Jump to content



Που πηγαν τα MHZ;;;


dam

Recommended Posts

Δεν εχει λιγο καιρο που πηρα την sapphire x1950xtx η οποια οπως λεει εχει 650mhz στον πυρηνα και 2000mhz στη μνημη.

Διαβαζοντας ομως τις ενδειξεις του Ati tray βλεπω οτι δεν ξεπερναει τα 500mhz ο πυρηνας και τα 600 mhz η μνημη. Κατι που συμβαινει και στη διαρκεια ενος παιχνιδιου.

Τι θα μπορουσε να συμβαινει; Δεν διαβαζω κατι καλα εγω η λεει μ@#$%ες το Ati tray?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dam [Σήμερα, στις 01:07]

τα ιδια λεει. καποια στιγμη ο πυρηνας ανεβηκε στα κανονικα του και η μνημη στα 1000 αλλα μετα κρασαρε το συστημα.

Ανεβηκε?Τι εννοεις?Μονος του?Λιγο απιθανο μου φαινεται κατι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dam [Σήμερα, στις 01:26]

Καποια επιλογη θα πειραξα, αλλα μετα τα επαιξε!!

Ε βεβαια τα επαιξε αν απο 1200 στη μνημη την πας στα 2000.Ειναι λογικη μια τετοια ανοδος?Αλλα απο την αλλη πρεπει να βρισκεται στα 2000!Για πηγαινε την μια βολτα απο το μαγαζακι που την πηρες για να την κανουν ενα check.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγαινει στα 999 MHZ οταν δουλευει σε 3D. Και απ'οτι μου ειπαν τοσο αναγνωριζεται λογω DDR4. δηλαδη ειναι φυσιολογικα τελικα. Βεβαια αυριο θα παρω και ενα τηλ στο πλασιο για μια ερωτησουλα!

Link to comment
Share on other sites

04.jpg

Sorry, αλλά αυτό μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα τον τίτλο :p

Στο θέμα τώρα, εφόσον λέει 2000ΜΗz νομίζω ότι το σωστό στο Ati tool θα πρέπει να είναι το 1/2 δηλαδή 1000. Επίσης, άλλα ρολόγια έχουμε σε 2D και άλλα σε 3D. Κατέβασε το rivatuner, αν δεν κάνω λάθος έχει τα MHz με chart οπότε μπορείς να δεις πόσο πάνε πάνω κάτω. Και της παλιάς μου x800xl και της 7800GT που έχω τώρα πανω-κάτω πάνε, λογικό μου φαίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.