Jump to content



Λόγος περί μεταπτυχιακών


angelos

Recommended Posts

Καλήμερα Κύριοι λαμπίτες

Σπουδάζω στο Τμήμα Ηλεκτρονικής του Τει Λαμίας και έχω μπεί σε σκέψεις για μεταπτυχιάκο αφού πρώτα πάρω πτυχίο...

Κυρίως με ενδιαφέρουν (με σειρά προτίμησης) τα εξής :

Hardware/web development - Δύκτια - Αυτομάτισμοι

Ακόμα δεν έχω επιλέξει ένα απο τα παραπάνω.Ολα με ενδιαφέρουν

Υπάρχει περίπτωση κάποιο μεταπτυχιάκο στην Ελλάδα και να είναι ισότιμο με ένα μεταπτυχιάκο του εξωτερικού?

Ποία Αει στην Ελλάδα θεωρόυνται τα κορυφαία?

Ποίες είναι οι κύριες απαίτησεις στην αγορά εργασίας?

Έχετε κάνει μεταπτυχιακό?

Link to comment
Share on other sites

για να πω την κακία μου... :p Στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θεωρούν το ίδιο ένα μεταπτυχιακό από Ελληνικό ΑΕΙ, με ενα από το εξωτερικό. Πάντως στο εξωτερικό τα ξενα (ως προς εμάς) τα θεωρούν καλύτερα.

Επίσης, δεν είναι το ίδιο σίγουρο ότι το πτυχίο που θα πάρεις έξω σε ένα χρόνο, θα το πάρεις κι εδώ σε ένα χρόνο (βλέπε καταλήψεις, απεργίες κτλ)

Πρόταση: Εαν έχεις την οικονομική δυνατότητα, πήγαινε έξω. Απλά πρέπει να το ψάξεις από τώρα (δεν ξερω ποσο καιρό θες ακόμα για το πτυχίο σου). Βρες στα σίγουρα τι θες να κάνεις, τι σε τραβάει πιο πολύ, και μετά άρχισε να ψάχνεις για κάποιο πανεπιστήμιο.

Ποίες είναι οι κύριες απαίτησεις στην αγορά εργασίας?

Αν εχεις σκοπό να δουλέψεις Ελλάδα, το κυριότερο ειναι να έχεις κάποιο γνωστό εκεί που θες να δουλεψεις...

Εαν εχεις σκοπό να δουλέψεις εξωτερικό, οι κυριότερες απαιτήσεις ειναι καλές συστάσεις από τους καθηγητές σου. Αν εισαι καλός (ξεχωρίζεις από τους άλλους συμφοιτητές), και μπορούν, θα σε προτείνουν εκείνοι σε δουλειές

Όχι δεν εχω κάνει μεταπτυχιακό, αλλά έχω την αδερφή μου που τελείωσε μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Link to comment
Share on other sites

για να πάρω πτύχιο θέλω περιπου 2 χρονια

έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω εξωτερικό απλά σκέφτομαι αν βρώ κάτι ισότιμο στην Ελλάδα σε αυτα που με ενδιαφέρουν να σπουδάσω εδώ.

Τελευταία λύση ειναί το να μπώ κάπου μέσω κάποιου γνωστού,προτιμώ να βρώ ολομονάχος δουλεία και να στηριχτώ στον ευατό μου με καλά χαρτία στα χέρια μου.

Αν επιτρέπεται η αδερφή σου τι μεταπτυχίακο τελειώσε στην Αγγλια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.