Jump to content



Acer Aspire 1694 - ΜΝΗΜΗ


komaster

Recommended Posts

Έχω έναν φορητό acer aspire 1694wlmi και πάνω του υπάρχουν κάτι αυτοκόλητα που λένε ότι έχει μνήμη 512MB DDR2(support dual-channel). Αυτές είναι 2 απο 256MB. Γνωρίζω πως είναι 533Mhz. Οταν ζητήσω μια μνήμη απο το κατάστημα για να μην γίνει λάθος στην μνήμη είναι αρκετά το να πω θέλω μια μνήμη 1GB DDR2 στα 533Mhz ή πρέπει να πω και το άλλο 4200 νομίζω. Πως θα το πω για να μην γίνει λάθος στην μνήμη ;

Και γίνεται να βγάλω μια 256 και να βάλω την 1GB και να έχω 1,256GB μνήμη ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γινει λαθος..

Και μονο ddr2 για λαπτοπ να πεις..(να σιγουρευτεις οτι ακουσε και το 2 στο τελος) θα εισαι καλυμενος!

Αλλα μιας και υποστηριζει dual channel η μητρικη σου καλυτερα να παρεις 2χ512...

(η 2χ1γιγα) για να μην χασεις και ολιγον απο επιδοσεις...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από komaster

Ναι αλλά αν πάρω 2x512 τότε θα αναγκαστώ να πετάξω τις 2x256 που έχω. Όταν λες θα χάσω σε επιδόσεις μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος ;

Oxi δε μπορω...

Αναλογα με το τι κανεις...

Χονδρικα ενα 10-15% ειναι περιπου...αλλα αν το εχεις μονο για νετ ,να ακους μουσικη να βλεπεις ταινιες...μαλλον δεν σε απασχολει.

Αν κανεις mp3/divx ολη μερα....θα τη δεις τη διαφορα!!!(το 10-15% δλδ...)

Παντως αφου ελεγες για 1γιγα...παρε 2χ512...

Ψυχολογικο ειναι περισσοτερο τα 1280Μβ απο τα 1024..σαν μεγεθος δεν προσφερει τιποτα παραπανω ενω απο επιδοσεις θα κατεβεις κιολας ενα σκαλι...!

Εκει που θα βγαζεις το ενα dimmaki ...βγαλε και το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.