Jump to content



δημιουργια - εγγραφη - αναγνωση .dat αρχειων σε C++


tolis861416003225

Recommended Posts

την βοηθεια σας!!! το μονο που ξερω ειναι οτι πρεπει να συμπεριλαβω το fstream. ποιες ειναι και πως λειτουργουν οι εντολες? αυτο που προς το παρον σκευτομαι να κανω ειναι να γραφω σε ενα .dat αρχειο εναν 4διαστατο πινακα. μετα να ανοιγω το .δατ και να διαβαζω τον πινακα που ειχα γραψει και στειχεια αυτου τα θελω για να κανω καποιες συγκρισεις, ταξινομισεις κλπ. αυτο που δε ξερω πως να κανω ειναι το πως θα γραψω τον πινακα. ο πινακας αυτος να πω πως τον εχω μεσα σε μια struct αυτο βεβαια μπορει να αλαξει και να μη φτιαξω καθολου την στρακτ αν ειναι πιο δυσκολο-ακατορθωτο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

#include <fstream>

#include <iostream>

using namespace std;

int main() {

ofstream out("file.dat"); // Δημιουργία output file stream

int p[10];

for(unsigned i=0; i<10; i++) { // Αρχικοποίηση πίνακα p

p=i;

}

for(unsigned i=0; i<10; i++) { // Αποθήκευση περιεχομένων πίνακα p στο file.dat

out << p << endl;

}

ifstream in("file.dat"); // Δημιουργία input file stream

int j[10];

for(unsigned i=0; i<10; i++) { // Αποθήκευση περιεχομένων file.dat στον πίνακα j

in >> j;

}

for(unsigned i=0; i<10; i++) { // Έλεγχος οτι πέρασαν στον j

cout << j << endl;

}

system("PAUSE");

return 0;

}

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ότι με "out << κάτι" περνάς το κάτι στο αρχείο και με "in >>" διαβάζεις απο το αρχείο.

Ελπίζω να βοήθησα. Για ότι άλλο θες μη διστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγραψα αυτα που μου λες αλλα μου βγαζει το μηνυμα:

271 C:\a.cpp no match for 'operator>>' in 'in >> F[t][y]'

τι γίνεται ρε γαμώτο? και επίσης απόσο είδα και κατάλαβα δε μπορούμε να φορτώσουμε τις τιμές του dat αρχείου στον πινακα από τον οποιο περάστηκαν στο .dat τα δεδομένα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.