Jump to content



Vista x64 network problem


HellhammeR

Recommended Posts

Έχω προβλημα με το internet στα windows Vista x64 που έβαλα πρόσφατα. Ενώ μου το αναγνωρίζουν κανονικά το router μου (USR 9107A) και μου λεει connected Local and Internet δεν μου ανοίγει τπτ στον browser βάζω την Ip του router αλλά δεν συνδέεται με το Interface του router. Δοκίμασα να απενεργοποιησω firewall αλλα δεν εγινε τπτ. Εψαξα στο internet για παρομοια προβλήματα βρήκα οτι έχουν τα vista προβλημα με το ipv6 και διάφορους τρόπους να αντιμετωπιστέι αλλά και πάλι τπτ δεν έγινε.

Επίσης μια τελείως ηλίθια ερώτηση. Βάζοντας τα x64 edition Vista δεν θα έπρεπε στο color depth να μου εμφανίζει 64bit?? Τώρα μου εμφανίζει σαν Highest τα 32.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR

Επίσης μια τελείως ηλίθια ερώτηση. Βάζοντας τα x64 edition Vista δεν θα έπρεπε στο color depth να μου εμφανίζει 64bit?? Τώρα μου εμφανίζει σαν Highest τα 32.. ;)

Τσου, τα 64bit αναφέρονται σε τελειως διαφορετική χρήση από τα χρώματα. Το τι ακριβώς χρησιμεύουν δεν το ξέρω (ξέρω κάτι λίγα, αλλά επειδή μπορεί και να τα μπερδεύω δε μιλάω. ας τα πει καποιος γνώστης)

Link to comment
Share on other sites

Tα 64bit έχουν να κάνουν με τη διαχείριση μνήμης και με τους registers που χρησιμοποιεί ο πυρήνας, όχι με το βάθος χρώματος ;)

Όσο για τη διεύθυνσή σου τώρα, έτσι όπως είναι, δεν πρόκειται να δεις τίποτα... Η ΙΡ σου είναι 194.219.214.153:255.255.255.0 και το gateway (δηλαδή το ρούτερ σου) έχει την ίδια..., ή καλύτερα, θεωρεί ότι έχει την ίδια, αφού σύμφωνα με τη διεύθυνση του DCHP το ρούτερ σου έχει πάρει την σωστή (192.168.1.1)

Δοκίμασε να βάλεις καρφωτά τις ρυθμίσεις. Βάλε:

IP: 192.168.1.2

Subnet Mask: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.1.1

Primary DNS: 193.92.150.3

Λογικά για DNS μπορείς να βάλεις το ρούτερ σου, που υποστηρίζει, αλλά θα πρέπει να βάλεις τον primary μέσα στο ρούτερ, στο μενού του κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.