Jump to content



ASUS A8N32 DLX προβλημε με θερμ chipset


iced1416003254

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Exo to asusA8N32SLI DELUXE και παρατηρώ οτι οταν ζοριζω το αγνο(οχι o/c) συστημα μου η θερμοκρασια του chipset ανεβαινει στους 47 το ανωτατο(everest)..... Δεν καταλαβαινω τι συμβαινει, τι τα εχουμε τα heatpipes... Oi ψαγμενοι θα με ρωτησουν αν ειναι καθετα η οριζοντια to mb και θα τους απαντησω οτι ειναι καθετα το mb σε κουτι hec με 2*12cm.....

Το κουτι εχει ενα optional φαν για την ψυκτρα των heatpipes αλλα αναφερει να το χρησιμοποιηουμε μονο οταν υπαρχει παθητικη ψύξη ή υδροψυξη στην cpu " installin the optional fan with an active cpu cooler will interfere with the airflow and destabilizei the system"...

Ayto δεν το καταλαβαινω, για ποιο λογο θα επηρεαsτει απο το AC A64 cooler pro??? Να το βαλω τελικα το ανεμιστηρακι?

---->Κατι τελευταιο, μπορω να αποσυνδεσω το φαν του ac freezer apo την τροφοδοσια του mb και να το συνδεσω στην 12V ή στην 5V γραμη για να ψυχει καλυτερα τον cpu????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καταρχήν με ένα πρόγραμμα, όπως το speedfan, όποιο ανεμιστήρα συνδέσεις πάνω στο μόμπο, μπορείς να τον ρυθμίζεις, ακόμη και να τον κλείσεις.Οπότε, βάλε και τον έξτρα ανεμιστήρα, και κάνε τα ανάλογα τέστ, τόσο και με τους δύο ανοικτούς, τόσο και με του επεξεργαστή μόνο, και παρατήρησε τι θερμοκρασίες θα πιάσουνε(cpu+chipset).Το ότι το λέει ο κατασκευαστής δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα κάνει ζημιά αν το δοκιμάσεις μια φορά για να πάρεις 2-3 νούμερα να δεις αν όντως έχουνε δίκιο.Eπίσης 47 βαθμοί δεν είναι πολλοί, δεν είναι δα και θαυματουργά τα heatpipes, θέλουνε τη ροή του αέρα και αυτά, έστω και λίγη. Αυτοσχεδίασε,κάνε τις μετρήσεις σου με διάφορους τρόπους και παρατήρησε, δεν είναι καλό για σένα να βρίσκεις έτοιμη μια απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εβαλα και η θερμοκρασια επεσε στους 44... Θα σουμε στην πορεια κιολας! Ευχαριστώ για την απαντηση! Να σε ρωτησω και κατι αλλο, μπορω να λειτουργησω τον ανεμιστηρα του freezer pro σε μεγαλυτερες στροφες οπως ρωταω παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Xμ, γενικά με το speedfan, μπορείς να τον ρυθμίσεις να παίρνει τάση από 0 εώς 12V ,δλδ όσα δίνει μέγιστο το τροφοδοτικό σου.Οπότε δε θα δεις διαφορά με το να τον συνδέσεις αλλού.Έχω την εντύπωση, πως μερικά μόμπο, προκειμένου να κρατήσουνε τη θερμοκρασία κάτω από κάποιο όριο που θα του βάλεις από bios, δίνουνε παραπάνω από 12V τάση στον ανεμιστήρα του επεξεργαστή, αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη.Αν πάλι, δε σου είναι αρκετή η απόδοση του ανεμιστήρα, κάνε καμιά μόντα, βγάλε τον ανεμιστήρα που έχει η ψύκτρα και βάλε 2 9άριδες δυνατούς -επίσης- ρυθμιζόμενους.Νομίζω είναι το μοναδικό καλό που μπορείς να κάνεις επιπλέον με τέτοια ψύκτρα.44 βαθμοί πάντως νομίζω είναι οκ, εγώ πιο ζεστές μέρες χωρίς ανεμιστήρα με τέτοιο μόμπο είχα αν θυμάμαι καλά κανά 48άρι!

Link to comment
Share on other sites

Αμα επιασες 48 τοτε νομιζω οτι ειναι καλα.... Οτι αφορα το freezer pro φανταζομαι ενοεις τους 12αριδες να μπουν μπροστα γιατι η ψυκτρα αυτη τον εχει στο πλαι τον δικο της...

Μαλλον κατυι τετοιο θα κανω γιατι το κουτι που εχω, εχει ενα σιδερο στηριξης οριζοντιο και θα τους στερεωσω-κρεμασω εκει....!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σου, αν εχεις καμια αλλη ιδεα μου λες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iced

Αμα επιασες 48 τοτε νομιζω οτι ειναι καλα.... Οτι αφορα το freezer pro φανταζομαι ενοεις τους 12αριδες να μπουν μπροστα γιατι η ψυκτρα αυτη τον εχει στο πλαι τον δικο της...

Μαλλον κατυι τετοιο θα κανω γιατι το κουτι που εχω, εχει ενα σιδερο στηριξης οριζοντιο και θα τους στερεωσω-κρεμασω εκει....!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σου, αν εχεις καμια αλλη ιδεα μου λες..

Βασικά εννούσα να βγάλεις τελείως τον δικό της, αν δε κάνω λάθος ξεβιδώνει, την είχα παλιά και δε θυμάμαι ακριβώς, νομίζω βγαίνει εύκολα όλο το πλαστικό!Βάλε τότε(μεταξύ τους να τους δέσεις-σφίξεις και στη μέση να είναι η ψύκτρα,με 4 συρματάκια ή (4 μεγάλες λεπτές βίδες άμα βρεις+4παξιμαδάκια), δύο 9άριδες ανεμιστήρες , και πιστεύω πως θα αποδίδει πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.