Jump to content


Νέο τροφοδοτικό...προτάσεις...


vgiozo

Recommended Posts

Δεν υπάρχει επιλογή τέτοια στον διαχειριστή υλικου για τις συσκευές των σκληρών δίσκων και να πώ την αλήθεια θα μού φαινόταν περίεργο να υπήρχε...

...δεν είναι θύρες usb, serial, parallel, δικτύου που ενδεχομένως να καταναλώνουν πόρους όταν είναι ενεργοποιημένες αλλά δεν χρησιμοποιούνται...που είναι προεγκατεστημένες στο σύστημα, αλλά μπορέι να μην τις χρειάζεται κανείς όλες ταυτόχρονα...

Τους σκληρούς τους προσθέτει στο σύστμα κανείς κατά βούληση και ανάγκη...οπότε δεν νομίζω να ίσχυε το ίδιο απο πλευράς σύλληψης αλλά και τεχνολογικά...αν δλδ είναι οι δίσκοι σχεδιασμένοι για τέτοιου είδους ενεργειακή διαχείριση (των σταθερών υπολογιστών τουλάχιστον)...

Για διαγνωστικούς σκοπούς μπορώ (και το έκανα) να αποσυνδέσω μερικούς δίσκους για να ελεγξω αν έχω παρόμοια συμπτώματα ή όχι...

Το πράκτικό όμως ζήτημα είναι για πόσο χρόνο θα χρειαστει να μείνω με λιγότερους δίσκους προκειμένου να επαληθευτεί κάποια απο τις δύο περιπτώσεις...

Ήδη δεν μου έχει συμβεί εδώ και 8+ μέρες...

Μού έχει συμβεί και παλιότερα, όπως επίσης είχε συμβεί και να μην παρατηρηθεί το φαινόμενο για παραπάνω απο μήνα...

...απλώς τελευταία αυξήθηκε η συχνότητα εμφάνισής του...

Και το πρακτικό πρόβλημα είναι εδώ το εξής...θέλω να έχω όλους αυτούς τους δίσκους στο σύστημα...τί μπορώ να κανω ώστε να μην αντιμετωπίζω προβλήματα;

Η διαγνωση δεν μου έχει δώσει συγκεκριμένα αποτελέσματα...

...αυτό που μπορώ να κάνω άμεσα και να διαπιστώσω τη πιθανή συμβολή του - και το ποσοστό ενδεχομένως αυτής - στην εμφάνιση του φαινομένου , είναι η μετρηση των τάσεων...

Πολύμετρο θα προμηθευτώ μέσα στη βδομάδα για να δοκιμάσω...

Πάντως κοιτώντας γενικά τις προσφερόμενες τάσεις κ ισχύ στις γραμμε΄ς 3.3 + 5 σκέφτομαι ότι --μάλλον-- δεν φταίει η προσφερόμενη ισχύς των 180W απο το τροφοδοτικό μου...

Link to comment
Share on other sites

υποθεσα...οτι σε μερικα συνεχομενα restart να μην χρησιμοποιεις καποιους δισκους(λογικο αν σκεφτει κανεις οτι εχεις 10) και στο επομενο ρεσταρτ να μην τους εμφανιζει.

Αν τους χρησιμοποιεις ολους (μεταφερεις και απο τους 10 αρχεια) ισως να εμφανιζονται συνεχεια και στο επομενα restart..

Καπως ετσι το σκεφτηκα..

anyway...τελειωσαν οι ιδεες μου...:p

(για τροφοδοτικο δεν πιστευω και εγω οτι φταιει..)

Link to comment
Share on other sites

link 1 για ενα παρομοιο

link 2 για ενα στα ιδια λεφτα περιπου..

Και bonus...link 3 για οσους εχουν μια πολυ δυνατη καρτα..(βλ oc 8800GTX ) με λιγοτερα λεφτα..

Το ripple που (δεν)κανει η 12αρα ειναι αξιοθαυμαστο..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.