Jump to content



Γνώμες για ψύχη


sveltosss

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα παιδιά!

Εδώ και 2 βδομάδες την ψάχνω να φτιάξω ένα htpc που να έχει καλή απόδοση σε HD υλικό και να παίζω και κανένα παιχνιδάκι.

Τράβηξα ζόρια για να πω την αλήθεια γιατί υπάρχουν πάρα πολλές παραλλαγές για να διαλέξεις! Ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετώπισα είναι η ψύξη του συστήματος έτσι ώστε να γίνει αθόρυβο (καθώς θα κάθεται στο σαλόνι μου) και βέβαια το κουτί που ειναι μεγάλη ιστορία όταν συνθέτεις htpc. Ξεκίνησα από desktop case αλλά τελικά λόγω έλλειψης χώρου στο έπιπλο μου και καθώς όπου και να ρώτησα δεν πήρα σαφής απαντήσεις για το αν τα components Που έχω διαλέξει θα χωράνε, το γύρισα σε tower. Η εμφάνιση του Antec P180 μου κάνει ιδιαιτέρως καθώς δεν μοιάζει πολύ με PC και είναι και recommended για silent pc.

Τώρα μου μένει να κάνω το εργαλείο :D όσο πιο αθόρυβο γίνεται. Έχω καταλήξει σε μερικές λύσεις αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας. Βασικά θα με ενδιέφερε να μου πείτε αν αυτά που έχω επιλέξει (ύστερα από πολύ διάβασμα) θα μου δώσουν αυτό που θέλω. Διαφορετικά αν μπορείτε να μου προτείνετε εναλλακτικές λύσεις.

Τέλος, συμπληρώστε άφοβα ότι άλλο χρειάζεται να πάρω (π.χ από CPU fans για τον cooler μέχρι αλλαγή fans του case με κάποια άλλα, κλπ.)

Ελπίζω σε απάντηση σας.

Το σύστημα που έχω επιλέξει:

Intel Core 2 Duo 6600 (s775/2,40G)

Asus P5W DH Deluxe

Case: Antec P180

Ram 1GB KIT (2x512M) DDR2 800 MHz Platinum

ATI SAPPHIRE 1950PRO 256MB PCI-EXPRESS V-OUT DVI

VGA Cooler:Thermalright HR-03

Samsung 500 GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA)

PSU: Seasonic S12-550 550W ''Energy +''

CPU Cooler: THERMALRIGHT Cooler Ultra 120

DVDRW NEC AD7173 Labelflash (Bulk)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βαλεις 2gb μνημη και οχι 1. Και αν βαλεις 1 να βαλεις 1 στικακι ετσι ωστε αργοτερα να βαλεις ενα δευτερο και να εχεις 2gb σε dual channel. Oπως και καρτα γραφικων θα σου προτεινα κατι δυνατοτερο. Βεβαια δεν αναφερεις τα χρηματα που μπορεις να διαθεσεις επομενως ολα ειναι σχετικα. Παντως καλυτερα να κοψεις απο cpu και να τα δωσεις σε μνημη.

Κατι αλλο που θα σου προτεινα ειναι να μην αγορασεις ψυκτρα για καρτα γραφικων και επεξεργαστη. Φτιαξε το συστημα σου πρωτα, δοκιμασε το και αποφασισε αν χρειαζεται να προχωρησεις σε κατι τετοιο. Εαν ο ηχος ειναι αρκετος καλυπτεται ομως απο την τηλεοραση δεν υπαρχει λογος για περιττα εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή, χωρίς ψύξη για CPU και VGA δεν θα έχω πρόβλημα για να ξεκινήσω? Μην τα κάψω κιόλας :laughing:

Για κάρτα γραφικών είμαι ανοιχτός γιατί είναι από τα components που δεν είμαι σίγουρος. Πάντως δεν με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα Παιχνίδια. Μπορεί να παίζω κανένα παιχνίδι που και που αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η καλή αναπαραγωγή HD (high definition) υλικού και DVD. Επίσης δεν θα ήθελα να είναι θορυβώδης. Όσο για τα λεφτά είμαι ανοιχτός αλλά όχι και τελείως ανοιχτός :D Αν αξίζει θα το σκεφτώ σοβαρά!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη επιλογη για HD και για παιχνιδια ειναι ηhttp://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=934011'> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174053&product=934011 απο επεξεργαστη εισαι μια χαρα......

επισης αμα σε ενοχλει ο θορυβος μπορεις καλιστα να βαλεις ηχομονωτικα φυλλα εχω ακουσει οτι κανουν καλη δουλεια;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sveltosss

Ευχριστώ για την απάντηση!

Δηλαδή, χωρίς ψύξη για CPU και VGA δεν θα έχω πρόβλημα για να ξεκινήσω? Μην τα κάψω κιόλας :laughing:

Για κάρτα γραφικών είμαι ανοιχτός γιατί είναι από τα components που δεν είμαι σίγουρος. Πάντως δεν με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τα Παιχνίδια. Μπορεί να παίζω κανένα παιχνίδι που και που αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η καλή αναπαραγωγή HD (high definition) υλικού και DVD. Επίσης δεν θα ήθελα να είναι θορυβώδης. Όσο για τα λεφτά είμαι ανοιχτός αλλά όχι και τελείως ανοιχτός :D Αν αξίζει θα το σκεφτώ σοβαρά!

Ευχαριστώ!

Φυσικα χωρις ψυξη θα ειναι σα να παρεις αναπτηρα και να καις τα ευρω.:p Εννοω οτι καλο ειναι, ειδικα στην περιπτωση της καρτας γραφικων, να αφησεις τα εργοστασιακα συστηματα ψυξης (που ερχονται μαζι με καρτα και επεξεργαστη) και εφοσον δεν σου κανουν τα αλλαζεις μετα.

Καρτα γραφικων αν δεν καιγεσαι για παιχνιδια τοτε αυτη που διαλεξες θα σε καλυψει και με το παραπανω. Οπως θα σε καλυψει και μια φθηνοτερη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.