Jump to content



Πρόβλημα με pc: bsod's, restarts κλπ


_daemon_

Recommended Posts

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες :hi:

τελευταία αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα με τον υπολογιστή μου και τα Windows Xp.

Ενώ όλα κυλούσαν ωραία για μερικούς μήνες ξαφνικά άρχισαν τα παράξενα: Μπλε οθόνες με διάφορα μηνύματα όπως IRQL_not_less_or_equal, BAD_POOL_HEADER, σκέτα bsods, άκυρα restarts, κολλήματα και άλλα. Αρχικά σκέφτηκα πως αφού δεν έχω πειράξει τπτ από software θα ευθύνεται το hardware.

Κατευθείαν λοιπόν παίρνω ένα floppy, τσουπ, περνάμε σε dos για έλεγχο με memtest. Έλα όμως που ο έλεγχος δεν εντόπισε τίποτα στα dimm-άκια μου, 512 mb έκαστο (1gb σύνολο) ddr 400mhz dual channel.

Τι γίνεται εδώ λέω; :boxed: Τρέχω ένα full scan με το nod32, και με spybot τίποτα επικίνδυνο. Επειδή όμως η κατάσταση είχε αρχίσει και γινόταν κουραστική λέω, δε πειράζει, πάμε re-format. Έτσι και έγινε. Δυστυχώς όμως τα προβλήματα δεν τέλειωσαν εκεί. Όλα δείχναν ωραία μέχρι την στιγμή που ...η ατυχία ξαναχτυπά :bye: και τσουπ, restart. Μετά τα windows δεν βγάζαν το μηνυματάκι "Your system has recovered from a serious error" :whistling και ...το event viewer δεν έλεγε τίποτα παράξενο. :shifty: Νευριασμένος, τρέχω ξανά ένα full scan με nod32 + spybot και το nod32 βρίσκει κάτι ιούς στον 3ο σκληρό στο system volume information, οπότε αυτομάτως κάνω disable το system restore για αυτόν τον δίσκο. Κάνω και ένα online scan και όλα καλά. Έλα όμως που τα restarts συνεχίζουν!

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω οπότε αν έχετε καμιά ιδέα, προτείνετε, να ακολουθήσω τα βήματα και να ξεφύγω από τα κολλήματα :confused:

thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _daemon_ [Σήμερα, στις 13:07]

Χαιρετώ τους συμφορουμίτες :hi:

τελευταία αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα με τον υπολογιστή μου και τα Windows Xp.

Ενώ όλα κυλούσαν ωραία για μερικούς μήνες ξαφνικά άρχισαν τα παράξενα: Μπλε οθόνες με διάφορα μηνύματα όπως IRQL_not_less_or_equal, BAD_POOL_HEADER, σκέτα bsods, άκυρα restarts, κολλήματα και άλλα. Αρχικά σκέφτηκα πως αφού δεν έχω πειράξει τπτ από software θα ευθύνεται το hardware.

Κατευθείαν λοιπόν παίρνω ένα floppy, τσουπ, περνάμε σε dos για έλεγχο με memtest. Έλα όμως που ο έλεγχος δεν εντόπισε τίποτα στα dimm-άκια μου, 512 mb έκαστο (1gb σύνολο) ddr 400mhz dual channel.

Τι γίνεται εδώ λέω; :boxed: Τρέχω ένα full scan με το nod32, και με spybot τίποτα επικίνδυνο. Επειδή όμως η κατάσταση είχε αρχίσει και γινόταν κουραστική λέω, δε πειράζει, πάμε re-format. Έτσι και έγινε. Δυστυχώς όμως τα προβλήματα δεν τέλειωσαν εκεί. Όλα δείχναν ωραία μέχρι την στιγμή που ...η ατυχία ξαναχτυπά :bye: και τσουπ, restart. Μετά τα windows δεν βγάζαν το μηνυματάκι "Your system has recovered from a serious error" :whistling και ...το event viewer δεν έλεγε τίποτα παράξενο. :shifty: Νευριασμένος, τρέχω ξανά ένα full scan με nod32 + spybot και το nod32 βρίσκει κάτι ιούς στον 3ο σκληρό στο system volume information, οπότε αυτομάτως κάνω disable το system restore για αυτόν τον δίσκο. Κάνω και ένα online scan και όλα καλά. Έλα όμως που τα restarts συνεχίζουν!

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω οπότε αν έχετε καμιά ιδέα, προτείνετε, να ακολουθήσω τα βήματα και να ξεφύγω από τα κολλήματα :confused:

thanks :)

Σε μενα παντως που ειχα το ιδιο προβλημα με σενα ηταν η gpu!Ανεβαζε θερμοκρασιες απο τη σκονη και μου πετουσε bsod και restarts.Για βγαλε μια την καρτα σου και ριξ'της ενα καθαρισμα.Μπορει να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Λες; Θα τρέξω ένα 3d mark τότε και αν κολλήσει θα αρχίσει η διαδικασία καθαρισμού

Αν και σε παιχνίδια που παίζω κλπ δεν κολλάει

μακάρι να ναι αυτό πάντως, thanks θα δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτο αν και ειμαι σίγουρος οτι υπάρχουν και αλλες αιτίες για το πρόβλημα... http://www.tweaksforgeeks.com/BAD_POOL_HEADER.html

και αυτο...

http://community.sgdotnet.org/blogs/shunjie/archive/2005/06/20/17638.aspx

αν εχω καταλαβει καλα προκειται για λαθος εκδόσεις drivers...

οσο για το irq not less or equal τις περισσοτερες φορες που το συναντησα ευθυνονταν οι μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αρχικά σκέφτηκα για drivers + ram (το memtest όμως δε συμφώνησε) έλα όμως που το pc δουλεύε κανονικότατα 3 χρόνια με τους ίδιους drivers. Επίσης το SP2 δεν έγινε install μετά από το setup, αλλά κατευθείαν (έτοιμο cd windows xp sp2)

Link to comment
Share on other sites

παμε απο την αρχη...

για το προβλημα "BAD_POOL_HEADER" με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα οτι και ο haris1984...

για το "IRQL_not_less_or_equal" με ενα προχειρο googlαρισμα βρηκα τα εξης...

(κατω απο τα λινκ ενα γρηγορο συμπερασμα, καλυτερα ομως να τα διαβασεις ολοκληρα...)

http://www.tweaksforgeeks.com/IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL.html

Sadly enough, every time I've run into it it's been a hardware error. Most commonly it is the CPU overheating. A close second would be bad RAM.

http://support.microsoft.com/kb/311564

This behavior can occur if there is incompatible hardware or an incompatible device driver on your computer.

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windows2000serv/reskit/w2000Msgs/6077.mspx?mfr=true

This error usually occurs after the installation of a buggy device driver, system service, or BIOS

ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας :)

Στο θέμα μας:

έτρεξα 3d mark full, όλα τα test αλλά δυστυχώς δεν κόλλησε το pc.

Ούτε στα cpu tests ούτε στα vga tests.

Τώρα για drivers όπως είπα και παραπάνω τους ίδιους είχα πάντα χωρίς πρόβλημα.

Θα ξανατρέξω ένα memtest. Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κανά κακόβουλο πρόγραμμα που να είναι υπεύθυνο για αυτά που παθαίνω; κανά σκουλήκι πχ τπτ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _daemon_ [Σήμερα, στις 19:50]

Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κανά κακόβουλο πρόγραμμα που να είναι υπεύθυνο για αυτά που παθαίνω; κανά σκουλήκι πχ τπτ;

δεν νομιζω αλλα ψαξε και για αυτο καλου κακου...

στο 1ο λινκ του haris1984 αναφερει τα εξης...

BAD_POOL_HEADER Blue Screen Of Death on bootup and have a NetGear wireless network card in your machine, then remove it. More than likely this will allow you to boot. I've also heard of some LinkSys wireless network cards causing this same error as well. As of the writing of this article, there are no new drivers from either LinkSys or NetGear. I've also been unable to find any support on their site about the issue. If your NetGear card uses the Atheros chipset, then you may be able to use those drivers to get back up and running.

εχεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Και εμενα κατι τετοια μου εκανε και τελικα ο σκληρος εφυγε για RMA :rolleyes:

κατέβασα τα tools της WD και έκανα ένα quick smart scan αλλά τους έβγαλε ΟΚ.

Μια φορά μετά από "κόλλημα + restart" στο bios που φορτώνει τους σκληρούς κόλλησε και το Voice Genie που χει η Mobo μου έλεγε "Your hard disk may have a problem"! έλα όμως που δε το ξανάκανε. Τι test να τρέξω για να δω αν είναι όλα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.