Jump to content



x1950xtx πρόβλημα εγκατάστασης WDM


dkor71

Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει το παρακάτω πρόβλημα στην εγκατάσταση των drivers της ATI για την Sapphire X1950XTX που έχω. (windows xp pro sp2)

Βάζοντας τους 6.11, 6.12 ή 7.1 και είτε επιλέξω "express setup" είτε "advanced"...

ξεκινάει το setup,

πρώτα βάζει τους ATI drivers,

ύστερα ξεκινάει το setup των WDM drivers και κολλάει

(not responding μετά απο πολύ ώρα). :wall:

Αφού κάνω end-task, βγάζει ένα error, επιλέγω ΟΚ,

και ύστερα συνεχίζει και κάνει setup το CCC και τελειώνει ζητώντας restart.

Η κάρτα παίζει κανονικά και δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα αλλά είναι πολύ περίεργο αυτό που συμβαίνει.

Η απάντηση του support της ATI ήταν να βάλω τους drivers που είχε μαζί η κάρτα :TD:

Το έχετε συναντήσει αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει κάποια λύση; :help:

Υ.Γ. Κάνοντας setup τους παμπάλαιους drivers που είχε μαζί η κάρτα,

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι πριν απο κάθε προσπάθεια, κάνω uninstall όλα τα προηγούμενα της ATI...

αλλα ακόμα δεν τα έχω καταφέρει :(

Το έχω αφήσει δοκιμαστικά όλο το βράδυ

αλλά πάλι στο ίδιο σημείο ήταν το πρωι :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέσα στο Σαββατοκύριακο έκανα αρκετές δοκιμές και τελικά κατάφερα τουλάχιστον να υπάρχει στον device manager το AVStream T200.

1. Έκανα unistall τους 7.2, έτρεξα ένα πρόγραμμα και καθάρισα registry/windows-temp-files και έκανα restart.

2. Υστερα έκανα εγκατάσταση τον driver του AVStream T200 χειροκίνητα (add hardware κλπ) και το έβγαλε με θαυμαστικό στον device manager. (device failed to initialize κλπ)

3. Κάνοντας ένα restart, πρόσθεσε την συσκευή δεύτερη φορά στον device manager, αλλά χωρίς θαυμαστικό.

4. Μετά έκανα uninstall την συσκευή με το θαυμαστικό, έκανα άλλο ένα restart και πλέον η συσκευή εμφανίζεται σωστά στον device manager. :clap:

5. Τέλος έκανα εγκατάσταση τους 7.2 πάλι όπου ξανακόλλησε στο WDM setup. :mad: :rant:

Τώρα το νέο πρόβλημα είναι πως καθώς παίζω κάτι ή βλέπω κάποιο DVD κρασάρει το Catalyst. (Catalyst Control Centre: Host application has encountered a problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.) :mad: :rant:

Κλείνοντας αυτό το dialog όλα συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.

Τελικά εξ αιτίας των drivers έχω αρχίσει να μετανιώνω με την επιλογή της 1950XTX .

Πολύ καλή καλή κάρτα και πολύ καλές επιδόσεις αλλά δεν βλέπω καμμία κίνηση απο το support ATI-AMD σχετικά με τα προβλήματα του driver.

ΟΚ Συμφωνώ πως δεν έχουν όλοι προβλήματα όπως εγώ.

Αλλά εφόσον έχω προβλήματα που δεν λύνονται,

δεν μπορώ να συνεχίζω να υποστηρίζω την ATI με την ελπίδα πως θα φύγουν μόνα τους. :TD:

Ψάχνοντας στο google βλέπω πως πολλοί έχουν ίδια και χειρότερα προβλήματα απο τους 5.1 και μετά.

Δε θα έπρεπε μετά απο 2 χρόνια προβλημάτων να έχει γίνει κάποια διόρθωση;

Που είναι δηλαδή το "απίστευτο" Conflict που δεν μπορούν να εντοπίσουν ακόμα;

(αν υποθέσουμε οτί κάποιος ψάχνει λύση)

Να φταίει η φρέσκια εγκατάσταση Windows XP Pro Sp2 (original);

Το Asus P5B Deluxe/Wifi;

Ο Ε6600;

Η Creative Audigy2;

Το Logitech Desktop MX 5000 ;

μήπως ο Printer ?!?!

Αντίθετα η κακόμοιρη Albatron 6800GT AGP που είχα 3 χρόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως (αν εξαιρέσουμε τις επιδόσεις στα τελευταία games που είναι λογικό).

Εύχομαι κάπως να βρεθεί μια "μαγική" λύση

και να γλυτώσω προσωρινά τα 500-600 euro για νέα κάρτα... :(

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, πιστεύω ότι το πρόβλημά σου προέρχεται από αλλού... Ίσως κάποιο conlfict ή κάτι τέτοιο... Αν δεν τη χρησιμοποιείς τη δυνατότητα αυτή, μην αγχώνεσαι με τον driver. Φτάξ'το τουλάχιστον να παίζει σωστά και θα βγει κάποιο update που διορθώνει το πρόβλημά σου.

Σε εμένα, με την 1900 και την ίδια μητρική, παίζει σωστά και με ΧΡ και με τα Vista όπως ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:27]

Δημήτρη, πιστεύω ότι το πρόβλημά σου προέρχεται από αλλού... Ίσως κάποιο conlfict ή κάτι τέτοιο... Αν δεν τη χρησιμοποιείς τη δυνατότητα αυτή, μην αγχώνεσαι με τον driver. Φτάξ'το τουλάχιστον να παίζει σωστά και θα βγει κάποιο update που διορθώνει το πρόβλημά σου.

Σε εμένα, με την 1900 και την ίδια μητρική, παίζει σωστά και με ΧΡ και με τα Vista όπως ξέρεις.

Καλημέρα! :worship:

Ναι θυμάμαι που μου έλεγες πως σε εσένα δεν έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα οι drivers! (τυχεράκια!)

Αρχισα να το ψάχνω περισσότερο τελευταία γιατί ήθελα να συνδέσω το pc στην plasma και ήθελα να σιγουρευτώ οτί θα παίζει η επιτάχυνση στα HD video που ενεργοποιείται μέσω του "avivo"...και δυστυχώς το avivo σχετίζεται με τον WDM driver...

( http://ati.amd.com/technology/Avivo/index.html'>avivo page ) ;)

Τελικά μέχρι τα XP ξαναέβαλα μήπως έφταιγε κάτι software-ικό και τελικά δεν...

Υ.Γ. ’σχετα με avivo-wdm κλπ, η εικόνα στην tv μέσω της 1950 είναι φανταστική !!!

Τουλάχιστον τα HD trailers της Apple που είδα. ( π.χ. 300 :whistling )

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεις στην υπογραφή μου έχουμε πάνω κάτω το ίδιο σύστημα (Mobo, cpu, gpu etc) που μόλις πρόσφατα έστησα από την αρχή με XP SP2... Στους 7.1 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε στην εγκατάσταση, ούτε στην χρήση. Με τους 7.2 έγιναν κάποια τρελά όπως σε πολλούς αλλά δουλεύουν ρολόι τώρα μετά από clear installation (οχι update).

Θα συμφωνήσω ότι παίζει να είναι κάνα conflict κρυμμένο στο όλο στόρυ για βλέπω ότι πρόβλημα παίζει και με τους παλαιότερους... με ένα καλο update και αυτά που έχεις δοκιμάσει (καθαρισμός της registry και manual clear installation) + βέβαια και λίγη τύχη θα δουλέψει που θα πάει...

Πάντως εαν δείς στο σχετικό νήμα για του ATI Catalyst θα δείς ότι παίζουν πολλά προβλήματα ειδικά με τους 7.2 οπότε μπορείς να πάρεις και καμία extra ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κανε απεγκατασταση απο την προσθαφαιρεσh προγραμματων.Μετα χρησιμοποιησε το driver cleaner για την απεγκατασταση τυχον υπολοιπων των drivers kai καποιο registry cleaner για να εισαι σιγουρος.

Αν εγκαθιστας τους 7.2 επελεξε χειροκινητα οχι ccc γιατι παροτι ποιο γρηγορο εχει προβληματα ακομη.

Το καλυτερο κατα την αποψη μου ειναι εγκατασταση drivers και wdm χωρις catalyst center και για ρυθμισεις ati tray tools.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.