Jump to content



Σύνδεση απομακρυσμένου υπολογιστή με Real VNC - Πώς???


koulis13

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Προσπαθώ δυο τρείς μέρες τώρα να καταφέρω να κάνω remote desktop μεταξύ δυο υπολογιστών, ενός φορητού και ενός επιτραπέζιου, χωρίς αποτέλεσμα.

Τα δεδομένα είναι τα εξής:

1. Ο φορητός Win XP Home

2. Ο επιτραπέζιος Win XP Pro

3. Router Usr 9108

4. Έχω φτιάξει δυναμικές IP τόσο στο No-IP όσο και το DynDns

5. Χρησιμοποιώ το Real VNC, και σε αυτό έχω περάσει τις απαιτούμενες ρυθμίσεις τόσο στο laptop όσο και στο desktop

6. Έχω κάνει port forward τις απαιτούμενες πόρτες 5900, 5800 και 3389

7. Όλα τα firewalls είναι απενεργοποιημένα

8. Δέν θέλω να χρησιμοποιήσω το Remote Desktop που έχουν τα XP Pro

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι τα εξής:

1. Κάθε φορά που καλώ την δυναμική διεύθυνση είτε του No-IP είτε του Dyndns απο το Real VNC Viewer για να συνδεθώ με τον εκάστοτε υπολογιστή λαμβάνω μήνυμα Connection refused (10061) για το οποίο βρήκα την παρακάτω πληροφορία αλλά δέ μπορώ να την καταλάβω:"Connection refusedThis means that the IP address entered into the VNC Viewer is valid, but that nothing is listening on the port you have specified (or 5900 if you did not explicitly specify a port number)"

2. Όταν καλώ τον εκάστοτε υπολογιστή χρησιμοποιώντας το 192.168.1.2 ή 192.168.1.3 μου βγάζει τα σωστά usernames και με το που βάζω τα passwords μου εμφανίζει μήμυνα: "Either the username was not recognised, or the password was incorrect. Do you wish to attempt to recconect on...". Μήπως φταίει το ότι τα usernames είναι με Ελληνικούς χαρακτήρες; Τα passwords που εισάγω είναι τα σωστά.

Τί βλέπετε οτι φταίει για τα δυο προβλήματα που αντιμετωπίζω; Θέλω να βγάλω άκρη για να κάνω το ίδιο και στη δουλειά και για αυτό παιδεύομαι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Στο Dyndns πρεπει να μπαινεις που κ που και να του κανεις update με την καινουργια IP

σου. Σε μερικα ρουτερακια εχει επιλογη στο μενου του να το κανει αυτοματα βαζωντας τα

username/password

2) Α) Δοκιμασε να βαλεις κωδικο σε latin. Αν ο τυπος των εληνικων εχει το καθε pc ειναι

διαφορετικος, τοτε ειναι σαν να βαζεις αλλο κωδικο

Β) Εχεις δοκιμασει να το τρεξεις σαν "192.168.1.2:5900" εστω κ στο τοπικο δικτυο ?

Link to comment
Share on other sites

Για το 1. έχω περάσει τα στοιχεία στο router μου, απλά δέ μπορώ να συνδεθώ, δέ μου βγάζει κάν επιλογή του υπολογιστή που θέλω να συνδεθώ.

Για το 2. δέν αντιμετωπίζω πρόβλημα όταν το έχω σε no authentication, συνδέομαι κανονικά και φαντάζομαι οτι ίσως το πρόβλημα είναι οτι τα pc έχουν χρήστες Πέτρος1 και Πέτρος2 και οι Ελληνικοί χαρακτήρες να είναι το πρόβλημα. Τα passwords είναι με λατινικούς χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.