Jump to content


agp/pci-e & ddr/ddr2 και quad core? ναι!! η asrock εκανε ακομη μια φορα το θαυμα της!


tolis861416003225

Recommended Posts

Μια χαρα μητρικές για τα λεφτά τους. απο την sata2 που έιχα για τον Α64 έχω μείνει παραπάνω απο ευχαριστημένος. Σταθερότητα και δουλέυει και με 276 fsb 24/7!

Έτσι οπώς τη βλέπω αυτή έιναι να πετάξεις 2 dimm δδρ πάνω 512 η 1g,b 2-3 Pci raid controlers και ένα core solo και κάνει και mamo ta media center/ file servers!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αμα δεις το ριβιου δε χανει σε επιδωσεις... ακομα και σε pci-e που ειναι 4χ και οχι 16χ δε χανει παρα ελαχιστα(ετσι κιαλλιωςσ δε το ξεραμε?)βεβαια με μια 7900 αν θυμαμαι καλα ...σε 8800 δε ξερω ποσο θα τη κοβει....τεσπα...αν ειχες 200 ευρω και ηθελες να κανεις αναβαθμιση τι θα εκανες? κανεις λιγο λιγο και πολυ σταδιακα το περασμα. δλδ. πρωτα τη μητρικη. μετα τον επεξεργαστη. μετα τις μνημες μετα τη καρτα γραφικων και μετα μια μητρικη καλλιτερη αν αξιζει (προφανως δλδ αλλα οχι σε ολλους ετσι κιαλλιως αν δεις δεν μενει πισω ακομα και σε παιχνιδια)

Link to comment
Share on other sites

Μπα... εγώ αν είχα τετραπύρηνο και δυπύρηνο ακόμα, και καρτάρες όπως η 8800 και η 7900 με τίποτα δεν θα έβαζα ASrock, όχι οτι δεν είναι καλές αλλά όταν υπάρχουν ABIT, ASUS. MSI, GIGABYTE γιατί να πάρεις asrock που είναι σχετικά χαμηλών προδιαγραφών

:)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα αυτή απευθύνεται νομίζω σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Σε όλους αυτούς που έχουν ένα παλιό σύστημα και δεν έχουνε την οικονομική δυνατότητα να πάνε σε μία πλήρη αναβάθμιση.

Όπως εγώ που είχα καποια στιγμή π.χ P4 socket 478, στα 3.0 Ghz. Είχα μία κάρτα γραφικών AGP και μνήμη DDR.

Ήθελα να πάω σε Core 2 Duo αλλά δεν είχα τα 500 που μου χρειαζόντουσαν για να αλλάξω και τις μνήμες σε DDR2 και τη κάρτα γραφικών σε AGP.

Έτσι πούλησα τον P4 και τη 478 μητρική γύρω στα 150.......έβαλα και 80Ε από τη τσέπη μου και έκανα το μηχάνημά μου Conroe, με Intel E6300 και τη συγκεκριμένη Asrock κρατώντας μνήμες και κάρτα γραφικών.

Μου στοίχισε 80 Ευρώ μόνο.........καθόλου άσχημα νομίζω.

Θέλω να πω δηλαδή ότι είναι μία μητρική για μεταβατική κατάσταση που δίνει δυνατότητα σταδιακής αναβάθμισης και στούς " μη έχοντες και κατέχοντες".

Από αυτή και μόνο την άποψη είναι μιά πολύ τίμια πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν ξέρω για την συγκεκριμμένη μητρική, αλλά δεν θεωρώ τις Asrock χαμηλων προδιαγραφών... εκτός αν θεωρούμε καλές τις προδιαγραφές.... μόνο αν περιλαμβάνουν overclockable fsb στο θεό και solid πυκνωτές...

για home/office/gaming μηχάνημα που δεν έχει βλέψεις για τρελές καταστάσεις είναι ότι καλύτερο σε performance/price.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την χρησιμοποιησα σαν μεταβαση σε conroe αφου ειχα 1G ddr1 OCZ και μια GF6800 AGP.Το συστημα με τον 6600 στα 2700 ηταν αξιοπρεπεστατο (κατω απο 20λ. 32m pi)Τωρα που το καινουριο συστημα ειναι ετοιμο θα της βρω ενα φτηνο cpu και θα τα κρατησω σαν δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 14:46]

Η κάρτα αυτή απευθύνεται νομίζω σε πολύ συγκεκριμένο κοινό.

Σε όλους αυτούς που έχουν ένα παλιό σύστημα και δεν έχουνε την οικονομική δυνατότητα να πάνε σε μία πλήρη αναβάθμιση.

Όπως εγώ που είχα καποια στιγμή π.χ P4 socket 478, στα 3.0 Ghz. Είχα μία κάρτα γραφικών AGP και μνήμη DDR.

Ήθελα να πάω σε Core 2 Duo αλλά δεν είχα τα 500 που μου χρειαζόντουσαν για να αλλάξω και τις μνήμες σε DDR2 και τη κάρτα γραφικών σε AGP.

Έτσι πούλησα τον P4 και τη 478 μητρική γύρω στα 150.......έβαλα και 80Ε από τη τσέπη μου και έκανα το μηχάνημά μου Conroe, με Intel E6300 και τη συγκεκριμένη Asrock κρατώντας μνήμες και κάρτα γραφικών.

Μου στοίχισε 80 Ευρώ μόνο.........καθόλου άσχημα νομίζω.

Θέλω να πω δηλαδή ότι είναι μία μητρική για μεταβατική κατάσταση που δίνει δυνατότητα σταδιακής αναβάθμισης και στούς " μη έχοντες και κατέχοντες".

Από αυτή και μόνο την άποψη είναι μιά πολύ τίμια πρόταση.

:T: Ακριβος οτι ειπε και ο φιλος ισχυουν 100%

Εως τωρα εχω φτιαξει 4 συστηματακια για φιλους με το συγκεκριμενο μομπο (ως μεταβαση βεβαια) και ειναι ολα απροβληματιστα και σταθεροτατα (βεβαια by default καταστασεις η με

κλοκαρισμα της ταξεως του 10% το πολυ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.