Jump to content



ΕΝΑ @##$ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!


bluesattack

Recommended Posts

γεια σας.Εχω αυτο το συστημα : mobo asus p5gd1-pro

celeron 3.0

albatron 6600

western digital sata 160 gb

Λοιπον εχω αυτο το προβλημα : πριν παρω τον sata disko ειχα δυο ata εναν 80 maxtor (που ειχε τα windows) και εναν 80 w.digital που καλυπταν τη μια θεση ide ενω τα δυο rom συνδεονταν σε pci karta που εβγαζε ide(exei mia θεση ide το mobo)

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ εκει που βγαζει στην οθονη τα διαφορα στοιχεια ram klp και εκει που μεσω smart monitoring ?? σου λεει για τους δισκους...εκει λοιπον μια μου αναγνωριζε τον εναν δισκο και στον αλλο ελεγε failed μια το αναποδο μια και τους δυο και συνηθως -οχι παντα- μου εβγαζε μια μαρη οθονη με το μηνυμα ¨...boot from properly device please reboot και καμια φορα και πατα f kati για restart.......

Συνηθως με restart επανερχοταν αλλα προς το τελος ουτε με αυτο !!!

ΚΟΙΤΑΩ BIOS oi ρυθμισεις φαινονται ενταξει δηλαδη boot απο το σωστο δισκο κλπ κλπ απενεργοποιω το smart monitoring αλλα τα ιδια !!!

ΟΤΑΝ δεν επανερχοταν με restart to επανεφερα με το backup που ειχα κανει με το ACRONIS.αρα λεω κατι παιζει με το δισκο η τα windows η με τον ide controller που δεν μου γεμιζε το ματι ....οποτε

βγαζω τους δυο δισκους υποθετωντας οτι αυτος με το λειτουργικο τα εφτυσε και βαζω μονο εναν δισκο sata καινουργιο......οποτε ξεφορτωνομαι και τον controller κανω καθαρη εγκατασταση windows και ενω για αρκετο καιρο οκ νατο παλι το ΓΑΜΙ......ΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :BOOT FROM THE PROPERLY DEVICE

ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΜΜΑ ΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΡΕΣΤΑΡΤ...

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MOBO-BIOS(EXO KANEI UPDATE) ΑΛΛΑ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΑΚΡΟΝΙΣ ΑΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΜΠΛΕ...ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΒΗΝΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ?..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΕΣ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ...

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!! ΠΑΙΔΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κανένα εξωτερικό δίσκο επάνω; Κανένα flashάκι;

Κάνε ένα "γυμνό" boot, μόνο με δίσκο, μτηρική, επεξ, κάρτα γραφικών και μνήμες να δεις τι γίνεται.

Έχω δει τέτοιες συμπεριφορές από USB συσκευές συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.