Jump to content


Το PC κλείνει μόνο του.. (βασικά δεν κλείνει ακριβώς)


jpavly

Recommended Posts

Κάθε βράδυ που γυρνάω από την δουλειά, βρίσκω το PC μου στην εξής κατάσταση:

Είναι κλειστά τα πάντα, ωστόσο το Power Led αναβοσβήνει.

Αν πατήσω το Power On/Off ή το Enter, ανοίγουν όλες οι συσκευές και δείχνει σαν να παίρνει μπρος.

Όμως, δεν δίνει σήμα στην οθόνη και επίσης φαίνεται σαν να μην ανάβει ο σκληρός.

Αν κρατήσω το Power On/Off 4 secs κλείνει φυσικά και μετά το ανοίγω κανονικά.

Δεν έχω βάλει κάποια ρύθμιση για AutoShutdown. Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει μία-δύο εβδομάδες τώρα.

Σε Bios Power Options έχω ενεργοποιήσει μόνο Power on after fail & και το state είναι S1&S3.

Δεν το κάνει ποτέ την ώρα που είμαι μπροστά, ούτε τη νύχτα που το αφήνω ανοιχτό.

Επίσης, δεν είναι διακοπές ρεύματος, γιατί φαίνεται από το φούρνο μικροκυμμάτων :p

Καμμία ιδέα?

AMD 3700+

Asus A8N-E

2x512MB RAM ότι να'ναι :p

MSI X800XL

JJ 400w

WD120GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Αν του πατας το κουμπι για να κλεισει μεσω windows σβηνει ???

Helloo? Δεν βλέπω τίποτα στην οθόνη λέμε ρα :p

Αρχική απάντηση από DuKe

να βάλεις στο off το stand by απο τις ρυθμίσεις power managment μέσα στα windows

Είπα δεν έχω τίποτα σε auto shutdown. Μόνο την οθόνη έχω να κλείνει στα 10'.

Anyone else?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τα συμπτώματα που λές είναι 100% standby mode, όπου δεν μπορεί να επανέρθει μετά(πολλά μηχανήματα έχουν αυτό το πρόβλημα επαναφοράς).

Για να το επιβεβαιώσεις βάλτω χειροκίνητα σε standby να δείς που θα κάνει ακριβώς αυτά που περιέγραψες. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως σε standby mode κάνει τα ίδια. :hmm:

Γιατί μπαίνει σε standby όμως μόνο του ενώ το έχω απενεργοποιημένο?

Μου κάνει εντύπωση.. δεν το έκανε πριν.

Με συγχωρείς για την αμφισβήτηση, απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση.:o

Link to comment
Share on other sites

stand by εννοάς :) μήπως έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα που το βάζει για ύπνο?? είναι μερικά προγράμματα, όπως download managers ,που έχουν ρυθμίσεις τέτοιες για να μπαίνει stand by ή να κλείνει μόνο του. τσέκαρε και στο bios στην εννότητα power managment μήπως έχει καμιά ρύθμιση για standby, αν και χλωμό...λειτουργία των win είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν το έκανε πιο πριν τότε σίγουρα είναι κάποια εφαρμογή, ψάξε τα options των πρόσφατων προγραμμάτων που έχεις εγκαταστήσει...δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Παίζει να είναι κ κάποιο spyware αλλά χλωμό γιατί ίσως να στο έκανε και σε ανύποπτο χρόνο σε χρήση. ’ντε καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε και ρυθμίσεις πληκτρολόγιου ποντικιού, πολλά έχουν ρύθμιση όταν βρίσκει πχ ποντίκι ανενεργό για κάποιο διάστημα να μπαίνει σε σταντ-μπαι, πιο πιθανό είναι όμως κάποιο ανοιχτό που έχεις πρόγραμμα να στην κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.