Jump to content



7950GT θερμοκρασίες με παθητική ψύξη


FocusX

Recommended Posts

Εδώ και 2 μέρες έχω εγκαταστήσει στο σύστημα μου την MSI 7950GT 512MB με παθητική ψύξη. Η κάρτα δουλεύει μια χαρά, αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι είναι "καυτή"! Σε idle κατάσταση είναι 65-66 C και όταν πάιζω παιχνίδια έχει φτάσει μέχρι 98!! (το τσέκαρα με το RivaTuner). Πολύ δεν είναι; Όταν μπει και το καλοκαιράκι πόσο θα φτάνει δηλαδή; 120;;

To case μου είναι ένα Coolermaster (δε θυμάμαι ακριβές μοντέλο) με 2 ανεμιστήρες μπροστά και 1 πίσω, άν έχει σημασία.

Να ανησυχώ ή είναι κάτι φυσιολογικό για τέτοιες περιπτώσεις;

:...:

Link to comment
Share on other sites

Mε την ιδια καρτα ειχα 55 βαθμους σε idle και 80 σε full load.

Κουτι Armor με 2 120mm μπροστα και 1x120mm,1x92mm πισω.

Eιναι λιγο ανεβασμενες οι θερμοκρασιες σου αλλα δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.

Το βασικο σε αυτες τις καρτες ειναι να εχεις καλο airflow.

Μαζεψε οσο μπορεις τα καλωδια μεσα στο κουτι.

Προσωπικα εχω τοποθετησει εναν αθορυβο 90αρι ανεμιστηρα στη πισω ψυχτρα που καταληγουν τα heatpipes με αποτελεσμα να δω 11-12 βαθμους κατω. (70° C σε full load) ;)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι μεγαλες οι θερμοκρασιες οντως ειναι.Στη δικη μου (ενεργητικη) ο κατασκευαστης αναφερει ως οριο κινδυνου τα 100.Και απο πλευρας λειτουργιας κυμαινεται 49(39)-75(65).Με την τακτοποιηση των καλωδιων ειδα μικρη διαφορα στη θερμοκρασια κι εγω.Και μηπως χαλαει η ροη του αερα απο λανθασμενα τοποθετημενους ανεμιστηρες?Ασχετο αλλα μιας και πιασαμε την κουβεντα για αυτη την καρτα ξερει αν ταιριαζει πανω της η Ζαλμαν VF900CU?

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασιες σε καρτες με παθητικη ψυξη ειναι ανεκαθεν αυξημενες σε σχεση με αυτες που εχουν ενεργητικη (λογικο).

Η MSI εχει ως οριο επιβραδυνσης τους 130° C. Φυσικα καλο ειναι να μην ξεπερναει τους 90° C.

Με ενα ανεμιστηρα θα ειναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό το review:

http://www.digital-daily.com/video/7950gt_chaintech_and_msi/index03.htm

Φαίνεται ότι είναι γενικό το φαινόμενο. Θα βάλω κανένα φανάκι πάντως γιατί τη βλέπω ψητή έτσι όπως πάει.:nuke:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το να παρει κανεις μια passive καρτα και να τη βαλεις ανεμηστηρακι ή να ευχεσαι να εχεις καλη ροη στο κουτι(δλδ τουλαχιστον δυο ανεμηστηρες σεβαστων διαστασεων) φοριεται πολυ εεε???:p

Mια πιο φτηνη καρτα με αλλαγη ψυκτρας με καποια zalman (ή καποια αλλη) την εχει σκεφτει κανενας??(Απο αποψη χρηματων στα ιδια ερχομαστε)

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι οξύμωρο, για να μην πω αστείο. Το γιατί πήρα αυτήν και όχι κάποια άλλη είναι μια μεγάλη ιστορία.

Τέλος πάντων ξεσκόνισα λίγο τα μπροστινά ανεμιστηράκια, συμμάζεψα όσο γινόταν και τα καλώδια και τώρα idle είναι στους 62... κάτι είναι κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

2 φορες εβαλα silencer σε καρτα+πραγμτικα κάνει θαυματα

αθόρυβη και αποτελεσματική και μου αρέσει που η ζέστη απομακτύνεται απο το κουτί και δεν καψαλίζει παραπανω cpu και σκληρους...

αν πάς σε passive και πλακωθεις σε φουρφουρια για εισοδο εξοδο αερα στο κουτι χανεις το passive

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.