Jump to content



Κουτί για σκληρό & Ερωτήσεις


argirisxt

Recommended Posts

Λοιπον εχω εναν 80gb IDE και θελω να του βρω κανενα κουτακι.

(θα προτιμούσα απο Πλαισιο)

1.εαν εχω 2 σκληρους στο pc μ master-slave,ο εξωτερικώς παει default?

2.στα κουτια FireWire ποιος ειναι ο τυπος συνδέσεις με το pc και σε τι ειναι καλυτερα απο τα usb,και γιατι.

3.(ακυρο) γιατι το πλαισιο εχει άλλες τιμες στο κατάστημα και άλλες στο ίντερνετ,τι κερδίζει και εχει τετοια διαφορά :boxed:

:banging: :banging:

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν ξέρω αν μπορείς να bootάρεις κτλ από αυτόν (ανάλογα με τη μητρική φαντάζομαι) πάντως στα Windows φαίνεται ως εξωτερικός σκληρός. Δεν έχει να κάνει με master-slave. Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με το default (φαντάζομαι οτι εννοείς primary ή κάτι τέτοιο) αλλά όλα αυτά είναι ανάλογα τι ρυθμίσεις έχεις κάνει.

2. Βασικά υπάρχουν διάφορες εκδόσεις "Firewire" (IEEE 1394) όπως και usb. Τα Firewire παίζουν στα 400 και στα 800Mbps ενώ το USB σήμερα στα 12Mbps (USB 1.1) και στα 480Mbps (USB 2.0). Ωστόσο οι ταχύτητες είναι θεωρητικές και δεν είναι πάντα εγγυημένο οτι θα έχεις ακριβώς αυτή την ταχύτητα (ειδικά στο USB). Έχε υπόψη σου πάντως πως οι περισσότεροι δίσκοι πιάνουν ψηλά χαμηλά 60-80Mbps οπότε δεν σε ωφελεί τόσο μια μεγαλύτερη ταχύτητα. Αυτό που έχει διαφορά βασικά στην παρούσα περίπτωση είναι το πόσα pc έχουν usb και πόσα firewire... Αν θες να τον πηγαινοφέρνεις σε τυχαία pc, τότε καλύτερα usb. Υπάρχουν όμως νομίζω και κάποια που έχουν και τα δυο... Δες εδώ για αναλυτικές πληροφορίες: http://en.wikipedia.org/wiki/USB http://en.wikipedia.org/wiki/Firewire

3. Προφανώς έχει χαμηλότερες τιμές καθώς προσπαθεί να ανταγωνιστεί ως ηλεκτρονικό κατάστημα τα άλλα αντίστοιχα καταστήματα. Και γενικά πάντα ένα ηλεκτρονικό κατάστημα καταφέρνει καλύτερες τιμές λόγω μικρότερου κόστους λειτουργίας. Τώρα τι ακριβώς παίζει με το Πλαίσιο που είναι και τα δυο δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

3. Προφανώς έχει χαμηλότερες τιμές καθώς προσπαθεί να ανταγωνιστεί ως ηλεκτρονικό κατάστημα τα άλλα αντίστοιχα καταστήματα. Και γενικά πάντα ένα ηλεκτρονικό κατάστημα καταφέρνει καλύτερες τιμές λόγω μικρότερου κόστους λειτουργίας. Τώρα τι ακριβώς παίζει με το Πλαίσιο που είναι και τα δυο δεν ξέρω....

κοιτα ενα μαγαζι ειναι(τα κετρικα )τωρα ή θα το στείλει σπίτι σ ή στο καταστημα,εμενα ετσι μ φαίνεται ,δ ειμαι παράξενο -10Ε σε προϊόντα.....τελος παντων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.