Jump to content



Βοήθεια για αγορά νέου PC...


topaz

Recommended Posts

Θέλω να ατικαταστήσω το PC μου, και από το παλιό το μόνο που αξίζει να κρατήσω είναι ένας δίσκος SATA 320GB, 2 IDE από 200 BG, πληκτρολόγιο, ποντίκι και 2 οθόνες.

Παιχνίδια δεν παίζω, ούτε κλοκάρω, κάνω όμως video editing & rendering, editing σε μουσική, καθώς και εφαρμογές γραφείου, και χρειάζομαι απαραίτητα 3 οθόνες για να τρέχω διαφορετικές εφαρμογές σε κάθε μία, και να μπορώ να τα βλέπω όλα συγχρόνως και να μεταφέρω διάφορα με copy-paste από οθόνη σε οθόνη.

Επειδή οι γνώσεις μου είναι σχετικά περιορισμένες θα ήμουν υποχρεωμένος αν με βοηθούσατε στην επιλογή.

Σκέπτομαι για επεξεργαστή τον Ε6600 και σκοπεύω αργότερα να πάω σε Vista. Εφ'όσον παιχνίδια δεν παίζω, δεν χρειάζομαι ακριβές και θορυβώδεις κάρτες γραφικών, αλλά φαντάζομαι ότι θέλω 2, οπότε πάω σε mobo SLI ή Crossfire και χρησιμοποιώ τις κάρτες ανεξάρτητα. Απλά θέλω να βλέπω καθαρά και με σωστά χρώματα τα video, σε κανονική, αργή και γρήγορη κίνηση. Τώρα αν υπάρχει άλλη οικονομικότερη λύση για 3 οθόνες, θα με ενδιέφερε να την μάθω. H εμφάνιση του κουτιού δεν με απασχολεί ιδιαίετερα, απλά να είναι λειτουργικό, να χωράει τους 3 σκληρούς που έχω και ένα ακόμη SATA 320 GB που σκοπεύω να βάλω, και να μην ζυγίζει 200 κιλά. Τέλος το μηχάνημα το προτιμώ σχετικά αθόρυβο.

Το budget μου για το κουτί και τα εντόσθια είναι περίπου 1300 χωρίς να αποκλείονται αποκλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες. Καρτα γραφικων για 3 οθονες ειχε βγαλει η Matrox αλλα δεν γνωριζω αν υπαρχει ακομη στην αγορα. Για μητρικη δεν ειναι αναγκη να πας σε SLI αφου ετσι και αλλιως θα λειτουργεις της καρτες γραφικων ανεξαρτητα. Τα SLI/Crossfire κανουν τις 2 καρτες να λειτουργουν σαν μια με μεγαλυτερες επιδοσεις, δηλαδη μπορεις να εχεις max 2 οθονες ταυτοχρονα σαν να ειχες μια καρτα γραφικων. Αυτο που χρειαζεσε ειναι μια μητρικη με 2 PCI-E 16X. Απο την αλλη εφοσον ασχολεισε με video editing & rendering, editing σε μουσική καλο θα ηταν να σκεφτεις το overclock γιατι οι επιδοσεις στους Core2Duo εκτοξευονται οσο ανεβαζεις συχνοτητα και οι χρονοι αναμονης σε αυτες τις εφαρμογες μειονονται παρα πολυ. Ενας καλος συνδιασμος ειναι μητρικη με το 975Χ chipset , ενας E6600, 2 ATi Χ1650 και 2Gb DDR2-800 μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Geoal για την γρήγορη απάντηση. Ακριβώς αυτό εννοούσα: μητρική με 2 PCI-E. Απλά λάθος το έθεσα.

Εν τω μεταξύ έψαξα στο Πλαίσιο και έφτιαξα την εξής σύνθεση (διορθώσεις - βελτιώσεις - προσθήκες ευπρόσδεκτες). Βλέπω ότι μου προτείνεις καλύτερη κάρτα γραφικών και δυνατότερo τροφοδοτικό. Θα τα κοιτάξω, αλλά δεν προλαβαίνω τώρα αμέσως γιατι κάπου έχω να πάω.

Θήκη Coolmaster Centurion 534 Black Link: ΘΗΚΗ 59

Processor: Intel Core 2 Duo 6600 295

Ψύξη για τον επεξεργαστή:_____ ???

Mητρική: Asus P5B Deluxe Wifi (s775, DDR2) Link: MOBO 199

Μνήμες Cellshock Ram V2 2GB DDR2 800 4-4-4-12 Link: Μνήμες 239

HD Western Digital 320GB (7200Rpm) 16MB Cache SATA 2 Link HD. 88

Floppy + Card Reader Link Floppy. 29,90

DVD player LG 16 x 52 GDR-8164BB (Bulk) Link DVD player. 16,51

2 Graphics Cards: Gecube X1600PRO 256MB LP Link: Graphics Card. 2 x 119 = 238

DVD RW Nec AD7173 Labelflash (bulk) Black Link: DVD RW 32

PSU Chieftec 500 WATT 24pin Link: PSU 75,01

Επί πλέον του φοράω τον δισκο SATA 2 320GB της Seagate που έχω και αγοράζω ένα controler για τους άλλους 2 IDE δίσκους μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για μνημες καλα θα ηταν αν εβρισκες τις παλαιοτερες Cellshock γιατι η V2 εχουν Elpida chips ενω οι παλαιοτερες Micron που ειναι σαφως καλυτερα. Απο εκει και περα απο οτι εχω διαβασει και η A-Data 800+ που εχουν στο Πλαισιο μαλλον Micron φορανε αλλα ειναι λιγο ποιο ακριβες. Για μητρικη θα σου προτεινα τη P5W DH Deluxe που ειναι με 975Χ μια και ετσι και αλλιως τα 400 FSB που πηγαινει σε ενα μεγαλο ποσοστο μητρικων που εχω δοκιμασει θα σε υπερκαλυψη. Επισης ως μητρικη ειναι ποιο γρηγορη στην ιδια συχνοτητα απο την Asus P5B Deluxe λογω chipset και ενα αλλο πλεονεκτημα για εσενα ειναι οι 2 IDE controller που εχει σε αντιθεση με τον 1 της Asus P5B Deluxe . Απο τροφοδοτικο θα προτιμουσα το Enermax liberty 500. Tωρα για τις καρτες γραφικων η τιμη ειναι λιγο ακριβη μια και τις εχω δει γυρω στα 80 ευρω την καθε μια. Για κοιτα και σε κανενα αλλο μαγαζι γιατι 160 ευρω σε σχεση με 238 ειναι μεγαλη διαφορα και καλυτερα να τα δωσεις για καλυτερο τροφοδοτικο ή μνημες παρα για νταβατζιλικι στο καθε μαγαζι που πουλα οσο θελει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Πέρασε κάποιος καιρός χωρίς να προχωρήσω σε αγορά και μια και τα πράγματα έφτασαν στο απροχώρητο μετά από τις υποδείξεις του φίλου geoal, τις εν τω μεταξύ εξελίξεις και μια βόλτα που έκανα στο Πλαίσιο έφτιαξα μια νέα λίστα.

(Με δεδομένο ότι δέν παίζω παιχνίδια αλλά κάνω video rendering, ότι χρειάζομαι 3 οθόνες και ότι με ενοχλέι ο θόρυβος)

Μητρική P5W DH Deluxe 140

CPU Core 2 Quad Q6600 240

2 x Μνήμες Cellshock Ram 1GB DDR2 667MHz D9GMH 2 x 61,71 = 123,42

2 x Κάρτες γραφικών Asus 8500 GT Silent 512MB HDCP 2 x 94,5 = 189

HDD Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 118

DVD ROM Samsung SH-D162C (Bulk) 16,51

DVD RW Asus Double Layer LS 1814 29,00

Floppy 3.5'' με 7 in 1 Card Reader 29,90

CPU Cooler στο Πλαίσιο μου είπαν Zalman 9500 LED 42,20 αλλά είδα και στο site τους και το Zalman 9700 NT 65 Link gia to Zalman

Γιά κουτί με ενδιαφέρει η λειτουργικότητα και όχι η εμφάνιση. Λέω για Full ATX για να κυκλοφορεί ο αέρας. Το Chieftec Full ATX GX-01B-OP Black Link για τό κουτί έχει μπροσρά USB και Audio connectors και το βρίσκω βολικό. 79

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=962120

πολυ καλο mobo....και σε μνημες αν σε παιρνει πηγαινε σε 800 η 1000 σε Cellshock παλι

σαν αυτες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=930210

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=907170

ε τοτε στο rx8 club σε θυμαμαι..

Link to comment
Share on other sites

Ok. Eυχαριστώ. Μήπως πρέπει να βάλω ΑΤΙ κάρτες αντι nVidia (μια και η ΜΟΒΟ λέει cross fire). Εγώ βέβαια χωριστά θα τις χρησιμοποιήσω γιατί θέλω 3 οθόνες και γιατί όχι και ΤV out για κανένα έργο.

Rx7 Τώρα που το λές πρέπει να είχα μπεί. Το Τopaz είναι ένα απο τα συνηθισμένα ψευδώνυμα που χρησιμοποιώ. Εψαχνα ανταλλακτικά τότε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.