Jump to content



Γρηγοροτερη RAM - Χαμηλότερο OC?


konilio

Recommended Posts

Μου συμβαινει το εξης παραδοξο:

Ειχα 2 stick απο 256mb twinmos και ο athlon64 3200+ winchester εφθανε στα 2600mhz με διαιρετη 200/166. Οι μνημες μετα απο απειρα test κατελειξα οτι δεν προκειται να πανε πανω απο 220mhz απροβληματιστα.

Πριν λιγες μερες επειδη ηθελα να αυξησω τη μνημη μου και πηρα δυο stick των 512mb kingston valueram kvr400x64c3a ωστε να τα χρησιμοποιω σε dual channel και τα εχω βαλει μονα τους. Το περιεργο ειναι οτι πλεον ο athlon δεν μπορει να ξεπερασει τα 2400mhz, ενω οι μνημες δεν εμφανιζουν κανενα λαθος ακομη και σε 235mhz.

Με λιγα λογια, αναρωτιεμαι πως οι νεες μνημες ειναι δυνατον να επηρεαζουν το μεγιστο oc του επεξεργαστη. Ακομη και με 200/133 δεν καταφερνω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο επεξεργαστής βρίσκει ζόρι και όχι οι μνήμες. Ο δικός μου newcastle, μόλις δει 2300mhz , ζητάει 1.65v+ για να είναι σταθερός...μπορεί και πάει γύρω στα 2600mhz αλλά θέλει κάπου 1.725v και ζεματάει οικτρά...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ημουν αρκετα σαφης. Δεν αναρωτιεμαι που μπορει να φθασει ο athlon, αλλα γιατι με τις twinmos εφθανε στα 2600 ενω με τις kingston φθανει στα 2400 με οποιο διαιρετη κι αν επιλεξω, πλην του 1:1.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mech5107

Γιατί λόγω του 2*512 "ζορίζεται" περισσοτερο...

Δοκίμασες να βάλεις πάλι τις 2*256 που είχες να δείς?

Τι μητρική έχεις?

Εχω MSI Neo4-F. Το δοκιμασα και ξαναπηγε στα 2600. Δηλαδη παιζει ρολο η ποσότητα της μνημης στην ταχυτητα του επεξεργαστη? Αυτο ομολογω πως πρωτη φορα το ακουω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι Α64 έχουν ενσωματομένο controller για τις ram στον πυρήνα τους. Του δικού σου υποθέτω πώς δεν αντέχει τις 2*512 που έβαλες, και δεν πάει πάνω από 2400. Δεν λέω ότι είναι σίγουρο αυτό, απλά παίζει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από konilio

Εχω MSI Neo4-F. Το δοκιμασα και ξαναπηγε στα 2600. Δηλαδη παιζει ρολο η ποσότητα της μνημης στην ταχυτητα του επεξεργαστη? Αυτο ομολογω πως πρωτη φορα το ακουω!

Όταν έχεις IMC (δηλαδή τον ελεγκτή μνήμης ενσωματωμένο στον επεξεργαστή), υπερχρονίζοντας τον επεξεργαστή , υπερχρονίζεται και ο imc, o οποίος, όταν έχει να διαχειριστεί μεγαλύτερο υπολογιστικό φόρτο (περισσότερα memory chips), την ακούει πιο απότομα.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αυτη η ερμηνεια, ακουγεται λογικη. Αρα μαλλον πρεπει να αρκεστω στα 2350 με 1:1. Ξερει κανεις σας εαν οι συγκεκριμενες μνημες ακουνε σε στρωσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.