Jump to content



τροφοδοτικό +κουτί max 140ευρά


boom123

Recommended Posts

Σκέφτομαι για αυτό 20Α στις 2 12ν γραμμές.

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700345

Κάτι καλύτερο να προτείνεται στα ίδια χρήματα?

Το modular είναι +.

Και για κουτάκι στα ίδια χρήματα...

Mid tower (με side panel) και υποστήριξη για 12" ανεμιστήρες. Θέσεις για δίσκους περισσοτερες από 4 ειναι οκ.

Το μόνο που βρήκα να τα πληρεί αυτά είναι το

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.808710

αλλά έχω τους ενδoiασμούς μου. Αν το έχει κανείς ας πει εντυπώσεις. reviews διάβασα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

και δυο ακομα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=852996

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=836567

αλλα δεν εχει το πλαισιο τασεις και δε πηγα να δω στο site...καλα ειναι ομως. και ειναι και μοντουλαρ που θες...

Link to comment
Share on other sites

Tροφοδοτικα ...

#1->Εnermax Noisetaker II στα 500Watt =92.87€

#2->Chieftec 620 =95€

To πρωτο ειναι απλα ενερμαξ με 32Amp στην 12αρα και 80plus certified(εχει efficiency πανω απο 80% σε ολο το φασμα των watt που μπορει να δωσει)

...με το δευτερο "ξεπεφτεις" στο chieftec ,αλλα καλο γενικα τροφοδοτικο, που εχει ομως 42amp στην 12αρα..(σε περιπτωση που χρειαστεις λιγο παραπανω δυναμη)

μαμα ενερμαξ λινκ

και μαμα chieftec link

Koυτι περα απο αυτο που βρηκες..

δες και αυτο...

Δεν εχει side panel ...αλλα μπορει να μη σε χαλασει...

Link to comment
Share on other sites

μιας και κωλυεσαι να δωσεις 20-25€ παραπανω..

δες και το μικρο chieftec-ακι..chieftec CFT-500A..

Θεωρητικα μιλωντας αυτη η σειρα ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη..οποτε αν ηταν μια φορα καλα τα προηγουμενα chieftec ..τωρα ισως να εχουμε ενα λογο παραπανω να τα κοιταξουμε..

(8-pina,active pfc και plus 80 ...απο οτι βλεπω απο το μαμα site

Μην σε τρομαξουν οι μικρες 12V1 και 12V3...(μια γραμμη "χωρισμενη" στα 2...με max watt οπως θα δεις τα 300watt..(25amp)

Συνολικα η 12αρα εχει 32amp..

Οχι και ασχημα για 69.90€

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

Ti θες να βαλεις μεσα?

(στο κουτι εννοω..απο hardware..)

Από hardware 3 δίσκους, μία Noctua NH-u12, η gpu δεν πιάνεται είναι πολύ μικρή..

όχι πολλά πράγματα όπως βλέπεις, όποτε με ένα midi πιστεύω θα είμαι κομπλέ.

Πολύ καλό το chieftec, να το προτιμήσω από το enrmax που έδωσα στο πρώτο post?

@ $George Vasil$

To κουτάκι το χω δεί σ'ενα φίλο, αρκετά όμορφο είναι. Με χάλασε όμως που τα φανς

έχουν μόνο 3 pin connector.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω πιστευω οτι το Chieftech το 500αρι μαζι με το κουτακι που εχεις link στο πρωτο post σου ειναι πολυ καλος συνδιασμος και εισαι και μεσα στα λεφτα που διαθετεις........

Link to comment
Share on other sites

θα προτιμουσα να μαθω τι καρτα θα ειναι αυτη ...παρα τι ψυκτρα θα βαλεις!:p

30amp εχει στη 12αρα το ενερμαξ oποτε αν σε καλυψει το ενα ...θα σε καλυψει και το αλλο..(αν σου λειψουν 2αμπ...!!?!! ...:p )

Βεβαια το ενα ειναι enermax ...και το αλλο απλα εχει 2amp παραπανω στην 12 αρα..και εχει περιθωριο να ξεζουμισεις τις γραμμες 5/3,3 ώντας 500watt.

Στην υποθετικη περιπτωση που θελεις 30amp απο την 12αρα τοτε θα σου μεινουν στο μεν enermax 18watt...(λιγα εε??)

στον μεν chieftec (δεν φαινεται ξεκαθαρα ..δεν δινει πολλες πληροφοριες) περιπου 90Watt.

Πες 80watt ετσι για σιγουρια..

Εκει ισως να εχεις ενα μικρο προβλημα...αλλα μονο εκει μιας και δεν νομιζω να θες 30aμπ στην 12αρα ....(20 και ισως να λεω πολλα)

Οποτε διαλεγεις και παιρνεις..

(θεωρητικα και τα δυο σου κανουν/καλυπτουν για το παρων συστημα....

βεβαια αν το επομενο συστημα ειναι το ακριβως αντιθετο...ισως να μην σου κανει ουτε το ενα ...ουτε και το αλλο ).

Link to comment
Share on other sites

Παντως το hec που σου προτεινε ο τολης ειναι πολυ βολικο.Ολα με κλιπακια και το πλαινο επισης.Και χωρανε ανετα αυτα που θες.Τελος ειναι και σε πολυ καλη τιμη.

Για psu μενουν 90 :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700248

Link to comment
Share on other sites

κομπλε εισαι οποιο και να παρεις...

υ.γ1

Ουτε επεξργαστη εγραψες..:p Θεωρησα παντως οτι 10amp θα σου φτασουν ..

υ.γ2

Ελπιζω να μην θες να κανεις oc??Αν δεν κανεις και το μηχανημα ειναι απλα δευτερο(htpc,κατεβαστηρι ή απλα μια γραφομηχανη με ιντερνετ) θα σε βολεψει και το enermax 365 (με τα 26amp στη 12αρα ...που ουτε η αλλως δεν τα χρειαστεις ποτε...ποσο μαλλον αν ισχυει κατι απο τα παραπανω)

Με αυτο μπορεις να στριμωξεις και καποια αλλη αγορα..;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 02:40]

κομπλε εισαι οποιο και να παρεις...

υ.γ1

Ουτε επεξργαστη εγραψες..:p Θεωρησα παντως οτι 10amp θα σου φτασουν ..

υ.γ2

Ελπιζω να μην θες να κανεις oc??Αν δεν κανεις και το μηχανημα ειναι απλα δευτερο(htpc,κατεβαστηρι ή απλα μια γραφομηχανη με ιντερνετ) θα σε βολεψει και το enermax 365 (με τα 26amp στη 12αρα ...που ουτε η αλλως δεν τα χρειαστεις ποτε...ποσο μαλλον αν ισχυει κατι απο τα παραπανω)

Με αυτο μπορεις να στριμωξεις και καποια αλλη αγορα..;)

p4 2,4Mhz @ 2,9Mhz

2x512Mb corsair xms ram

albatron 6200

2xsata, 1 IDE

overclock θα κάνω. Το θέμα είναι όμως ότι θα το αγοράσω με σκοπό να το κρατήσω ώστε να μπορώ μόλις μαζέψω κάνα φράγκο(οχι σύντομα) :( να μπορώ να βάλω ένα E6600 χωρίς πρόβλημα...

Το ENERMAX 485watt που μου πρότεινες να υποθέσω ότι είναι αρκετά αθόρυβο?

To sunbeam trio δεν το χει κανείς???Διαβάζω πολλά αρνητικά στα revies αλλά έχω ψιλοκολλίσει..

edit τώρα είδα στο "δείξε το κουτί σου " ότι το χει ο gkatsogr!!! μίλα ρε! σου στειλα κ πμ:p

Link to comment
Share on other sites

πιφ πιφ...

μονοτερμα σε εχω παρει....:p

Επεξεργαστη θα σου κρατησει και για τον επομενο...μιας και οι νεοι καταναλωνουν λιγο ..

(σε default...Στα 3,5-4giga ζητανε και αυτοι τρελλα watt).

σκρολαρε εδω να βρεις τους επεξεργαστες που σε ενδιαφερουν

Kαρτα ειναι που δεν ξερω...πχ αν θελησεις παρεα με τον conroe να βαλεις 8800GTX???

Εκει θα θελησεις κατι δυνατο..οποτε το chieftec το 500αρη μοιαζει ιδανικο για τα 70€ που θες να δωσεις!Aν ανεβεις σε λεφτα ισως προσωπικα να κοιταγα παλι chieftec αλλα το 620...

Παντως μην κοιτας να βρεις τροφοδοτικο να σε καλυπτει μετα απο 4-5 χρονια..

Το φτηνο φτηνο enermax με τα 37€ παιζει να σε καλυψει και στην επομενη αγορα...

(το εχω και αντεξε oced 146 και oced Χ1800ΧL..ηταν καμποσα watt

χονδρικα ξεπερασα καποιον Ε6600 και 8800GTS στα default.Οχι οτι θα μου αρεσε να το εχω μονιμα πανω ...Οπως ειχα πει και αλλοτε σαν δευτερο(backup) το εχω)

Απο θορυβο μονο για το 365 μπορω να σου πω και αυτο εχω αλλα και παλι οχι απολυτα..μιας και δεν ξερω

α)τι "ευαισθησια" εχεις εσυ στα αυτια σου...

β)οταν το δοκιμαζα δεν προσεξα ακριβως ποσο θορυβο εκανε..

Θορυβο παντως δεν εκανε....αλλα δεν ξερω και ποσο αθορυβο ειναι..

(αν εκανε θορυβο θα το καταλαβαινα...εφοσον δεν ασχοληθηκα μαλλον δεν εκανε..ή δεν εκανε πολυ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από boom123 [Χθες, στις 23:42]

Από hardware 3 δίσκους, μία Noctua NH-u12, η gpu δεν πιάνεται είναι πολύ μικρή..

όχι πολλά πράγματα όπως βλέπεις, όποτε με ένα midi πιστεύω θα είμαι κομπλέ.

Πολύ καλό το chieftec, να το προτιμήσω από το enrmax που έδωσα στο πρώτο post?

@ $George Vasil$

To κουτάκι το χω δεί σ'ενα φίλο, αρκετά όμορφο είναι. Με χάλασε όμως που τα φανς

έχουν μόνο 3 pin connector.

Τι ήθελες να έχουν δλδ?:(

Για να τα συνδέσω με το τροφοδοτικό κατευθείαν ,έχω παρει αυτό...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=6360407&product=587036

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.