Jump to content



Αγορά Joystick


Wizard!

Recommended Posts

Απλή ερώτηση, τι να πάρω?

Δε με ενδιαφέρει ασύρματο, γιατί η απόσταση είναι λιγότερο από 2μ.

Θέλω να έχει τουλάχιστον 8 πλήκτρα, και να είναι προγραμματιζόμενα (που μάλλον πλεόν είναι όλα)

Το κόστος δεν είναι πρόβλημα, αλλά με κάποια λογική, δηλαδή να μη δώσω 200 για κάτι που το παίρνω και με 70. Λογικά δίνω μέχρι 100

Δε με ενδιαφέρει συνδυασμός Joy+Throttle γιατί πλέον δεν έχω το χρόνο να ασχοληθώ με simulations, αλλά θέλω να έχει throttle πάνω στο stick είτε ροδέλα, είτε γραμμικό.

Πρέπει να είναι USB (ο λόγος που το αλλάζω ενώ έχω σχεδόν καινούριο MS Sidewinder είναι, γιατί τα Vista δεν υποστηρίζουν πλέον το gameport :( )

Και απαραίτητα να έχει οδηγούς για Vista 64. Τα logitech για παράδειγμα δεν έχουν, αλλά είναι δεδομένο ότι θα έχουν σύντομα.

Καλό θα είναι να το βρίσκω Ελλάδα.

Links και photos ευπρόσδεκτες ;)

Link to comment
Share on other sites

εχουν περασει απο τα χερια μου τουλαχιστον 8 διαφορετικα στικ απο επαγγελματικα μεχρι απλα,με αυτο που εμεινα απολυτα ευχαριστημενος ειναι αυτο που εχω τωρα saitek-x52

και με drivers για vista

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.583228

www.saitek.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Ναι το έχω δει και μου αρέσει πάρα πολύ, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να το πάρω δεδομένου ότι το throttle ουσιαστικά δε θα το χρησιμοποιώ παρά σπάνια :hmm:

ποτε δεν ξερεις........

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=26943&highlight=saitek

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πρέπει να είναι USB (ο λόγος που το αλλάζω ενώ έχω σχεδόν καινούριο MS Sidewinder είναι, γιατί τα Vista δεν υποστηρίζουν πλέον το gameport :( )

Αν σου αρέσει υπάρχει και σε USB έκδοση (δεν ξέρω βέβαια αν βγαίνει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Η Μ$ έχει καταργήσει όλα τα game controllers που έβγαζε :( Και μάλιστα, η ακριβώς επόμενη φουρνιά από τη δική μου, είχε ένα adaptor που έμπαινε σε usb. Το δανείστηκα από ένα φίλο όμως που το έχει και σε εμένα δεν το αναγνωρίζει αν το βάλω στη usb ενώ το δικό του το βλέπει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=2&category=1047&product=893706

Αυτό το πήρα χθες μόλις και ομολογώ με άρεσε πάρα πολύ στο λίγο που το χρησιμοποίησα

γενικα η thrumaster ειναι πολυ καλη εταιρια σε stick:T:

Link to comment
Share on other sites

@darkCount: Δε βλέπω όμως τίποτα για Vista... και ναι μεν λέει ότι θα το αναγνωρίζει το σύστημα σαν HID compliant device, αλλά και το software που έχει για τις ρυθμίσεις και τα προφίλ, είναι μόνο για XP SP1-2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

@darkCount: Δε βλέπω όμως τίποτα για Vista... και ναι μεν λέει ότι θα το αναγνωρίζει το σύστημα σαν HID compliant device, αλλά και το software που έχει για τις ρυθμίσεις και τα προφίλ, είναι μόνο για XP SP1-2

πιστευω οτι οι περισσοτερες εταιριες σε λιγο χρονικο διαστημα θα βγαλουν drivers για vista

αν βιαζεσαι πολυ πιστευω οτι πας για saitek

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά κατέληξα στο Saitek Cyborg EVO

Φθηνό, 30 και αρκετά καλό. Οφείλω βέβαια να ομολογήσω ότι την αίσθηση και την ακρίβεια του M$ Sidewinder Precision Pro δεν την έχει, αλλά πιστεύω ότι για 30 είναι πολύ καλή αγορά.

Επίσης έχει οδηγούς για Vista x64 πράγμα που είναι ιδιαίτερα σημαντικό και ο προγραμματισμός των πλήκτρων παίζει σωστά :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.