Jump to content



Αγορά νέου Η/Υ!!!Ακούω γνώμες


ntemian

Recommended Posts

Πιστεύω πως ήρθε ο καιρός να αναβαθμιστώ και εγώ σε conroe μεριά και θέλω να ακούσω τις γνώμες σας για την παρακάτω σύνθεση:

α) Intel Core 2 Duo 6600

β) Asus P5B Deluxe ή ποια άλλη μου προτείνετε?Θέλω να έχει τουλάχιστον 2-3 pci και 6 sata II

γ) Supertalent 2GB KIT (2x1GB) DDR2 800 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=860913

Supertalent 2GB (2X1GB) DDR2-800 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=893188

Ποιό κίτ απο τις 2?

δ) Asus 7900 GS 256 MB .Ποιά άλλη προτείνετε?

ε) Enermax 620W Liberty ή ποιο άλλο προτείνετε?

Ο υπολογιστής θα αγοραστεί μετα τη νέα χρονιά και βασικό μου μέλημα είναι να δουλεύει στα 3,5-3,6Ghz απροβλημάτιστα.Στο μέλλον όταν βγουν φθηνότερες κάρτες γραφικών που υποστηρίζουν dx10 θέλω να με καλύπτει το τροφοδοτικό.

Ακόμα πόσο να πουλήσω το υπάρχον pc?Αποτελείτε απο P4 650,asus p5wd2,ocz ddr2 2x512gb gold 3-3-3-8 timings,club 3d x8ooxl 256mb,seagate 80gb και tagan i-xeye 420w.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που θα σου ελεγα εγω ειναι να κρατησεις την Χ800ΧL σου εφοσον δεν

μπορεις η δεν θες να ξοδεψεις χρηματα για 8800 αυτη την στιγμη. Μνημες

χαλαρα αυτες με τα 329, και οσο για το παλιο σου κανε μια ερευνα αγορας

μεσα απο δημοπρασιες κτλ και θα δεις περιπου που παιζει (αν θες την γνωμη μου

απο 400 εως 500 πιστευω μπορει να τα πιασεις).Αυτα:hi:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θελεις να κανεις με το μηχανημα σου.

Η P5B εχει 3 pci εαν βαλεις καρτα γραφικων που καλυπτει ενα σλοτ.

Εφ οσον ειπες οτι αργοτερα θα πας σε καρτα για DX10 αυτο θα το χασεις και θα μεινεις με 2.

Τα 6 sata II ειναι παρα πολλα σαν απλοι δισκοι.

Αν θελεις να πας σε raid ουτως η αλλως οι υπολοιπες θα αχρηστευτουν.

Προταση P5WDH Deluxe λοιπον.

Οι μνημες αυτες που σκεφτεσαι αγγιζουν την κορυφη, κι εγω τις δουλευω.

Γιατι υποχρεωτικα πρεπει να πας 3,6 Ghz?

Το να μεινει με την 800XL προσωπικα δεν θα το προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Κερδος εχει καθως δεν θα αργισουν να εμφανιστουν μοντελα φτηνοτερα για dx10. Κριμα ειναι να δωσει λεφτα τωρα για νεα καρτα και σε ενα μηνα να πρεπει να δωσει αλλα. Ουτως ή αλλως δε νομιζω να υπαρχει κατι που να τον επειγει τοσο ωστε να παρει την 7900gs.

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω σε όλους....ευχαριστώ καταρχήν για τις γνώμες σας.Την x800xl θα την πουλήσω μαζί με το υπόλοιπο σύστημα για να μην μου "μείνει".Μνήμες θα πάρω όντως τις ακριβότερες,τα 6 sata θα μου χρειαστούν σίγουρα οχι σε raid αλλά ήδη έχω 4 δίσκους και πηγαίνω για 5ο σε λίγο καιρό.

Δεν είναι υποχρεωτικό να πάω στα 3,6Ghz αλλά αφου γίνεται γιατί όχι :p

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναγράψει και παλιότερα, η ωμή δύναμη του C2D, δεν καταλαβαίνει από φτηνές/ακριβές μνήμες.

Επίσης, μετά από 3-4 χρόνια που οι μνήμες ήταν τραγικά φτηνές, εδώ και 3 μήνες έχουν κάνει μια κοιλιά προς τα πάνω. Δηλαδή συστήνεται να δώσει περισσότερα λεφτά για μνήμες *σήμερα* που είναι πανάκριβες, για να τις έχει για το μέλλον που θα ξαναπέσουν οι τιμές;

Κι όλα αυτά σε συνδιασμό με πτώση επιδόσεων από 6600 -> 6300; Δηλαδή μισό γίγα κάτω στη συχνότητα και μισή L2 cache;

Μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Το έχουμε ξαναγράψει και παλιότερα, η ωμή δύναμη του C2D, δεν καταλαβαίνει από φτηνές/ακριβές μνήμες.

Επίσης, μετά από 3-4 χρόνια που οι μνήμες ήταν τραγικά φτηνές, εδώ και 3 μήνες έχουν κάνει μια κοιλιά προς τα πάνω. Δηλαδή συστήνεται να δώσει περισσότερα λεφτά για μνήμες *σήμερα* που είναι πανάκριβες, για να τις έχει για το μέλλον που θα ξαναπέσουν οι τιμές;

Κι όλα αυτά σε συνδιασμό με πτώση επιδόσεων από 6600 -> 6300; Δηλαδή μισό γίγα κάτω στη συχνότητα και μισή L2 cache;

Μια χαρά...

Ο επεξεργαστης μπορει να καλυψει σχετικα τη διαφορα με oc. Οι μνημες ομως σε καμμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Ο επεξεργαστης μπορει να καλυψει σχετικα τη διαφορα με oc. Οι μνημες ομως σε καμμια περιπτωση.

Δηλαδή τι παραπάνω θα κάνουν οι κατά 30 ακριβότερες μνήμες σε έναν Ε6600; Στα default να παίζουνε, θα πρέπει να πάει 3600MHz ο επεξεργαστής (9Χ400). Αλλά ακόμα και αν παίρνουν μόνο 10% overclock, θα πρέπει να πάει τον επεξεργαστή του στα 4 γίγα για να πεις ότι τον φρενάρουν οι "φτηνές" μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.