Jump to content



PSU: 4*12v γραμμές ή 2 "ισχυρές"?


kbilly13

Recommended Posts

Eρώτηση:

Δεδομένου το ότι η μητρική (965p-s3) έχει 24pin τροφοδοσία και ένα 4pin 12v, με την προοπτική να μπει μια 8800gts (ή και gtx - δεν ξέρω ακόμα) και 5 δίσκοι συνολικά (2 raid0 και ένας single) τι τροφοδοτικό θα πρέπει να επιλέξω?

Βλέπω ότι τα ισχυρά τροφοδοτικά έχουν 4 ανεξάρτητες γραμμές 12v (των 18Α π.χ. η καθεμία)... θα πάνε "χαμένες" όμως από τη στιγμή που δεν θα συνδεθούν όλες?

Από την άλλη, το Liberty 620 π.χ. έχει 2 γραμμές των 22Α..

τι είναι προτιμότερο να επιλέξω?

Δεκτές και προτάσεις βέβαια για συγκεκριμένα τροφοδοτικά που θα με καλύπτουν (κόστος γύρω στα 150-180 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

To liberty 620 μπορει να λεει οτι εχει 2χ 12αρες απο 22αμπ oμως βγαζει 36 συνολικα..

(πχ αν η μια παει 22 η αλλη θα περιοριστει στα 14amp..ή σαν πιο ισοροπημενο 2 γρμμαες των 18αμπ)

Αν και θα σε καλυψει λογικα και το Liberty, σε αυτη τη τιμουλα τα seasonic ειναι μονοδρομος..

Διαλεγεις modular ή μη (M12 ,S12 στα 600watt με 48amp στην 12αρα..) ή πας για το δυνατο 650watt με 52αμπ ..

Μην ανησυχεις οτι θα πανε χαμενες οι 4 γραμμες μιας και σχεδον ολα ...εχουν δυο γραμμες..(δλδ 12V1+12V2 εχουν κοινη 12αρα ...ομοιως V3 ,V4)

Kαι μη ξεχναμε οτι μιλαμε για seasonic και οχι καποιο q-tec,chieftec Κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το fortron 700w που έχει το πλαίσιο έχει 4 δωδεκάρες με 18Α η κάθε μία με peak τα 22Α και όλα αυτά με 120 ευρώπουλα και 3 χρονάκια εγγύηση πλαίσιο, οπότε σκέψου και αυτό σαν χρυσή τομή...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι μπορείς να ενώσεις 2 12αρες μαζί (περισσότερο απορία είναι) για να αυξήσεις την κατανάλωση (πχ για την χ1950χτ που έχει απαιτήσεις 30Α στην 12αρα) μέσο καλωδίων σαν και αυτό πιο κάτω

post-3848-1416072965,3433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord [Σήμερα, στις 21:08]

Έχω την αίσθηση ότι μπορείς να ενώσεις 2 12αρες μαζί (περισσότερο απορία είναι) για να αυξήσεις την κατανάλωση (πχ για την χ1950χτ που έχει απαιτήσεις 30Α στην 12αρα) μέσο καλωδίων σαν και αυτό πιο κάτω

Καλή φάση αν γίνετε αλλά έτσι δεν θα περνάνε 2*12V=24V? ή μόνο 12?

Μην κάψουμε και τίποτα... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι στον τσουτσο...!!!!????

Οποιος εχει λογαριασμο στο xs ας ρωτησει λιγο το jonnyguru γιατι βγαζει reviews απο το site του??

Ειχε κανει παλια review για το epsilon ...αλλα για καποιο λογο εφυγε..(οπως και αλλα psu's)

Βρηκα παντως κατι που ηθελα...στο ocz game extreme που ειναι βασισμενο

"A representative of OCZ did find my findings concerning and asked that I return the unit for an exchange. I did so, and in the interim I obtained an FSP Epsilon 600W. The 600W version of the power supply the OCZ GameXstream is based on. In testing that unit, I found a good deal of ripple as well. When a brand new GameXstream was finally returned to me, I immediately plugged it in and found the same results as the first sample."

Και το λινκ...για περαιτερω μελετη .οποιος ενδιαφερεται..

Kαι για να μην ξεχνιομαστε...56amp εχει η 12αρα(συνολικα)..και το rippling στη 12αρα φευγει εκτος προδιαγραφων απο τα 38amp..

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεση σε σειρά = 12V+12V=24V και το ρεύμα παραμένει σταθερό

Σύνδεση παράλληλα =18Α+18Α=36Α και η τάση παραμένει σταθερή

Τα πιο πάνω ισχύουν για μπαταριές με DC ρεύμα τώρα για τροφοδοτικά δεν ξέρω

Αλλά υποθέτω ότι το ρεύμα των pc μας είναι συνεχές

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο αυτό το έχει και η χ1950 pro. ’ν τα δύο λευκά connectors είναι ιδίου τύπου τότε μάλλον είναι γι' αυτή τη δουλειά. Τέλος πάντων κάποιος που έχει τις εν λόγω κάρτες μπορεί να μας διαφωτίσει.

Θα διαφωνίσω για την ποιότητα των chieftec. Κάποτε το 360αρι το θεωρούσαμε το αστέρι των τροφοδοτικών και τώρα το βάζουμε στην ίδια μοίρα με τα qtec??

Βέβαια τα seasonic έχουν σαφώς καλύτερες προδιαγραφές αλλά παραμένουν κατά κάτι ακριβούτσικα. Τώρα που τα φέρνει το Πλαίσιο αναμένεται να υπάρχει stock και να μειωθεί η τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koukounis

Θα διαφωνίσω για την ποιότητα των chieftec. Κάποτε το 360αρι το θεωρούσαμε το αστέρι των τροφοδοτικών και τώρα το βάζουμε στην ίδια μοίρα με τα qtec??

Δεν τα εβαλα στην ιδια μοιρα...απλα στην ιδια προταση..:D

Aς πουμε οτι κερδισε ο ληγοντας..(tec)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Βασικά το fortron 700w που έχει το πλαίσιο έχει 4 δωδεκάρες με 18Α η κάθε μία με peak τα 22Α και όλα αυτά με 120 ευρώπουλα και 3 χρονάκια εγγύηση πλαίσιο, οπότε σκέψου και αυτό σαν χρυσή τομή...

Mα πρέπει να ξέρεις, ότι ότι προσφέρεται με ωραία χαρακτηριστικά και καλή τιμή δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλό.Την απάντηση στην έδωσε ο NTG. Επίσης το peak για μένα είναι άχρηστο, γιατί δεν είναι σταθερό αλλά για λίγα δευτερόλεπτα.

Επίσης ,όσον αφορά στην ερώτηση του billy, είχε ξαναερωτηθεί εδώ μέσα το θέμα και οι ειδικοί δώσανε καλές εξηγήσεις.Το καλύτερο είναι μια και καλή, αν δεν είναι αυτό εφικτό τότε 2 γραμμές. Με 4 χωριστές γραμμές μπορεί να εμφανιστεί να εξαντληθεί η δύναμη της μιας γραμμής, τότε τι γίνεται?Επίσης, πάντα να προσέχετε το εξής στα χαρακτηριστικά,να τα βλέπετε κάπως πιο συνολικά:

Έχω τροφοδοτικό 600Watt. έχω 4 12άρες με 16A η καθεμιά, κάνει 4 Χ 16 Χ 12 =768watt ,που όμως συνολικά περιορίζεται στα 576watt. Αφερέστε την κατανάλωση των άλλων γραμμών, δλδ 100watt ας πούμε, άρα μείνανε 600-100=500watt. ’ρα το τροφοδοτικό δε μπορεί να δώσει πάνω από 500Watt στην 12άρα. Αυτό μεταφράζεται σε 41Α. Επομένως, πάντα να προσέχετε να είστε εντός χαμηλότερων ορίων, από αυτά που φαίνονται πάνω στο τροφοδοτικό.Επίσης, άλλα τροφοδοτικά αντέχουνε peak τα watt που λένε, ενώ άλλα αντέχουνε και παραπάνω από όσα γράφουν ότι δίνουν. Για παράδειγμα, το πολύ γνωστό type-r 580watt δεν αντέχει να δώσει 560-570Watt. Για αυτά που σας λέω έχει κάνει ένα τέστ το tomshardware , που ζορίζει κάποια γνωστά τροφοδοτικά στα όρια τους και αποτυχάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dark22

Το Ocz GameXstream το βγάζει η FORTRON για λογαριασμό της OCZ...

όπως κάνει και για άλλες εταιρείες...

Και τα tagan από όσο ξέρω & έχω μια υποψία για τα be quiet ,αλλάζει κάτι όμως? Ίσαμε που πρέπει να αποφεύγεις δλδ κάποιο από αυτά τα 4, τη στιγμή που είναι παρόμοιας κατασκευής....

Link to comment
Share on other sites

ο εργοτελης εχει απολυτο δικιο οπως κ ο φιλος μου ο NTG

για παραδειγμα το seasonic 650 εχει 4 12 αρες απο 18 αμπερ η καθε μια

με αυτο το σκεπτικο 4χ18=72 αμπερ

χα , θα θελατε , στα 52 ειναι το λιμιτερ

και ειναι λογικο γιατι 72χ12=864 βατ

απο την αλλη 52χ12=624 βατ

χα και παλι μη χαιρεστε , για να δωσει τοσα βατ πρεπει να ΜΗΝ τραβαει ουτε η 3αρα ουτε η 5αρα ή να τραβανε ΚΑΙ ΟΙ 2 ΜΑΖΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 650-24=26 βατ (χλωμο)

εκτος πια και αν το τροφοδοτικο ειναι τζακαρισμενο για να δινει μονο 12αρα...

ταυτοχρονα να δουμε και κατι αλλο

στο seasonic παντα

η 3αρα δινει 24 αμπερ μαξ , αρα 24χ3,3=79 βατ

και η 5αρα 30 αμπερ , αρα 30χ5=150 βατ

συνολο δηλαδη 229 βατ

παλι τσαμπα χαιρεστε , λιμιτερ στα 170 βατ ¨Η ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ 38 ΑΜΠΕΡ σε Mixed mode 3αρας και 5αρας

τα παραπανω δεν τα λεω υποτιμιτικα για το σισονικ

το τροφοδοτικο ειναι σωστο και τα λεει τσεκουρατα και ξεκαθαρα

απλα να ξερουμε τι εχουμε και τι οχι

για το Peak power να μη σχολιασω καν

η απολυτη αηδια

θεθελα να πω οτι κατα καποιο τροπο πλεον δεν εχει νοημα να λεμε εχω τροφοδοτικο τοσα βατ

ειναι κουτο

καποτε τα τροφοδοτικα εδιναν 50 αμπερ στην 5 αρα

τωρα πλεον δινουν 50 αμπερ στην 12 αρα ,αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας

και σου λεω εγω τι να το κανεις το τροφοδοτικο 500 βατ με χαλαρη 12 αρα σε εναν C2D αλλα με αφθονα αμπερ στην 5 αρα ή στην 3αρα? καλυτερα βαψτο μπλε και πετα το εκει που ξερεις

κατι αλλο σημαντικο

σηκωνει πολυ συζητηση το ζητημα με τις πιλες γραμμες η οχι

και σου λεω εγω , επειδη εχει 4 χ12 σημαινει οτι ειναι 4 ανεξαρτητες `12 αρες

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ

γιατι τοτε δεν θα λεγαμε "οταν εξαντλεις την πρωτη , δανειζεσαι απο την δευτερη"

πως θα δανειστεις αν δεν ειναι συνδεδεμενες

και αν ειναι συνδεδεμενες τοτε πως ειναι και ανεξαρτητες?

αντιφατικο

εγω πιστευω οτι ας πουμε αν 2 ειναι ζευγαρωμενες

σχετικα με το διπλο καλωδιακι να πω οτι κατι μου βρωμαει

και τι εννοω

αν οι γραμμες ειναι 1,2,3,4 τοτε απο ποιες πρεπει να παρεις?

1 και 2

ή 1 και 3ή4

δηλαδη παιρνεις απο το ενα κυκλωμα και απο το αλλο ή απο το ενα και το βοηθητικο του?

οσο για την "γεφυρωση" ισχυει οτι ειπε ενα παλικαρι παραπανω

οταν γεφυρωνεις κιτρινο με κιτρινο και μαυρο με μαυρο αυξανεις την ικανοτητα να δωσει η γραμμη ΑΜΠΕΡ

σχετικα με το "σειρα" τα πραγματα περιπλεκονται

εχουμε τσακωθει και στο παρελθον με παιδια απο δω μεσα

αν παρεις απο 12 ως συν και απο το 5 ως πλην τοτε ΝΑΙ εχεις 7 βολτ

αλλα μην ξεχνας οτι η 12 αρα και η 5αρα δεν εχουν την ιδια ικανοτητα να δινουν αμπερ και καποιο ρευμα επιστρεφει στο εικονικο "πλην "

δηλαδη

αν συνδεσεις σε εναν καταναλωτη το +12 και το -12 οντως εχεις 24 βολτ

ομως η -12 γραμμη δεν σηκανει πανω απο 1 αμπερ

αρα μην περιμενεις οτι επειδη η 12 αρα δινει 52 αμπερ θα μπορεσεις εσυ να εχεις 24 βολτ 52 αμπερ !

12 βολτ σε σειρα για να εχεις 24 βολτ που ειπωθηκε δεν γινεται εκτος και αν τα κυκλωματα ειναι εντελως ανεξαρτητα

επισης κατι που με προβληματιζει ειναι οτι στα τροφοδοτικα η γειωση ειναι ΚΟΙΝΗ

δηλαδη εσυ συνδεεις το κιτρινο απο την μια 12 αρα με το μαυρο της αλλης και τα 2 ακρα σε ενα καταναλωτη

ΜΠΡΑΒΟ μολις εριξες το κυκλωμα ασφαλειας... κοινως βραχυκυκλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 00:20]

12 βολτ σε σειρα για να εχεις 24 βολτ που ειπωθηκε δεν γινεται εκτος και αν τα κυκλωματα ειναι εντελως ανεξαρτητα

επισης κατι που με προβληματιζει ειναι οτι στα τροφοδοτικα η γειωση ειναι ΚΟΙΝΗ

δηλαδη εσυ συνδεεις το κιτρινο απο την μια 12 αρα με το μαυρο της αλλης και τα 2 ακρα σε ενα καταναλωτη

ΜΠΡΑΒΟ μολις εριξες το κυκλωμα ασφαλειας... κοινως βραχυκυκλωμα...

Εκεί που λες ότι η γείωση είναι κοινή ισχύει για όλες τις γραμμές?

Έχεις πουθενά κάνα λινκ που να το λέει ?

Γιατί στα συνηθισμένα βύσματα μολεχ έχει δυο γραμμές μαύρες αυτό με προβληματίζει γιατί αν η γείωση ήταν κοινή γιατί να έχει 2 γραμμές μαύρες αφού και μια κάνει την δουλειά της ?

Link to comment
Share on other sites

οσα τροφοδοτικα εχω ξεκοιλιασει εχω δει οτι ολες οι γειωσεις καταληγουν στο ιδιο ασημειο πανω στο τυπωμενο

τωρα κοιτα , δεν εχω ξεκοιλιασει σε τετοιο βαθμο ενα σισονικ ας πουμε ή ενα μεγαλο ταγκαν γιατι πολυ απλα θα χασω την εγγυηση

μαντευω ομως οτι θα ειναι το ιδιο

βασικα μην ξεγελιεσαι με τις 2 γειωσεις

σκεψουν το μολεξ κομμενο στα 2 .τι εχει? μια 5αρα με την γειωση της και μια 12 αρα με την γειωση της

ακομα και το φλοπυ εχει αυτο το συνδυασμο

κατα τη γνωμη μου αυτο συμβαινει γιατι η καθε γραμμη πρεπει να εχει και μια συνοδευομενη επιστροφη , οχι ΔΙΚΗ ΤΗΣ και ανεξαρτητη υποχρεωτικα ομως

δηλαδη απλα σου λεει "ενα καλωδιο φερνει ταση , ενα την επιστρεφει" αρα "2 καλωδια φερνουν ταση , 2 την επιστρεφουν"

κραταο μια πισινη μηπως και στα συγχρονα τροφοδοτικα ισχυει κατι αλλο

αλλα κατι τετοιο μαλλον μονο ο hipro ο ξερει κ γω σιγουρα δεντα ξερω ολα

Link to comment
Share on other sites

επί του θέματος... που καταλήγουμε ρε παιδιά?

To μόνο που προβληματίζει, όπως είπατε και εσείς, στα πραγματικά "4γραμμα" (αν υπάρχουν...) είναι ότι αν μας "τελειώσει" η μία γραμμή τι γίνεται? Αν και στα περισσότερα, 2 είναι οι πραγματικές 12άρες και τότε δανειζόμαστε Αmp από την άλλη... Αλλά ποια είναι η άλλη? LOL! Μπέρδεμα ε?

Για να περιορίσω λίγο τις επιλογές:

Το seasonic 600 ή 650, είναι καλύτερη επιλογή από το Liberty 620?

Επίσης και το Fortron 700 στα 120 ευρώ? καλό φαίνεται... http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/FX700-GLN/4.html

Πέρα από τα νούμερα όμως, μην ξεχνάμε και την ποιότητα κατασκευής γενικότερα, που πρέπει να παίζει πιο σημαντικό ρόλο έτσι?

Το hec που έχω για παράδειγμα, παρά του ότι δεν έχει και τα τρελλά ρεύματα, σήκωσε 7900gt sli, 3 δίσκους, pci, usb, Χ2 ΑΜD, και overclocking..

Προτείνετε και ένα καλό site με reviews τροφοδοτικών να μορφωθώ λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

σισονικ 650 με κλειστα ματια

για ριβιου δες στο θρεντ το δικο μου ο NTG ή ο εργοτελης εχει δωσει λινκ τρελο με πολλα ριβιου

εκει θα σου ανοιξουν τα ματια

αλλα πιστεψε με στο σισονικ θα κατασταλαξεις οπως και γω

52 αμπερ 12 αρα λεμεεεεε

80+ αποδοση και στο 100% του φορτιου

3% και ΟΧΙ 5% διακυμανση τασης

99% εφισιενσι

αθορυβο , 12αρης ανεμιστηρας πολυ αργος ,ανεβαινει μονο πανω απο το 60% του λοαντ

αντικραδασμικη στηριξη ανεμιστηρα

κυψελωτο πλαισιο

να συνεχισω ?

μηπως να τρα βαλω και με αλφαβητικη σειρα?

χαχα

κοιτα το ριβιου στο αλλο θρεντ το δικο μου οταν εψαχνα για τροφοδοτικο...

καλη αναζητηση και μελετη μαστορα

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικο 4γραμμο ..δεν θυμαμαι να εχω πετυχει!

Συνηθως αμα τελειωσει η μια γραμμη αυτο ηταν...Στα πραγματικα 2-3-4γραμμα ..

Βοηθεια δεν θα ερθει απο πουθενα!

Eκτος αν δεν ειναι πολυγραμμο....(νομιζω πχ το corsair 620 μια γραμμη εχει κανονικα ..χωρις κοφτες :p )

Eτσι σε αυτη την περιπτωση πχ καποια silverstone "4γραμμα" που δινουν στην 12V4 6( ή 8) αμπερ απο τον κατασκευαστη δεν ειναι ακριβως ετσι.

Αν και δεν φαινεται πουθενα δινουν και σε αυτη τη γραμμη μεχρι 18αμπ παιρνοντας απο την διπλανη....αρκει βεβαια να εχει να δωσει ..

Και το 600αρη και το 650αρη προσφερουν περισσοτερα απο το 620 λιβερτυ..

Eξισου καλα και τα 3 ..αλλα στα 130-150€ καλυτερα τα seasonic..42 και 48amp συνολικα η 12αρες (ή 48 και 52?Δεν θυμαμαι) Σε σχεση με τα 36 του Liberty..

Fortrton αφου δεν το εχεις....μη το παρεις..

www.jonnyguru.com

Eιχε(εχει) δοκιμασει το seasonic 700w και το λιβερτυ 620 και το φορτρον epsilon αλλα για καποιο λογο εβγαλε τα δυο τελευταια..!

(για το φορτρον μπορω να καταλαβω ..αλλα το λιβερτυ πηγαινε καλα)

Συνηθως και τα λινκς που θα δεις εκει προς αλλους reviewers ειναι αξιολογα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice [Σήμερα, στις 15:39]

να συνεχισω ?

μηπως να τρα βαλω και με αλφαβητικη σειρα?

χαχα

κοιτα το ριβιου στο αλλο θρεντ το δικο μου οταν εψαχνα για τροφοδοτικο...

καλη αναζητηση και μελετη μαστορα

με αλφαβητική σειρά τα έχεις! :D

Φαίνεσαι πολύ σίγουρος και αυτό είναι καλό

ok, θα δω και τα άλλα θρεντς, θα ρίξω και καμμιά ματιά σε reviews και ας πούμε ότι κλίνουμε προς το Seasonic 650.. Τhanks! :T:

edit: ένα μεγάλο thanks και προς NTG και όλους όσοι απάντησαν και μου έλυσαν απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.