Jump to content



Αγορα μνημων, SOS SOS


iced1416003254

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια, θελω την γνωμη σας σε καποια πράγματα... Το παρακατω pc δουλευει αρκετα με παιχνιδια και απο 2.4 τον εχω 2.6 (1:1) και θελω να το φτασω στα 2.8 - 3.0 1:1 24/24 (αν αξιζει να παρω τοσο καλες μνημες)

Εχω: --> asus A8N32 sli dlx

--> A64 4000+

---> 1*1G supertalent (oi value που πουλαει το πλαισιο)

----> 1900ΧΤ

Θελω να αγορασω μνημες και εχω τρεις επιλογες:

1) Να παρω αλλο 1γιγα supertalent

2) Να παρω 2*1γιγα ocz και να πουλησω την supertalent (θα κλοκαρει καλυτερα to ocz kit ή δεν αξιζει τον κόπο?)

3) Να παρω αυτες τις ocz με χαμηλα timings κιολας (αξιζουν τον κοπο τα 50Ε παραπανω για πιο σκληρα timings, θα κλοκαρουν καλα αυτες?)

4) η πεστε μου καποια άλλη επιλογη

Θελω να μου πειτε τι θεωρειτε καλυτερο και αν αξιζει να δωθουν αρκετα περισσοτερα χρηματα για πιο σφικτα timings????

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να παρεις αλλο ενα γιγα supertalent.

1.Εναι η οικονομικοτερη λυση.

2.Μιλαμε για ddr1 που δεν θα μπορει να κρατηθει σε ενδεχομενη αναβαθμιση αρα οσα λιγοτερα τοσο καλυτερα

3.Αν δεν benchαρεις οι διαφορες στα timming η ακομα και στο διερετη (αν χρειαστεις) δεν νομιζω πως θα ειναι αντιλιπτες.

4.Αν θες 2χ1G που να κλοκαρει και να εχει καλα timming μεινε μακρια απο OCZ.Απ'οτι εχω δει κανουν μονο το 1 απο τα δυο.Η κλοκαρουν ή εχουν καλα timming.

5.Δεν θεωρω καθολου απιθανο οι suprtalent να ειναι καλυτερες απο τις OCZ

Link to comment
Share on other sites

Πριν "επενδυσεις"* λεφτα στις μνημες εισαι σιγουρος οτι επεξεργαστης θα παει στα 2,8??

Για τα 3γιγα να μην ρωτησω...εκτος αν εχεις νερο και το εχεις δοκιμασει(θυμιζω μιλαμε για 24/7)

Κανε δοκιμες πρωτα πριν παρεις οτιδηποτε..

α)να δεις που φτανει ο επεξεργαστης (εκτος αν εχεις ηδη κανει ...αλλα δεν μας το ειπες)

β)να δεις που φτανει το dimmaκι που εχεις!Αυτο θελει πορσπαθεια..

Και μετα πραττεις αναλογα...

Λογικα αν εχεις αξιολογη ψυξη(εστω και με αερα...αλλα γομαροψυκτρα)

τα 2,8 θα τα εχεις...οποτε απλα πρεπει να μαθεις αν το dimmaki σου παιζει στα 234

αν θες να παιξεις 1-1 ...

αλλιως βαζεις εναν διαιρετη δινεις τα λιγοτερα λεφτα που μπορεις σε 1γιγα ακομα

μιας και....

*επενδυση σε δδρ1 ειναι εντελως αδοκιμος ορος..

Τα 200€ μπορεις να τα διαχειριστεις καλυτερα..

(πχ σε 945+Ε4300+μνημη και θα εισαι ταχυτερος ,διπυρηνος -μαζι με ενα υποτυπωδες oc απο 9χ200 σε 9χ266 και πωληση των παλιων μητρικης-μνημης-επεξεργαστης.Προφανως αν βρεις 965 στα 70-80€ την τσιμπας)

Αναφερομαι μονο στα 200-250€ που θα δωσεις σε μνημες..με ενα dimmaki

ας πουμε οτι συμβιβαζεσαι και οτι θα εισαι ενταξει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 10:01]

*επενδυση σε δδρ1 ειναι εντελως αδοκιμος ορος..

Τα 200 μπορεις να τα διαχειριστεις καλυτερα..

(πχ σε 945+Ε4300+μνημη και θα εισαι ταχυτερος ,διπυρηνος -μαζι με ενα υποτυπωδες oc απο 9χ200 σε 9χ266 και πωληση των παλιων μητρικης-μνημης-επεξεργαστης.Προφανως αν βρεις 965 στα 70-80 την τσιμπας)

Δεν μπορουσα να τα πω καλυτερα παρε core2 και ασε τις λοιπες επιλογες,δεν αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ο επεξεργασης πάει και 2,8 πολύ ανετα και χωρις τάση.... Οι μνημες στα 236 τερματιζουν, 225 δουλευουν ανετα.... Στα 236 εβαλα 2,6V αλλα ειδαι οτι υπάρχει ασταθεια και δεν εδωσα παραπανω.... Εχω δει 4000+ και στα 3,2, τωρα παραπανω δεν ξερω γιατι ειμαι αρχαριος στο oc

Τελικα απο οτι καταλαβαινω δεν αξιζει DDR1 με 250.... Mάλλον θα αγοράσω αλλη μια supertalent και αργοτερα ισως πάρω κανενα καλό μεταχειρισμενο κιτάκι....

Link to comment
Share on other sites

H ST μου πάει 1:1 γυρω στα 230 1Τ..... Οποτε ειμαι μια χαρα και θα την κρατησω.... Για every day τον εχω στα 2,6 (217fsb) και ουσιαστικα αποδίδει οπως ο FX55....

Λετε να τον κανω 2,8 every day ή θα τα ζορίσω πολύ???? Για τις μνημες ρωταω περισσοτερο επειδη θα δουλευουν στα 230.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iced [30-01-2007 16:41]

Γεια σας! Ο επεξεργασης πάει και 2,8 πολύ ανετα και χωρις τάση....

Λετε να τον κανω 2,8 every day ή θα τα ζορίσω πολύ????

έχεις ήδη απαντήσει μόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.