Jump to content



Stacker In Da House !!! 56k Beware !


o polonos

Recommended Posts

Μπορεις να τα περασεις πισω απο το crossflow θελει λιγη δουλιτσα αλλα γινεται εξαλου η ροη του αερα δεν επηρεαζεται τοσο απο το αν ενα καλωδιο ή δυο υπαρχουν μεσα στο κουτι οσο απο το τι ανεμηστηρες και ποσους εχεις προσωπικα υστερα απο πολλες μετρησεις δεν παρατηρησα διαφορα στις θερμοκρασιες ειτε τα ειχα συμαζεψει τα καλωδια ειτε οχι μεσα στο κουτι απλα οταν ειναι συμαζεμενα φενεται πιο ωραιο και πιο μεγαλο το κουτι

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Λοιμπον ....

Νομιζω οτι ο Γιωργος θελει να μας πει οτι καλυτερα να παρω 3πλο σε περιπτωση που θα βαλω νερακι και στην 8800 ;)

@ergotelis γιατι να παρω thermochill ?

Κανενα απο xtremshop δεν κανει ? (Ναι θελω το καλυτερο) :p

@ΟΕW1999 Ευχαριστω :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 23:12]

Ρε φράγμα...καιρό τώρα επιμένεις για το τριπλό...

Έχεις δει από κοντά διαφορές 3πλού και 2πλου 46αριου?Και αν ναι...πόσοι βαθμοί?2?3? βία 5?...ουάου

λοιπον για να τελειωνουμε την κουβεντα και να μην χαλαμε το θρεντ του παιδιου...............

εχω δει 2πλο εξτριμ ψυγειο με 20 βαθμους δωματιου να κραταει εναν 6600 στα 3.4γιγα και 1.45 ρευμα στους 58 βαθμους μετα απο 1 ωρα orthos priority 5.

εαν σκεφτεις οτι το καλοκαιρι εχεις +10 βαθμους θερμοκρασια αερα.......ΚΑΙ εναν 6600 στα 1.55-1.6 βολτ για τα 4 γιγα......ΚΑΙ μια 8800 στο ιδιο κυκλωμα........

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΑΠΛΟ ΨΥΓΕΙΟ

νορμαλ θερμοκρασιες μετα απο 30λεπτα παιχνιδιου.:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ εγώ κατάλαβα τι θέλει να πεί ο Γιώργης...

Και γώ για την ίδια περίπτωση μιλάω...(ακα αμα βάλεις την 8800 πάνω)

Τεσπα...δικό σου PC είναι εσύ αποφασίζεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

λοιπον για να τελειωνουμε την κουβεντα και να μην χαλαμε το θρεντ του παιδιου...............

εχω δει 2πλο εξτριμ ψυγειο με 20 βαθμους δωματιου να κραταει εναν 6600 στα 3.4γιγα και 1.45 ρευμα στους 58 βαθμους μετα απο 1 ωρα orthos priority 5.

εαν σκεφτεις οτι το καλοκαιρι εχεις +10 βαθμους θερμοκρασια αερα.......ΚΑΙ εναν 6600 στα 1.55-1.6 βολτ για τα 4 γιγα......ΚΑΙ μια 8800 στο ιδιο κυκλωμα........

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΑΠΛΟ ΨΥΓΕΙΟ

νορμαλ θερμοκρασιες μετα απο 30λεπτα παιχνιδιου.:boxed:

Ποιος μίλησε για 2πλο απλό?

Για 46άρι μίλησα...(ακα extreme όπως το λές εσύ)

Τεπσα μαν...δεν βγάζουμε άκρη...

Ο καθένας έχει τα πιστεύω του...και απο την στιγμή που δεν είσαι και συ διατε8ημένος να συζητήσεις...τερμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το καλοκαιρι που μας πέρασε xtreem διπλό κρατουσε μια χαρά e6300 + 7900 , βεβαια η 8800 ειναι πιο ζεστή ... αλλα στο ψυγείο ηταν 2 coolermaster ψοφια . Οποτε με 2 ενερμαξ σωστά φουρφούρια μια χαρά θα κρατάει πιστεύω .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

Συμφωνώ...αλλά το 3πλο μόνο σαν υπερβολή το εκλαμβάνω...ή του στυλ "Δεν έχω τι να κάνω τα λεφτά μου"

Ένα 2πλο 46άρι για cpu k vga νομίζω είναι αρκετό και για καλοκαίρι

To έχεις δοκιμάσει? Εγώ προσωπικά ακόμη και με τη πιο "λίγη " κάρτα x1900xt και τον πιο λίγο amd dual core είδα διαφορά σημαντική σε ζόρικες καταστάσεις που ζητά ο πολωνός.Όταν έχεις τα λεφτά και θες το καλύτερο, απλά το αγοράζεις. Ελάχιστα είναι χάσιμο χρημάτων, ότι δίνεις παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο παλιό σύστημα ναι...και οι διαφορές ήταν απογοητευτικές σε σχέση με την διαφορά τιμής...οπότε έφαγε σουτ αμέσως

Όταν λές σημαντική?

Καλά εννοείται...ότι άμα τα έχει..δεν χρειάζεται να το συζητάμε...αλλά μην ξεχνάμε και τον χώρο...αλλά και το 1 επιπλέον φρουφρούρι που ζητάει ;)

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε δεν υπαρχει περιπτωση να το κρατησει τι εννοει ομως , οτι θα ζεσταθει το ψυγειο ή οτι θα κλαταρει και θα κρασαρει? γιατι εγω εχω κρατησει με το απλο 2πλο ψυγειο της ασετεκ εναν 640 και μια Χ1800ΧΛ στην ιδια λουπα με 2 ψοφιους coolermaster , και στα 4.4 ο 640 , 24/7 .

καλοκαιρι ε

Link to comment
Share on other sites

οταν λεω οτι δεν θα κρατησει εννοω οτι οι θερμοκρασιες επεξεργαστη και καρτας θα αγγιζουν τους 50 και 60 αντιστοιχα με θερμοκρασια νερου κοντα στους 35 βαθμους.......

και γνωμη μου ειναι οτι εαν καποιος βαλει υδροψυξη για να βλεπει τετοιες θερμοκρασιες απλα δεν αξιζει......βαζει μια infinity στον 6600 παρεα με εναν Enermax 12cm @ 2000rpm,...κραταει και την στοκ στην 8800 και εχει πολυ πιο μαζεμενο συστημα και σαφως με λιγοτερα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 23:35]

Όταν έχεις τα λεφτά και θες το καλύτερο, απλά το αγοράζεις. Ελάχιστα είναι χάσιμο χρημάτων, ότι δίνεις παίρνεις.

Καλα το τελευταίο ειναι σχετικό πολύ . Δηλαδή αν το τριπλό κάνει 70ε έστω τυχαια τιμή και με 100ε αγοράζεις 5πλο να πάρεις το 5πλο που θα ριχνει 1.5 βαθμό θερμοκρασία και θα εξέχει και μισο μετρο απο το κουτί πίσω .

Βτw . η τρύπα στο στακερ κάτω ειναι φτιαγμένη για 2πλο ψυγείο, Και τριπλό να βάλει η επιφάνεια του 3του φαν θα κοιτάει την λαμαρίνα του στάκερ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

οταν λετε δεν υπαρχει περιπτωση να το κρατησει τι εννοει ομως , οτι θα ζεσταθει το ψυγειο ή οτι θα κλαταρει και θα κρασαρει? γιατι εγω εχω κρατησει με το απλο 2πλο ψυγειο της ασετεκ εναν 640 και μια Χ1800ΧΛ στην ιδια λουπα με 2 ψοφιους coolermaster , και στα 4.4 ο 640 , 24/7 .

καλοκαιρι ε

Το διπλό αντέχει για κάτι τέτοια, αλλά μη ξεχνάς ότι ο πολωνός μιλάει για επεξεργαστή που θα πιάνει χαλαρά 55+ σε Load με υδρόψυξη(πρόβλεψη κάνω για 1,57 τάση βάσει του ότι έχω δει στο σύστημά μου) και μια 8800 που να καίει όσο τίποτα άλλο έχει βγει σε κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Καλα το τελευταίο ειναι σχετικό πολύ . Δηλαδή αν το τριπλό κάνει 70ε έστω τυχαια τιμή και με 100ε αγοράζεις 5πλο να πάρεις το 5πλο που θα ριχνει 1.5 βαθμό θερμοκρασία και θα εξέχει και μισο μετρο απο το κουτί πίσω .

Βτw . η τρύπα στο στακερ κάτω ειναι φτιαγμένη για 2πλο ψυγείο, Και τριπλό να βάλει η επιφάνεια του 3του φαν θα κοιτάει την λαμαρίνα του στάκερ...

Ότι είναι σχετικό ναι, συμφωνώ, άλλωστε έτσι όπως το διατύπωσα δεν είμαι απόλυτος για όλα.Αν το δεις καθαρά από θέμα απόδοσης, αν θες το καλύτερο θα πάρεις το 5πλο. Απλά να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό, οτιδήποτε ψυγείο και να έχεις, πρέπει να είναι εφικτό να εκμεταλλεύεσαι όλη την επιφάνειά του με ανεμιστήρες,.Αλλιώς λόγω της αυξημένης αντίστασης + το ότι θα υπάρχουνε κενά διαφυγής αέρα(εδώ πρέπει να παραθέσω φώτο για να είμαι πιο σαφής) υποθέτω πως δημιουργούν απόδοση ίσως και χειρότερη από το αμέσως μικρότερο ψυγείο με πλήρη διάταξη ανεμιστήρων.

Επίσης για το στάκερ, γράφω να βάλει τριπλό+να κόψει το πάτο για να το χωρέσει και να είναι λειτουργικοί και οι 3 ανεμιστήρες.Στο άρμορ(!) αυτό έχω κάνει.

Αρχική απάντηση από ea6gka

νομιζω ο πρεσκοτ ητανε respekt οσον αφορα τις θερμοκρασιες , και η 1800 ητανε επισης πολυ ζεστη

respect o prescott ως προς το λόγο επιδόσεων cpu/ εκλειώμενης θερμότητας ναι,( αλλά χωρίς να έχω ποτέ Prescott, που ίσως οδηγεί σε λάθος συμπέρασμα) δε νομίζω να άξιζε ποτέ να ζορίσεις τόσο έναν Prescott σε τάσεις&συχνότητες, όσο πιάνανε, σε σύγκριση με έναν core2.Η 1800 ζεστή οκ, αλλά η 8800 είναι σίγουρα αρκετά παραπάνω.Ακριβώς, πάλι δε ξέρω, αλλά νομίζω αρκετά για να δικαιολογεί καλύτερο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Φάρμα...λίγο εκνευρισμένος "διαβάζεσαι"¨(απο το ακούγεσαι) τι χαμπάρια? Εντάξει διαφωνείς με τον expert, διαφώνησε σε ήρεμο τόνο.

Επιμένεις με υπέρμετρο ζήλο στο ότι το 2πλό δεν θα αντέξει ακόμα και όταν 2-3 άλλα "παλιά" μέλη που έχουν κάνει και αρκετές δοκιμές σου λένε ότι παίζει μια χαρά σε νορμάλ πλαίσια ενα διπλό ψυγειάκι και ότι τα οφέλη του 3πλού είναι λιγα όταν έχει 40βαθμούς στο δωμάτιο το καλοκαίρι.

Και κολλάς στον expert μόνο επέιδή είναι νέο μέλος? Το αστείο ειναι ότι λέτε το ίδιο πράγμα ακριβώς έτσι....

Παρακαλώ να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Το αστείο ειναι ότι λέτε το ίδιο πράγμα ακριβώς έτσι....

Παρακαλώ να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Ντάξ δεν λέμε το ίδιο ακριβώς...ο Γιώργος επιμένει ότι διπλό εξτρεμε ίσα που αντέχει τον conroe...και γώ λέω για το 2πλό 46άρι(α.κ.α εξτρεμε) είναι οκ μαζί με την 8800

Εγώ νομίζω πάντος ότι είμουν αρκετά ήρεμος και θα ήθελα να πώ πώς ότι είμαι νέο μέλος δεν σημαίνει ότι δεν έχω κάποιες γνώσεις η εμπειρίες ;)

Αυτό

Φιλικά Πάντα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.