Jump to content



ταχύτητα, πόση διαφορά στο σύστημα;


btriad

Recommended Posts

Τις περισσότερες 667 μπορείς να τις ανεβάσεις στα 800mhz σχετικά εύκολα. Πάντως απ' ότι έχω δει, η ταχύτητα και το latency της μνήμης δεν παίζει και τόσο μεγάλη σημασία στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φιλέ μου ότι μνήμη και να βάλεις είτε 533 είτε 667 είτε 800 είτε 1800ΜΗΖ(τρόπος του λέγειν) δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Μονό στο win rar θα δεις διαφορά και αυτό γιατί οι επεξεργαστές σήμερα δεν μπορούν να αξιοποιήσουν το bandwidth της μνήμης (έχουν χαμηλό FSB βλέπεις) το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια μνήμη στα 667 που έχει μέσο κόστος και απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Σήμερα, στις 15:33]

Βασικά φιλέ μου ότι μνήμη και να βάλεις είτε 533 είτε 667 είτε 800 είτε 1800ΜΗΖ(τρόπος του λέγειν) δεν θα δεις μεγάλη διαφορά. Μονό στο win rar θα δεις διαφορά και αυτό γιατί οι επεξεργαστές σήμερα δεν μπορούν να αξιοποιήσουν το bandwidth της μνήμης (έχουν χαμηλό FSB βλέπεις) το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια μνήμη στα 667 που έχει μέσο κόστος και απόδοση

Aυτό ακριβώς λέει και ο οδηγός του xbit!

Βασικά αν δεν κάνεις καθόλου overclock, όλες το ίδιο είναι (απειροελάχιστες διαφορές ακόμα και μεταξύ 533-667)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.