Jump to content



Νομοι περι ενοικιαση ακινητου. που ?


YDinopoulos

Recommended Posts

Μιας που εχουμε πιασει τα νομοθετικα της χωρας, εχει κανεις καμια ιδεα που θα βρω τους νομους/αρθρα του Αστικου κωδικα περι ενοικιασεως ακινητων? (Μου ειπαν οτι ειναι ο Αστικος...) Θα ηθελα κατι στο Ιντερνετ κ οχι σε βιβλιοθηκη, μιας κ ειναι πιο προσβασιμο!

Future δικηγοροι της Ελλαδας, καμια βοηθεια ???

Link to comment
Share on other sites

Μωρε βρηκα κ εγω μια φωλιτσα να νοικιασω και επειδη ειναι το πρωτο μου, κ θα κανω 3ετες συμβολαιο, θελω να ειμαι διαβασμενος κ να μην εχουν τπτ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω από πείρα και σαν ενοικιαστής και σαν ιδιοκτήτης είναι ότι τα συμβόλαια πολύ λίγο ρόλο παίζουν. Κάνεις συμβόλαιο για 3 χρόνια; Σηκώνεσαι στα 2, στο 1, σε 6 μήνες σαν κύριος και δεν τρέχει τίποτα. Αν θες να κάτσεις παραπάνω από τα συμφωνηθέντα έτη, και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει, δεν ξέρω τι γίνεται.

Γενικά είναι ένας τομέας που επικρατεί ένα μπάχαλο. Ξέρω περιπτώσεις που ενοικιαστής ενώ ήταν τυπικότατος , του την "μπήκε" ο ιδιοκτήτης (μαμακας) με αποτέλεσμα να πεισμώσει ο ενοικιαστής και να την κάνει μιαν ωραία πρωία χωρίς να πληρώσει 3-4 ενοίκια. :hi: Αποτέλεσμα....τα έχασε ο ιδιοκτήτης καθότι ο χαζός δεν είχε κάνει συμβόλαιο. Και όχι μόνο αυτό αλλά επειδή τον κυνήγησε μετά λέγοντας απο δω και από κει ότι του τα χρωστάει :rant: ....

...βρέθηκε και κατηγορούμενος για δυσφήμιση! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεις μονο το συμβολαιο να εχει την σφραγιδα της εφοριας ;)

Ο ιδιοκτητης πρεπει να παει στην εφορια οχι εσυ.....

Διοτι αν δεν υπαρχει σφραγιδα ειναι σαν να μην υπαρχει συμβολαιο.....

Δλδ (αν δεν εχει σφραγιδα) ο ιδιοκτητης μπορει να σου πει απο την μια στιγμη στην αλλη να φυγεις.....

(Αν υπαρχει σφραγιδα) μπορει να σου κλ***σει να π******

Ελπιζω να βοηθησα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

Κάνεις συμβόλαιο για 3 χρόνια; Σηκώνεσαι στα 2, στο 1, σε 6 μήνες σαν κύριος και δεν τρέχει τίποτα.

LOL! Τι λες ρα?

Ξάδερφος είχε συμβόλαιο για 3 χρόνια και έφυγε στο 1.5. Η ιδιοκτήτρια τον πήγε δικαστικά και της πλήρωσε 6.000 ευρώ αποζημίωση για το υπόλοιπο 1.5 χρόνο του συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε μάλλον δεν είχε καλό λόγο να πει. Τι να υποθέσω!

Εμένα μου συνέβη το ίδιο. Εϊπα της ιδιοκτήτριας ότι φεύγω διότι δεν μπορώ όλη την ημέρα να ακούω το θόρυβο από την διπλανή πολυκατοικία που χτιζόταν. Μου τα έσυρε, με απείλησε, με μαγνητοφώνησε παρακαλώ, αλλά μέχρι εκεί. Ρωτάω δικηγόρο για το τι μπορεί να κάνει...μου λέει .."τίποτα". ...Φυσικά από ότι καταλάβατε η συγκεκριμένη ήταν πέρα για πέρα "εθισμένη στο χρήμα" οπότε αν μπορούσε να τα διεκδικήσει θα το έκανε!

Αυτο πο υ λέει ο polonos είναι ότι το συμβόλαιο είναι για να καλύπτει περισσότερο τον ενοικιαστή παρά τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips

μου λέει .."τίποτα".

Το ίδιο είπε και ο δικηγόρος του ξάδεφού μου :p

Κακά τα ψέματα. Το συμβόλαιο είναι συμβόλαιο. Εφόσον έχουν βάλει 2 συμβαλλόμενοι μία υπογραφή, είναι και οι 2 υπεύθυνοι για αυτά που υπέγραψαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας παιδια ειμαι καινουρια στην παρεα..επισεις οσο αφορα και με την ενοικιαση. ειμαι τωρα σε ενα διαμερισμα 6 μηνες και σκοπευω να παω σε δικο μου τωρα..το προβλημα για να μην μακρηγορω ειναι οι χαλασε μια αναθεματισμενη βρυση και ηταν παλια και αυτος ηταν διακοπες ξερω αν κατι χαλασει απο φυσικη φθορα τον πρωτο χρονο ειναι δικα του εξοδα..αλλα αυτος λεει του 5 μηνες:confused::slap: μερικοι φιλοι λενε ειναι ενας χρονος και η γιαγια μου που νοικιαζει το ιδιο ξερει κανεις που μπορω να διαβασω για το συγκεκριμενο?

Link to comment
Share on other sites

LOL! Τι λες ρα?

Ξάδερφος είχε συμβόλαιο για 3 χρόνια και έφυγε στο 1.5. Η ιδιοκτήτρια τον πήγε δικαστικά και της πλήρωσε 6.000 ευρώ αποζημίωση για το υπόλοιπο 1.5 χρόνο του συμβολαίου.

Αυτό που λέει ο κύριος. Έπαθα κάτι ανάλογο πρόσφατα. Την υπογραφή σας προσοχή που τη βάζετε και να είστε 1000000000000000000 σίγουροι για αυτό που κάνετε.

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν εξαιρέσεις που μπορεις να φύγεις νωρίτερα, αν είσαι δημόσιος υπάλληλος και πάρεις μετάθεση, στρατιωτικός για τον ίδιο λόγο και φοιτητής. Επίσης για υγειονομικούς λόγους αλλά πρέπει να έχεις κοιτάξει τους όρους του συμβολαίου σου μηπως καλύπτεται ο σπιτονοικοκύρης.

Μάγκες, προσοχή αν το συμφωνητικό είναι φτιαχτό απο τον σπιτονοικοκύρη. Δείτε το με το δικηγόρο σας πρώτα.:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

LOL! Τι λες ρα?

Ξάδερφος είχε συμβόλαιο για 3 χρόνια και έφυγε στο 1.5. Η ιδιοκτήτρια τον πήγε δικαστικά και της πλήρωσε 6.000 ευρώ αποζημίωση για το υπόλοιπο 1.5 χρόνο του συμβολαίου.

Νομιζω για να μην συμβει το παραπανω πρεπει να ενημερωσεις τον ιδιοκτητη και να του δωσεις μια προθεσμια ωστε να βρει ενοικιαστη.

Το αντιστοιχο συμβαινει με τον ιδιοκτητη. Αν θελει να σε βγαλει εξω απο το σπιτι και εχεις συμφωνητικο, εχεις το δικαιωμα να μεινεις μεχρι και 6 μηνες μεσα. Στους 6 μηνες και μια μερα μπορει να σε πεταξει εξω. Φυσικα παντα πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος που σε διωχνει. Δηλαδη, καταστροφη της περιουσιας του, καθυστερηση πληρωμων ή ιδιοκατοικηση.

Για την αντιστοιχη περιπτωση που ο ενοικιαστης θελει να φυγει απο μονος του δεν ξερω τι προθεσμια πρεπει να δωσει στον ιδιοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε περίπτωση που θα φύγεις εσύ νωρίτερα και σπάσεις το συμβόλαιο σου, εάν το δεχτεί ο Σπιτονοικοκύρης, χάνεις την εγγύηση που έχεις καταβάλει.

Αλλά και πάλι, είναι σε τι στραβόξυλο ή καλό άνθρωπο παίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αντημετωπιζω και εγω ενα θεμα με ενα σπιτι που ενοικίασα για ενα χρονο και εφυγα στους 5 μηνες λογω οτι ηταν σε μαυρα χαλια και δεν αντεχωνταν..το ζητημα ειναι οτι τσαντιστικε η ιδιοκτητρια και ζηταει και τα ρεστα για ενα δωμα 19τμ στην ταρατσα..το ζητημα ειναι αμα το παει δικαστικος το δικαστηριο λαμβανει υποψην μονο οτι λεει το συμβολαιο η υπαρχουν και αλλη νομοι που εννοουνται αλλα δεν τους γραφει..το δικο μου ειναι ενα απλο συμβολαιο ουτε καν απο το περιπτερο που λεει οτι αν φυγω νωριτερα μενει η εγγυηση δεν γραφει κατι αλλο..η ιδιοκτητρια βαιβαια αξιωνει και καποιες ζημιες η οποιες δεν της προκαλεσα εγω..αμα παμε δικαστικος τι γινεται? κοιταει το δικαστηριο ακριβως το συμβολαιο η ο δικαστης κρινει εκεινος και απο αλλους νομους? γιατι ειναι αδικια να πληρωνω πραγματα που δεν εκανα:wall:

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση α: Το συμβολαιο ειναι δηλωμένο στην εταιρια ?

β: Εχεις αποδειξεις οτι το οικημα ειίναι μη κατοικίσιμο ?

Αλλιως η μονη περιπτωση να 'σπασεις΄συμβολαιο ειναι με τον γάμο. Λες οτι αλλαζεις στεγη λόγω οικογενειας κ εκει μπορεις να πατησεις.

Link to comment
Share on other sites

oi logoi poy thelw na spasw to symvolaio einai oti ypotropiase h asthenia pou pasxw kai einai xronia kai sobarh kai ta leyta toy enoikioy prepei na ta diathesw stoys therapontes iatroys kai deyterwn oti se ena mhna pantreywmai kai to spiti pou kratoysa einai molis 19tm kai dinw 280...vre paidia me se ola moy lete na me koinigaei????:hang3:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει συμβόλαιο κατατεθημενο στην εφορία, ειναι δεσμευτικο οπως καθε συμφωνία ιδιωτικου δικαιου. Συνηθως τα τυποποιημένα συμβόλαια ειναι ευκολα προσβάσιμα σε ενα περίπτερο/βιβλιοπωλείο.

Οσοι εχουν συμβόλαιο και δεν πληρώσουν ενοικιά και ο ιδιοκτητης να μην μπορεί να τα εισπράξει (γτ πχ δεν υπάρχει καποιο περιουσιακο στοιχείο στο ονομα του ενοικιαστή - μου εχει τύχει) μπορει ανετα να τα καταθέσει στο Ταμειο Παρ. και Δανειων και μετα να ξεμπλέξει ο επίδοξος λαμόγιος με το ελληνικο κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει συμβόλαιο κατατεθημενο στην εφορία, ειναι δεσμευτικο οπως καθε συμφωνία ιδιωτικου δικαιου. Συνηθως τα τυποποιημένα συμβόλαια ειναι ευκολα προσβάσιμα σε ενα περίπτερο/βιβλιοπωλείο.

Οσοι εχουν συμβόλαιο και δεν πληρώσουν ενοικιά και ο ιδιοκτητης να μην μπορεί να τα εισπράξει (γτ πχ δεν υπάρχει καποιο περιουσιακο στοιχείο στο ονομα του ενοικιαστή - μου εχει τύχει) μπορει ανετα να τα καταθέσει στο Ταμειο Παρ. και Δανειων και μετα να ξεμπλέξει ο επίδοξος λαμόγιος με το ελληνικο κράτος.

χωρις καμμια εχθρικη διαθεση ,αλλα γιατι δεν γραφεις απο που τα αντιγραφεις αυτα για να μπορει καποιος να κρινει την εγκυροτητα τους...αν ο ποστερ που ρωτα εχει οντως τα τραγικα προβληματα που αναφερει,του κοβεις εντελως τα ποδια λεγοντας του -αν οχι λανθασμενα τουλαχιστον μπακαλιστικα υπεραπλουστευτικα- για την δεσμευτικοτητα των ιδιωτικων συμβολαιων κλπ (υπαρχουν ενα σωρο εξαιρεσεις/διαφορες,για τις οποιες δικες γινονται στα δικαστηρια και οχι στα περιπτερα η στο ιντερνετε)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.