Jump to content



WiFi λειτουργια mobo


anousios

Recommended Posts

Exoντας την Αsus A8V Deluxe agp μαθαινω οτι περιλαμβανει μια special λειτουργια.

Πιο συγκεκριμενα, διαβαζω εδω

http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46114

οτι:

"Η Asus A8V Deluxe ειναι η ιδανικη πλατφορμα δικτυωσης για SOHO και σπιτια. Με υποστηριξη WiFi@HOME, ενα μοναδικο χαρακτηριστικο γνωρισμα που βρισκεται μονο στις λυσεις της ASUS, οι χρηστες μπορουν ευκολα να καθιερωσουν το ασυρματο τοπικο LAN 802.11g μεσω ενος φιλικου προς το χρηστη wizard."

Και υπαρχει και αυτη η εικονα

461142tq7.th.jpg

Δηλαδη αν καταλαβα καλα μπορω να εχω ασυρματο ιντερνετ στο τοπικο μου δικτυο? Εχω αλλο ενα pc που χρησιμοποιω ως κατεβαστηρι και επικοινωνει με το καλο μου pc μεσω του Remote των XP και συνδεεται με καλωδιο straight ethernet.

Mε αυτο το ειδος κεραιας που διακρινεται στην εικονα(δεν περιλαμβανοταν), θα μπορω να ανταλλασω δεδομενα με το κατεβαστηρι χωρις καλωδιο??

Μπορει καποιος ειδικος να με διαφωτισει?

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να βαλω την εικονα, τωρα την εβαλα.

Πεστε μου ρε παιδια καποιος, τι καρτα χρειαζεται να βαλω και που τη βρισκω. Και την κεραια επισης. Πρεπει να εχει και το αλλο pc την ιδια mobo? Που βρισκεται ο wizard?

Πολυ θα ηθελα να ξεφορτωθω το ethernet καλωδιο του 2ου PC(κατεβαστηρι), εαν γινεται.

Παντως το manual δεν αναφερει τιποτα σχετικα με αυτη τη λειτουργια(Wi-Fi@HOME) Ουτε και το cd-rom. Mηπως ειναι παλαιοτερη εκδοση?

Υπαρχουν αλλες mobos που να κανουν τετοια δουλεια? Εχει κανεις εμπειρια? Εγω πρωτη φορα το ακουω. Δηλαδη με μια τετοια mobo δε χρειαζεται να αγοραζεις ασυρματο modem/router??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 11:29]

Πεστε μου ρε παιδια καποιος, τι καρτα χρειαζεται να βαλω και που τη βρισκω. Και την κεραια επισης. Πρεπει να εχει και το αλλο pc την ιδια mobo? Που βρισκεται ο wizard?

Πολυ θα ηθελα να ξεφορτωθω το ethernet καλωδιο του 2ου PC(κατεβαστηρι), εαν γινεται.

Κάρτα για σύρματο δίκτυο, βρίσκεις πάρα πολλές τέτοιες στο εμπόριο είτε σε pci είτε εξωτερικές usb.

Δεν χρειάζεται να είναι η άλλη μητρική ίδια.

Η Asus έχει μια τέτοια λύση (η εικόνα που επισυνάπτεις) αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε σχεση με τον ανταγωνισμό.

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 11:29]

Παντως το manual δεν αναφερει τιποτα σχετικα με αυτη τη λειτουργια(Wi-Fi@HOME) Ουτε και το cd-rom. Mηπως ειναι παλαιοτερη εκδοση?

Δεν είναι θέμα μπόρντ αλλά δικτύου.

Η ρύθμιση για το ασύρματο δίκτυο υπάρχει στα ΧΡ.

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 11:29]

Υπαρχουν αλλες mobos που να κανουν τετοια δουλεια?

Δεν είναι θέμα μπόρντ είπαμε.

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 11:29]

Εχει κανεις εμπειρια? Εγω πρωτη φορα

το ακουω. Δηλαδη με μια τετοια mobo δε χρειαζεται να αγοραζεις ασυρματο modem/router??

’λλο το ασύρματο Modem/router άλλο το ασύρματο δίκτυο.

Με τέτοια κάρτα μπορείς να μοιράσεις τήν σύνδεση σου και σε ένα άλλο πισί ασύρματα (και τα δύο πρέπει να έχουν ασύρματες κάρτες) αλλά πρέπει το πρώτο πισί να είναι πάντα ανοικτό.

Το ασύρματο router δεν έχει τέτοια ανάγκη.

Τα πισί συνδέονται σε αυτό και μοιράζονται την σύνδεση ή το χρησιμοποιούν για να βλέπουν το ένα το άλλο και να μοιράζονται κοινόχρηστα αρχεία. (είναι η καλύτερη λύση πάντως)

Εννοείτε ότι όλα τα πισί έχουν ασύρματες κάρτες.

Για να το καταλάβεις καλύτερα σκέψου απλά ότι όπως τώρα τα πισί σου έχουν κάρτες δικτύου για σύνδεση μέσω καλωδίου, αν θέλεις να το καταργήσεις πρέπει να έχουν αντίστοιχες κάρτες δικτύου ασύρματες.

---------------------------------------------------

Προσωπικά θα σου πρότεινα να μείνεις σε ότι έχεις γιατί το ασύρματο είναι περίεργη ιστορία.

Ακόμα και σε διπλανά δωμάτια δεν θα είναι πάντα 100% το σήμα και θα έχεις απώλεια στην ταχύτητα (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι στην ποιότητα αλλά στην ταχύτητα σύνδεσης).

Γενικά θέλει προσοχή στο στήσιμο και ένα καλό κλείδωμα επειδή μπορεί ο γείτονας σου αν το ανακαλύψει να χρησιμοποιεί την σύνδεση σου κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε φιλε, σε ευχαριστω για το μακροσκελες γραμμα σου αλλα πολλα σημεια χρηζουν σχολιων.

Κάρτα για σύρματο δίκτυο, βρίσκεις πάρα πολλές τέτοιες στο εμπόριο είτε σε pci είτε εξωτερικές usb.

Δεν χρειάζεται να είναι η άλλη μητρική ίδια.

Η Asus έχει μια τέτοια λύση (η εικόνα που επισυνάπτεις) αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε σχεση με τον ανταγωνισμό.

Mιλαω μονο για τη συγκεκριμενη Asus καρτα, η οποια απαιτει μονο Asus μητρικη. Τωρα, αν καταλαβα καλα μου λες οτι δεν ειναι κατι ιδαιτερο αλλα ειναι μια κοιμη ασυρματη καρτα δικτυου?

Τελικα σε φορουμ του εξωτερικου μου ειπαν οτι δεν ειναι ακριβως αυτο, ειναι ενα "pci/wireless access point" (υπαρχουν μερικα εδω: http://www.dealtime.co.uk/xPP-Wireless_Access_Points~S-213~OR-0#stt) και οτι δεν απαιτειται wireless modem/router, αλλα μονο να βαλω μια ασυρματη καρτα δικτυου στο αλλο pc. Πρεπει ομως για να εχει νετ αυτο το pc, να ειναι ανοιχτο οπωσδηποτε και το αλλο pc, αυτο που εχει την Asus καρτα. Συνεπως δεν το συζητω πλεον, γιατι εγω θελω(και εχω) 2 pc ανεξαρτητα, ωστε να κλεινω το μεν αλλα το δε να παραμενει ανοικτο 24/24(κατεβαστηρι).

Δεν είναι θέμα μπόρντ αλλά δικτύου.

Η ρύθμιση για το ασύρματο δίκτυο υπάρχει στα ΧΡ.

...Δεν είναι θέμα μπόρντ είπαμε.

Γι αυτη τη συγκεκριμενη καρτα, ναι ειναι θεμα board. Μονο σε Asus καρτες μπαινει.

Στη συνεχεια, μιλας γενικα για το ασυρματο νετ. Εγω θα κανω ενα χωριστο thread με αυτο το θεμα(Οικιακο ασυρματο δικτυο) γιατι με ενδιαφερει να απαλλαχτω απ τα καλωδια, τουλαχιστον του κατεβαστηριου. Παρατηρω ομως οτι εχεις καποια εμπαθεια με το ασυρματο...:p

Ο γειτονας δεν θα σε κλεψει αν κρυπτογραφησεις τη συνδεση σου. Απωλεια δεν θα εχω λογω τοιχου γιατι... το κατεβαστηρι ειναι στο ιδιο δωματιο. Γιατι μου προτεινεις να μεινω οπως ειμαι??

Τοσο πολυπλοκη υποθεση ειναι να ξεφορτωθω το ethernet καλωδιο του κατεβαστηριου?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios [Σήμερα, στις 08:51]

Aγαπητε φιλε, σε ευχαριστω για το μακροσκελες γραμμα σου αλλα πολλα σημεια χρηζουν σχολιων.

Mιλαω μονο για τη συγκεκριμενη Asus καρτα, η οποια απαιτει μονο Asus μητρικη. Τωρα, αν καταλαβα καλα μου λες οτι δεν ειναι κατι ιδαιτερο αλλα ειναι μια κοιμη ασυρματη καρτα δικτυου?

Τελικα σε φορουμ του εξωτερικου μου ειπαν οτι δεν ειναι ακριβως αυτο, ειναι ενα "pci/wireless access point" (υπαρχουν μερικα εδω: http://www.dealtime.co.uk/xPP-Wireless_Access_Points~S-213~OR-0#stt) και οτι δεν απαιτειται wireless modem/router, αλλα μονο να βαλω μια ασυρματη καρτα δικτυου στο αλλο pc. Πρεπει ομως για να εχει νετ αυτο το pc, να ειναι ανοιχτο οπωσδηποτε και το αλλο pc, αυτο που εχει την Asus καρτα. Συνεπως δεν το συζητω πλεον, γιατι εγω θελω(και εχω) 2 pc ανεξαρτητα, ωστε να κλεινω το μεν αλλα το δε να παραμενει ανοικτο 24/24(κατεβαστηρι).

Γι αυτη τη συγκεκριμενη καρτα, ναι ειναι θεμα board. Μονο σε Asus καρτες μπαινει.

Στη συνεχεια, μιλας γενικα για το ασυρματο νετ. Εγω θα κανω ενα χωριστο thread με αυτο το θεμα(Οικιακο ασυρματο δικτυο) γιατι με ενδιαφερει να απαλλαχτω απ τα καλωδια, τουλαχιστον του κατεβαστηριου. Παρατηρω ομως οτι εχεις καποια εμπαθεια με το ασυρματο...:p

Ο γειτονας δεν θα σε κλεψει αν κρυπτογραφησεις τη συνδεση σου. Απωλεια δεν θα εχω λογω τοιχου γιατι... το κατεβαστηρι ειναι στο ιδιο δωματιο. Γιατι μου προτεινεις να μεινω οπως ειμαι??

Τοσο πολυπλοκη υποθεση ειναι να ξεφορτωθω το ethernet καλωδιο του κατεβαστηριου?

Η συγκεκριμένη κάρτα στην οποία αναφέρεσαι μπαίνει μόνο σε μπόρντ ASUS.

Σωστά, δεν είπαμε το αντίθετο.

Wireless access point είναι στην ουσία ένα ασύρματο hub/switch.

Δηλαδή η κάρτα αυτή μπορεί να δέχεται σήματα από αρκετά άλλα πισί και να λειτουργεί σαν ένα κεντρικό σημείο επικοινωνίας (χονδρικά το λέω) όπως και το switch αλλά φυσικά χωρίς καλώδιο.

Παρόλα αυτά, πολλές άλλες pci ή usb κάρτες κάνουν την ίδια δουλειά οπότε δεν υπάρχει τρομερή διαφορά με την Asus.

Είναι θέμα χαρακτηριστικών και λειτουργίας.

Eπίσης, επειδή εσύ χρειάζεσαι τελικά σύνδεση μεταξύ δύο μόνο σημείων (λειτουργία ad-hoc) το κάνεις με οποιαδήποτε κάρτα χωρίς την ανάγκη access point.

Τέλος μιλάω γενικά για το σύρματο δίκτυο προκειμένου να σε βοηθήσω να καταλάβεις τί γίνεται, αφού όπως λες δεν έχεις ασχοληθεί.

-Η ασφάλεια που προσφέρει δεν είναι ακόμα 100% σίγουρη, ακόμα αναπτύσουν διάφορες τεχνικές αλλά όσο περισσότερο θέλεις να την ασφαλίσεις τόσο ποιό περιπλοκο γίνεται το στήσιμο του δικτύου σου.

Φυσικά και το να σου τύχει γείτονας που να είναι γκουρού στις υποκλοπές είναι κάπως τραβηγμένο.

-Το σήμα γενικά, είναι ευπαθές σε διάφορες παρεμβολές από οποιαδήποτε σχετική ή άσχετη συσκευή και δεν θα έχεις πάντα την full ταχύτητα που σου δίνει το καλώδιο.

ΔΕΝ θα χάνεις το σήμα, αλλά η κάρτες θα ρίχνουν την ταχύτητα του προκειμένου να εξασφαλίσουν την σύνδεση.

Ενώ λοιπόν θεωρητικά η ταχύτητα είναι στα 100Μbps (πρότυπο 802.11G) μπορεί να κατεβαίνει ακόμα και στα 10 ή και χαμηλότερα ανάλογα με το ζόρι που τραβάνε οι κάρτες.

Αντίθετα το καλώδιο είναι στάνταρ, βρέξει - χιονίσει

-Λες ακόμα ότι τα πισί είναι στο ίδιο δωμάτιο.

Ποιός ο λόγος να ξοδέψεις λεφτά (γούστο σου βέβαια, δικιά σου είναι η τσέπη) για να στήσεις ασύρματο δίκτυο, με τα πιθανά προβλήματα που ανέφερα πρίν, αφού με το κόστος ενός καλωδίου (utp cat5. certified for gigalan) και ενός switch μπορεί να έχεις ακόμα και gigabit lan.\

Στάνταρ σε όλα τα σύγχρονα μπόρντ.

Δεν θυμάμαι μόνο αν το gigabit lan παίζει και με crossed καλώδιο.

Ελπίζω να σε βοήθησα, κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2

Δεν θυμάμαι μόνο αν το gigabit lan παίζει και με crossed καλώδιο.

Παίζει ;)

Τώρα anousios θα συμφωνήσω με τον αποπάνω, αν μιλάμε για ένα δωμάτιο μάλλον πεταμένα λεφτά το wifi imo, συν τοις άλλοις δε θα έχεις ταχύτητες ισάξιες με το ενσύρματο gigabit ή 100mbit. Αν μεταφέρεις (προφανώς) ειδικά και μεγάλα αρχεία από τον ένα στον άλλο, σκέψου το. Δικά σου λεφτά είναι βέβαια, ότι θες αποφάσισε κι αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ok, χαιρομαι που εσεις εδω εισαστε και θα σας περιμενω στο thread που θα κανω περι ασυρματυο οικιακου δικτυου, οπου αρχικα θα εξηγησω τι εχω και τι ζηταω, ωστε να αποφευχθουν οι παρανοησεις και τα μπερδεματα...

Προς το παρον, ας κανω καποια φιλολογικα σχολια.

Πωλειται εδω στα κατ/τα αυτο το πραμα (wireless access point)? Ειναι πολυ φτηνοτερο απο ενα wireless modem/router οποτε εμενα που ομιλω μονο για 2 pc, με εξυπηρετει, αν δε κανω λαθος. Αν εχω καταλαβει καλά, χρειαζομαι ακομη 2 κοινες pci ασυρματες καρτες δικτυου? Δηλ.συνολικο κοστος περ.70-75?

Η συγκεκριμένη κάρτα στην οποία αναφέρεσαι μπαίνει μόνο σε μπόρντ ASUS.

Σωστά, δεν είπαμε το αντίθετο.

Πως δεν ειπες το αντιθετο?? Το quote δε το διαβασες? 2 φορες ειπες οτι δεν ειναι θεμα μπορντ.
Ενώ λοιπόν θεωρητικά η ταχύτητα είναι στα 100Μbps (πρότυπο 802.11G) μπορεί να κατεβαίνει ακόμα και στα 10 ή και χαμηλότερα ανάλογα με το ζόρι που τραβάνε οι κάρτες.

Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι ολοι οσοι εχουν ασυρματο δικυο(ολο και περισσοτεροι στις μερες μας) πιανουν μονο το...10% της συνδεσης τους? Τοτε θα ειχαν καταστραφει. Mηπως προσπαθεις να υποτιμησεις κατι που δεν εχεις?
Ποιός ο λόγος να ξοδέψεις λεφτά (γούστο σου βέβαια, δικιά σου είναι η τσέπη) για να στήσεις ασύρματο δίκτυο...
Αυτο που βασικα θελω ειναι να ξεφορτωθω το μηκους καποιων μετρο ethernet καλωδιο με το οποιο συνδεεται το 2ο pc(ανεξαρτητο κατεβαστηρι 24/24)στο switch. Aλλα θα τα συζητησουμε στο αλλο thread(αρχιζω να το προετοιμαζω...:) )
Αν μεταφέρεις (προφανώς) ειδικά και μεγάλα αρχεία από τον ένα στον άλλο, σκέψου το
Tα μόνα αρχεια που θα μεταφερω απο το κατεβαστηρι στο καλο μου pc ειναι... αυτα που εχω κατεβασει απ τα torrents... Aυτα δε με πειραζει καθολου ποση ωρα θα κανουν να μεταφερθουν. Η συνδεση στο νετ ειναι που κυριως με ενδιαφερει να γινεται ασυρματως. Αλλα κι εσυ ετσι οπως τα λες, βγαζεις πολυ αργους και με χαλια ταχυτητες οσους εχουν ασυρματο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep

...δε θα έχεις ταχύτητες ισάξιες με το ενσύρματο gigabit ή 100mbit...

Αρχική απάντηση από anousios

...κι εσυ ετσι οπως τα λες, βγαζεις πολυ αργους και με χαλια ταχυτητες οσους εχουν ασυρματο...

Δε βλέπω πουθενά να λέω οτι το wifi sucks, αλλά οτι δε συγκρίνονται οι ταχύτητες του με το ενσύρματο, κάτι το οποίο ισχύει κατα πρώτον και κατά δεύτερον η διαφορά μεγαλώνει ανάλογα με το mode (b ή g) και το encryption...τεσπα...εφόσον το έχεις πάρει απόφαση και δε σε ενοχλεί ο χρόνος μεταφοράς των data, μην το σκαλίζεις, ο καθένας τις απόψεις του γράφει εδώ και προσωπικά τουλάχιστον δεν προσπαθώ να τις επιβάλλω σε κανένα...

Πληροφοριακά, wifi έχω αυτή τη στιγμή σε σύνδεση με φίλο σε απόσταση 2 χλμ ευθεία και ταχύτητες 300kb/s έως 1mb/s στις καλές μέρες και ώρες. Σίγουρα θα έχεις πολύ καλύτερες μέσα στο σπίτι σου.

Φιλικά. Σταύρος, το Αδρανες Ρεμάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ anousie...προσπαθείς να καταστήσεις ανούσια κάθε απάντηση σε ποστ σου ή σου βγαίνει αυθόρμητα.

Όποιος και να σου απαντήσει...ότι και να σου πει...τον πεθαίνεις στο quote...παρερμηνεύεις χαλαρά ότι και να σου πουν...και λείαν επιεικώς το βγάζεις σχεδόν ξινό...σε όποιον μπήκε στον κόπο να σου απαντήσει.

Είναι να απορεί κανεις....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί και παρόλο που παραδέχεσαι ότι δεν γνωρίζεις εξακολουθείς να μην μας πιστεύεις και να αμφισβητείς τα όσα σου λέμε.

Λοιπόν η κάρτα στην οποία αναφέρεσαι πρέπει να υπάρχει στην Ελλάδα.

Την έχω δεί στο Πλαίσιο πριν κάτι μήνες.

ΔΕΝ κατάλαβες τα όσα έγραψα στο πρώτο μου πόστ.

Δεν χρειάζεται να έχεις ASUS μπόρντ σε όλα τα πισί σου για να κάνεις ασύρματο δίκτυο.

Δεν παίζει αυτή η κάρτα σε άλλα μπόρντ εκτός από ASUS.

Δεν είναι θέμα του μπόρντ και του BIOS η υποστήριξη ή όχι ασύρματου δικτύου.

Δεν θα δεις στο BIOS του ASUS να αναφέρει πουθενά για τις ρυθμίσεις αυτής της ασύρματης κάρτας αφού αυτό είναι θέμα του λειτουργικού.

Δεν θα δεις πουθενά στο BIOS κανενώς μπόρντ να αναφέρει για setup ασύρματου δικτύου αφού αυτό είναι θέμα του λειτουργικού.

-Wireless modem/router: είναι ένα access point που μπορεί ΚΑΙ να λειτουργήσει σαν adsl modem.

Όσα πισί συνδέσεις σε αυτό μοιράζονται την adsl σύνδεση και τους κοινόχρηστους πόρους τους.

Είναι η ποιό εύκολη λύση από πλευράς στησίματος (για το adsl μιλάω) και τα πισί ανοιγοκλείνουν κατά βούληση, κοινώς είναι ανεξάρτητα.

-Wireless router (ή απλό access point) είναι ότι και το παραπάνω ΧΩΡΙΣ την δυνατότητα σύνδεσης με το ίντερνετ.

Είναι ποιό φθηνό από το πρώτο και μέσω αυτού μπορείς να μοιράζεις την adsl γραμμή σου στα υπόλοιπα πισί του δικτύου.

Εννοείτε ότι αν το adsl είναι με usb modem τότε το πισί που έχει την σύνδεση πρέπει να είναι πάντα ανοικτό.

’ρα, ΔΕΝ χρειάζεσαι απαραίτητα wireless modem/router για να στήσεις το δίκτυο σου που αποτελείται από δύο πισί.

Η ταχύτητα του δικτύου μπορεί να κατέβει ακόμα και στο 1Μbps αν υπάρξει πρόβλημα με το σήμα.

Αυτό εξαρτάται και από τις τυχόν παρεμβολές και από την γεωμετρία του χώρου που είναι εγκατεστημένο το δίκτυο και από την ποιότητα των καρτών (ναι, παίζει ρόλο και αν θέλεις ψάξε για το wifi certification) και από την κεραία που έχουν (είτε εξωτερική, είτε ενσωματωμένη, directional, omni-directional).

Όσοι έχουν ασύρματο δίκτυο σήμερα (για ιδιώτες μιλάω), το έχουν συνήθως λόγο ανάγκης.

Και ναι, πίστεψε με, όταν λέω ότι υπάρχουν διάφορα κουφά προβλήματα με το σήμα, κάτι παραπάνω ξέρω.

Έχω στήσει μερικά δίκτυα παρόλο που εγώ δεν έχω στο σπίτι μου, προτίμησα να τρυπήσω τους τοίχους και να τραβήξω καλώδια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τελικά, όπως σου είπαν και ποιό πάνω, δική σου είναι η απόφαση και τα χρήματα.

Μην μπερδεύεις όμως τις προθέσεις μας όταν σου λέμε την άποψη μας και ειδικά όταν αυτή είναι αντίθετη με την δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εχει γινει ένα απιθανο μπαχαλο, υπαρχουν πολλες παρεξηγησεις και παρανοησεις, καλυτερα να μεταφερθειτε στο thread που μολις ποσταρησα (Ασυρματη adsl/lan συνδεση) και να το διαβασετε προσεκτικα προκειμενου να βοηθησετε αποτελεσματικα, οποιοι μπορειτε και το επιθυμειτε, σε αυτό ακριβως που ζηταω.

Το παρoν thread εκλεισε το κυκλο του.

Οσο αφορα τo wi-fi της συγκεκριμενης mobo, αφενος μαλλον δε θα το βρω, αφετερου εμαθα ότι πρεπει να εχεις και τα 2 pc ανοιχτα, οποτε δε το συζητω πλεον.

Οσο αφορα αυτά που μολις γραφτηκαν απ τα παιδια, εχω να σχολιασω τα εξης:

Creep, ειπα ότι δε με πειραζει η ταχυτητα της ενδομεταφορας, με ενδιαφερει όμως φυσικα η downloading ταχυτητα απ το net(torrents,p2p). Aυτη δεν επηρεαζεται?

DarkCount, δε καταλαβαινω για το τα εγραψες αυτά.

Τα quotes είναι για να διευκολυνουν τον διαλογο. Εσυ φαινεται ότι μου τα απαγορευεις. Μα και οι αλλοι κανουν quotes, γιατι σε ενοχλουν μονο τα δικα μου? Εγω δεν παρερμηνευω κανενα «χαλαρα» όπως μου λες ειρωνικα, αντιθετα είναι τις παρερμηνειες που παω να επανορθωσω. Δες εδώ τι εγινε. Διαβασε αυτό το thread διαβασε και το άλλο σχετικο που μολις εβαλα και θα δεις ποσες (καλοπιστες βεβαια)παρερμηνειες εγιναν αυτων που λεω. Δε βγαζω ξινο καποιον επειδη προσπαθω να του εξηγησω τι είναι αυτό που ζηταω!

Dpolal2, βρισκεσαι σε παρανοηση. Όλα αυτά τα «δεν» που εγραψες τα γνωριζω και το εχω ηδη γραψει ότι τα γνωριζω. Αν διαβασεις το thread απ την αρχη θα τα δεις και ο ιδιος.

Μιλας γενικα αλλα εχω θιγω συγκεριμενο ζητημα. Τελοσπαντων σ ευχαριστω κι εσενα για το χρονο σου και ελπιζω να τα πουμε στο άλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.