Jump to content


Πρόβλημα σε δίσκους - noname psu?!


boom123

Recommended Posts

To σύστημα μου είναι

p4 2,4Mhz @ 2,9Mhz

2x512Mb corsair xms ram

Ge force Mx 440

1 IDE Hard Disk

psu :300watt noname

Θα αγοράσω άλλους δύο δίσκους sata για raid-0.

To http://extreme.outervision.com/PSUEngine μου έδωσε συνολικλα 258watt.(με τους sata)

To τροφοδικο δίνει

3.3V / 30A

5V / 20A

12V / 15A :cry: :cry:

Οταν μέτρησα την τάση με πολύμετρο μου έδωσε 11.8V

Tα χαρακτηριστικά των δίσκων είναι

Average idle current 9.30 watts

Average seek power 12.60 watts

Maximum start current, DC 2.80 amps

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=Barracuda_7200.10_SATA_3.0Gb/s_250-GB_Hard_Drive&vgnextoid=a62099f4fa74c010VgnVCM100000dd04090aRCRD&vgnextchannel=a32a2f290c5fb010VgnVCM100000dd04090aRCRD&reqPage=Model#

Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα στους καινοργιους μου δίσκους?!

Δεν θα το ήθελα αυτο...

Χρειάζομαι άμεσα καινούργιο psu ??:...:

Link to comment
Share on other sites

Στο μελλον ισως...

Εξαρταται και απο το ποσο καιρο χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο psu και ποσες ωρες την ημερα.Διοτι με τη χρηση μειωνεται και η ικανοτητα του psu οσο περναει ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m

Στο μελλον ισως...

Εξαρταται και απο το ποσο καιρο χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο psu και ποσες ωρες την ημερα.Διοτι με τη χρηση μειωνεται και η ικανοτητα του psu οσο περναει ο καιρος.

το psu τοχω τώρα 1.5 χρόνο περίπου και λειτουργεί ~15 ώρες τη μέρα...

Δηλαδή αναβαθμίζω στο εγγύς μέλλον και θα είμαι οκ?:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Παρε το μεγαλυτερο/ακριβοτερο ,που αντεχει η τσεπη σου...δεν θα το μετανοιωσεις..;)

Ναι ρε παιδία αυτό το ξέρω. Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στους δίσκους στους επόμενους 2-3 μήνες μέχρι να πάρω νέο...

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα δυσκολο.

Μια ελαχιστη πιθανοτητα να αρχισει τις απανεκινησεις οταν θα βρισκεται σε full load ή να κλεινει,βεβαια οπως ειπα ειναι σχεδον απιθανο.Αλλα σε βαθος χρονου με τετοια χρηση δεν θα αντεξει.

Link to comment
Share on other sites

Απο'σο ξερω τα καλα/επωνυμα τροφοδοτικα εχουν προστασια στα βραχυκυκλωματα και δεν καταστρεφουν αλλες συσκευες...

Αυτο που ρωτας δεν νομιζω οτι μπορει να στο εγγυηθει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete [Σήμερα, στις 02:49]

Απο'σο ξερω τα καλα/επωνυμα τροφοδοτικα εχουν προστασια στα βραχυκυκλωματα και δεν καταστρεφουν αλλες συσκευες...

Αυτο που ρωτας δεν νομιζω οτι μπορει να στο εγγυηθει κανεις...

Μην φοβάσαι δεν θα ζητήσω καινούργιους ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.