Jump to content



Αγορά νέου υπολογιστή


koukounis

Recommended Posts

Ο βαφτισιμιός πέρασε στους Ηλεκτρολόγους του πολυτεχνείου και θέλει καινούργιο υπολογιστή. Είναι κατάλληλη περίοδος για κάτι τέτοιο ή να του προτείνω να περιμένει μέχρι την αρχή του νέου χρόνου όπου θα έρθουν τα vista και τα parts θα εφοδιαστούν με κατάλληλους drivers. (πορσβαση σε internet δε σκοπεύει να βάλει).

Για καλό και για κακό αν επιμένει για τώρα έχω ετοιμάσει ένα set με core2, 1gb ram κλπ. Το δεύτερο ερώτημα αφορά την επιλογή της κάρτας γραφικών. Αξίζει να πάει από τώρα σε 8800GTX μιας και έχει υποστήριξη DX10 ή η να πάει σε μια χαμηλότερoυ κόστους λύση (7950GX2 ή 1950XTX). Φοβάμαι μήπως σε λίγο με την έλευση των vista οι εν λόγω κάρτες θα είναι ξεπερασμένες. Είναι φανατικός πιλότος του Flight Simulator που αν δεν κάνω λάθος θα έχει DX 10 υποστήριξη με patch.

Η αγορά της κάρτας γραφικών είναι ένας ακόμη λόγος καθυστέρησης της αγοράς του υπολογιστή μέχρι την αρχή του νέου έτους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πάντα πολύτιμες συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Ειθισται(??) χαμηλο κοστος να μην θεωρουμε καρτες σαν τις 7950gx2 ,Χ1950ΧΤΧ..

αλλα καποιες ταπεινες 7950GT ,X1950pro ,Χ1900ΧΤ 256ΜΒ...

Aν ειναι να φυγει 400€ για καρτα σαφως 8800GTS..(στα 450λιγο..€)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο NTG απλώς το budget είναι απεριόριστο και είχα κατά νου την 8800 GTX στα 600+.

Εγώ είμαι ακόμη με μιά 9600XΤ και το carbon το ψιλοπαλεύει στα 1024χ768.

Τελικά η αγορά μετατίθεται γιο αρχές 2007 λόγω έλευσης vista και DX10 καρτών.

Ευχαριστώ πολύ όσους ανταποκρίθηκαν.

Το θέμα έκλεισε

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.