Jump to content



Σβήσιμο Υπολογιστή ???


jobous

Recommended Posts

Παιδιά μια μικρή βοήθεια θα ήθελα.

Ένας συγγενής μου έχει έναν υπολογιστή (2 χρόνια περίπου ) και τώρα τελευταία του κάνει κάποια κολπάκια.

Το παιδί μου είπε ότι του σβήνει και του κάνει επανεκίνηση αρκετά συχνά. (παρακολούθηση ταινιών , μουσική , Internet. Παραδόξως όχι το ίδιο συχνά σε παιχνίδια). Εχει κάνει και 2 format με επαναγκαταστάσεις windows xp.

Υποψιάζομαι τροφοδοτικό ή σύστημα ψύξης επεξεργαστή (αν και το ανεμιστηράκι δουλύει κανονικά). Δεν έχω πάει ακόμα από εκεί , μόνο από αυτά που μου έχει αναφέρει.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές, για αστάθειες, σβησίματα και επανεκκινήσεις οι συνήθεις ύποπτοι είναι η υπερθέρμανση του επεξεργαστή, οι προβληματικές μνήμες και το ελαττωματικό τροφοδοτικό. Ένα-ένα δοκίμασέ να τα αντικαταστήσεις, προσωρινά πάντα, με κάποια άλλα που σίγουρα δουλεύουν απρόσκοπτα!

Tις μνήμες, θα μπορούσες να τις ελέγξεις μέσω memtest! Δώσε βάση στο 5ο τεστ. Είνα αντιπροσωπευτικό για την καλή λειτουργία της μνήμης. Αν σου εμφανίσει λάθη, τότε έχουν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καποιο προγραμμα που λειτουργει στο background οπως Inteo Video η παρομοιο, που χωρις να το καταλαβεις ανεβαζουν την χρηση της Cpu ανεβαζοντας την θερμοκρασια.

Ελενξε το.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 13:35]

Σε γενικές γραμμές, για αστάθειες, σβησίματα και επανεκκινήσεις οι συνήθεις ύποπτοι είναι η υπερθέρμανση του επεξεργαστή, οι προβληματικές μνήμες και το ελαττωματικό τροφοδοτικό. Ένα-ένα δοκίμασέ να τα αντικαταστήσεις, προσωρινά πάντα, με κάποια άλλα που σίγουρα δουλεύουν απρόσκοπτα!

Tισ μνήμες, θα μπορούσες να τις ελέγξεις μέσω memtest! Δώσε βάση στο 5ο τεστ. Είνα αντιπροσωπευτικό για την καλή λειτουργία της μνήμης. Αν σου εμφανίσει λάθη, τότε έχουν πρόβλημα...

μια και το φερε η κουβεντα το #7 τι δειχνει?To bit fade τι ρολο εχει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.