Jump to content



[Help] Sata Disk Problem


Indiko_Xoiridio

Recommended Posts

Hello!

Μου ήρθε σήμερα ο καινούργιος μου σκληρός!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301581

Η μητρική μου είναι η Gigabyte GA-7N400 Pro.

Πάνω στην μητρική έχω συνδεδεμένους δυο ATA σκληρούς (80Gb Western Digital & 200Gb Maxtor). Μόλις σύνδεσα και τον SATA πάνω το pc δεν άνοιγε! Με το που πάταγα το κουμπάκι έπαιρνε μπρος για 2" και μετά τίποτα! :(

Έβγαλα τον 2ο ATA σκληρό και άφησα πάνω τον 80άρη ΑΤΑ και τον SATA! Τώρα το pc άνοιγε, αλλά δεν έβρισκε τίποτα, ούτε σκληρούς ούτε dvd!

Από ότι φαίνεται και τους τρεις σκληρούς μαζί δεν τους σηκώνει το μηχάνημα!

Η σύνθεση είναι η εξής: 2500+ AMD, 512 Ram, Ati 9600 Pro, 2xDvd-RW και οι 2 ΑΤΑ σκληροί! Το τροφοδοτικό είναι 400Watt!

Το θέμα είναι τι κάνω για να δει και τον SATA σκληρό.

Αν βγάλω το ένα dvd και αφήσω πάνω τους 2 ATA και συνδέσω και τον SATA, λέτε να δουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον εναν Pata που εχεις τωρα και ασε μονο αυτον με το λειτουργικο,αν θες βγαλε και το cdrom και ξαναδοκιμασε.

Αν και με εναν μονο δισκο λιγο δυσκολο το βλεπω.Εκτος αν ηταν στο οριο του το psu που λογικα αν το ζοριζες λιγακι πριν,ολο και καποιο restart θα σου εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το bios έχω ενεργοποιήσει και sata και raid!

Drivers πότε τους περνάω; Και απο που τους κατεβάζω;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά δεν έχω ξανασχοληθεί με sata!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο να μην στον βλεπει και αλλο να σβηνει το pc,ελαφρυνε το τροφοδοτικο σου και δες.Εκτος και αν ο δισκος εχει προβλημα και σου βραχυκυκλωνει την μητρικη η το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

To pc έσβηνε όταν έβαζα και τους τρεις σκληρούς πάνω!

Μόλις έβγαλα τον ένα Pata σκληρό, το pc άνοιγε αλλά δεν έβλεπε κανένα από τους σκληρούς ή dvd! :(

Λες να βγάλω και το ένα dvd μπας και φταίει αυτό;

Drivers πότε τους περνάω; Και απο που τους κατεβάζω;

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τον ένα Pata σκληρό και το ενα dvd, αλλά και πάλι μόλις άνοιγα το pc αυτό άνοιγε για 4" και μετά το μόνο που έμενε ανοιχτό ήταν το λαμπάκι από το Power!

Λογικά κάτι με το τροφοδοτικό θα παίζει αλλά δεν μπορώ να κααλάβω τι;

Έχω και ένα δεύτερο τροφοδοτικό! Πως θα γίνει να το βραχυκυκλώσω έτσι ώστε να έχω στο ένα τροφοδοτικό την μητρική+ Pata σκληρό+dvd και στο δεύτερο τροφοδοτικό να συνδέσω τον sata σκληρό, μπας και δουλέψει έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το εξής και δούλεψε (Τουλάχιστον μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο τροφοδοτικό)! :D

Τροφοδοτικό #1 : Μητρική + Dvd + Σκληρός Pata 1 + Σκληρός Pata 2

Τροφοδοτικό #2 (Βραχυκύκλωσα το πράσινο με το μαύρο καλώδιο) : Σκληρός Sata

Αυτό που με ανησυχεί τώρα είναι το εξής! Παίζει να πάθει τίποτα ο σκληρός επειδή είναι συνδεδεμένος σε 2ο τροφοδοτικό; Όταν κλείνω το pc πρώτα, μετά μπορώ να κλείσω το δεύτερο τροφοδοτικό ή θα κλαίω κανά σκληρό μετά απο λίγο καιρό;:(:o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.