Jump to content



2,5V??


arthur1987

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση:

Στο εγχειρίδιο της μητρικής μου λέει ότι υποστηρίζει μονο 2,5V DDR DIMM. Αυτό το 2,5 που λέει είναι το cl ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

γουελκομ γουελκομ...οχι,το cl ειναι cache latency(οσο λιγοτερο,τοσο γρηγοροτερο,αλλα αν κατεβεις ατσουμπαλα αρχιζουν τα προβληματα) και δεν εχει να κανει με την ταση που παιρνουν τα ντιμακια

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.Την ερώτηση την έκανα γιατί θέλω να αγοράσω μνήμη.Απ ότι κοίταξα σε κάποια e shop δεν προσδιορίζουν αυτό το θέμα της τάσης.Πώς θα μπορέσω να μάθω αν μια μνήμη είναι συμβατή με τη μητρική μου ως προς το θέμα τάσης

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστής: pentium 4 στα 3.6 MHZ

Μητρική: GIGABYTE 81848PM micro ATX socket 478 καί chipset Intel 848P

Σκληρός:WESTERN DIGITAL 160GB

Μνήμη : 512MB (no name)

Κάρτα γραφικών : nvdia geforce fx5500 (pci)

Τροφοδοτικό: THERMALTAKE Pure Power 460W (ATX 12V 2.0)

Σημείωση:Δυστηχώς τον υπολογιστή τον είχα πάρει έτοιμο όταν δν ήξερα εξού και η micro atx κτλ.

Η μητρική μου έχει δυο 184-pin DDR slot για μνήμες και υποστηρίζει μόνο 2.5V μνήμες και μόνο DDR 400/333/266

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ότι ddr και να βάλεις θα την παίξει απλά εάν οι προδιαγραφές της είναι πάνω από 2,5volt λειτουργίας τότε υπάρχει πιθανότητα να παίξει σε χαμηλότερη συχνότητα...

Συνήθως ασυμβατότητες έχουν οι OCZ οι απλές μνήμες παίζουν μια χαρά σε όλα τα mobo..

Αποψή μου τώρα έτσι?

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.