Jump to content



photoshop μαζική εφαρμογη actions και αποθήκευση


Recommended Posts

Καλημερα :):help:

Μια ακόμα ερώτηση.

Μπορώ να εφαρμόσω τη λειτουργία actions σε πολλές φωτογραφίες μαζί και να τις αποθηκεύσω και όλες μαζί; Να μη χρειάζεται να τις ανοίγω μια μια, να εφαρμόζω το action , να αποθηκεύω και μετά να πηγαίνω στη δεύτερη.

Θέλω να εφαρμόσω ενα εφε σε video . Ξερω να το κάνω σε φωτογραφία και σκέφτηκα να κανω το video κομμάτια ανα frame να το κανω στο photoshop και μετά να το ξανακάνω video. μαλλον πάω Βόλο μεσω Θεσσαλονίκης αλλα δεν μπορώ να το κάνω κατευθείαν στο After effects. Οπως καταλαβαίνετε 1 λεπτο ταινιά είναι 25Χ60 ... Τρεχα γυρευε δηλαδη.... Εκανα ενα τεστ 2 δευτερολέπτων , βγηκε πολύ καλο , αλλα έκανα μισή ώρα :(

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ggeorge

Καλημερα :):help:

Μια ακόμα ερώτηση.

Μπορώ να εφαρμόσω τη λειτουργία actions σε πολλές φωτογραφίες μαζί και να τις αποθηκεύσω και όλες μαζί; Να μη χρειάζεται να τις ανοίγω μια μια, να εφαρμόζω το action , να αποθηκεύω και μετά να πηγαίνω στη δεύτερη.

Θέλω να εφαρμόσω ενα εφε σε video . Ξερω να το κάνω σε φωτογραφία και σκέφτηκα να κανω το video κομμάτια ανα frame να το κανω στο photoshop και μετά να το ξανακάνω video. μαλλον πάω Βόλο μεσω Θεσσαλονίκης αλλα δεν μπορώ να το κάνω κατευθείαν στο After effects. Οπως καταλαβαίνετε 1 λεπτο ταινιά είναι 25Χ60 ... Τρεχα γυρευε δηλαδη.... Εκανα ενα τεστ 2 δευτερολέπτων , βγηκε πολύ καλο , αλλα έκανα μισή ώρα :(

Ευχαριστώ :)

δοκιμασε το premiere νομιζω εχει δυνατοτιτα να βαζεις φιλτρα απο photoshop

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βάλω ολόκληρο actions ;

Είναι μεγάλη η επεξεργασία που κάνω στο photoshop. Περίπου 20 βήματα. Για να καταλάβετε επειδή σίγουρα τα έχετε δει , πρόκειται για τα actions που μετατρέπουν τη φωτογραφία σε σκίτσο. Υπάρχει κάτι αναλογο για video; Πάντως στο photoshop βγαίνει τέλειο...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Για να σώσεις σε διαφορετικό file type, να κάνεις resize και να τρέξεις κάποιο action για πολλές photo, πας από το μενού file - scripts - image processor. Εκεί επιλέγεις τις photos (ανοιχτές ή από folder) και κάνεις αυτό που θες.

69445691tt5.jpg

Επειδή μπροστά μου έχω το cs3, αν σε σένα δεν υπάρχει αυτό το script πάνε από το μενού file - automate - batch

56791279eb9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το δοκίμασα

Είναι ακριβως όπως τα έγραψες και στο cs2 . Βγαίνει πολύ καλό. Σε ευχαριστώ παρα πολύ

Εχω κανει 10-15 ερωτήσεις και εχει βρεθεί λύση μέσα απο αυτη τη σελίδα σε όλες . Είμαι εντυπωσιασμένος απο το site. Πραγματικά συγχαρητήρια

Ευχαριστώ και πάλι :):):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.