Jump to content



PCIe x1?


GoMaR

Recommended Posts

Αν θυμαστε παιδια ειχα κανει ενα ποστ στην κατηγορια καρτες γραφικων για την πολυ χαμηλη αποδοση της καρτας γραφικων μου..

Τελικα δοκιμασα στο απο κατω slot την καρτα μου (πανω σε DS4 mobo) και ξαφνικα βλεπω ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα..

Αρχιζω το ψαχνω...Ρωταω παιδια , φιλους και μου λενε να ψαξω το rate του PCIe.

Οταν το ειχα στο κατω ελεγε χ4 (απο cpu-z και απο 3d mark005)Ωπ λεω κατι κανουμε..Αλλα πως ειναι δυνατον να εχει καλυτερες επιδοσεις με το 4 απο οτι με το 16? (απο θεωρητικα ξερουμε οτι το πανω σλοτ ειναι χ16)

Ωραια βαζω την καρτα στο πανω σλοτ και το βλεπω το σλοτ x1

Τι γινεται ρε παιδια...Πως διαολο αλλαζει..Εντοπησα το προβλημα της καρτας μου,αλλα δεν ξερω να το λυσω...

Εχω albatron 6600GT

mobo :ds4 - F6 bios..

Link to comment
Share on other sites

Και νομιζα οτι μονο οι P5b το κανουν αυτο. :getlost: Ειναι overclocked το συστημα σου?Δοκιμασε να ανεβασεις τη συχνότητα του pci-e απο 100 σε 101~110.Σε μενα με 107 εστρωσε :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Χθες, στις 23:47]

σε μενα παλι (P5Β) εστρωσε μονο με 1.45V στο chipset.

Οταν ανοιγεις τον υπολογιστη και μπαινει win δουλευει κανονικα στα χ16?Γιατι εμενα για να δουλεψει στα χ16 πορολο που εχω αυξήσει τη συχνοτητα του pcie πρεπει να κανω μια φορα boot στα win και μετα να κανω restart για να στρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο , δεν κατεληξα καπου, απλως εχει να κανει με το ρευμα του MCH.

Οταν ας πουμε εχω 8 Multiplier με +0,35 δουλευει..

Οταν το παω 7χ me 0,25 δουλευει (αλλα ανεβαζω πολυ το fsb ( καπου στα 485-490 )

Δεν ειδα αλλαγες με το ανεβασμα του PCIe απο 100 εως 120.

Σχεδον εκανα δοκιμες ανα Mhz:P

Παντως παιδια με περιοριζει αυτο..Γιατι αν χρειαζεται παραπανω ρευμα το mch για να ειναι σταθερος ο επεξεργαστης κ ολο το συστημα , τι? θα τρεχω την καρτα μου x1?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.