Jump to content



ZALMAN-CPU


lionor

Recommended Posts

θελω την βοηθεια σας παιδια... εχω εναν celeron στα 2.4 και μια μητρικη asrock p4vt8+ socket 478. Ο θορυβος που κανει η ψυκτρα ειναι κατι παραπανω απο ενοχλητικος! Θελω να βαλω κανενα zalamn. Συμφνωα μe την μητρικη που εχω και στο οτι θελω να αλλαξω τον celeron και να του βαλω εναν northwood ή preskot ποιο μοντελο της zalman κανει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos [Χθες, στις 23:58]

@sakis Αυτην τη ψυκτρα μονο αθορυβη δεν μπορεις να την πεις ;)

Οντως κραταει χαμηλα της θερμοκρασιες.....

Αλλα το παιδι λεει οτι θελει κατι αθορυβο ;)

παρακαλω? :blink:

λετε να κουφαθηκα η το τροφοδοτικο κανει ΠΟΛΥ παραπανω θορυβο? :p

εμενα σε νορμαλ στροφες δεν ακουγεται τιποτα (μπορει να φταιει και το AKASA Pax Mate) με κλειστο κουτι και με ανοικτο αν παω δίπλα στο κουτι το ακουω.

μεσω του Fan mate 2 αν ριξω τις στροφες στις 1800-1900 δεν ακουω τιποτα και με ανοικτο κουτι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 00:14]

λετε να κουφαθηκα η το τροφοδοτικο κανει ΠΟΛΥ παραπανω θορυβο? :p

Μαλλον :hehe: :hehe:

Αφου εμενα στης 1800 στροφες κανει σαν τρενο :p

Δλδ την νυχτα δεν αντεχεται :confused:

Ευτυχως σε λιγο θα ξανα στησω την υδροψυξη :D

Link to comment
Share on other sites

real fast m8!

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 00:18]

Μαλλον :hehe: :hehe:

/note να θυμηθώ οταν παιζω CS να χαμηλώνω την ενταση... :p

Αρχική απάντηση από o polonos [Σήμερα, στις 00:18]

Αφου εμενα στης 1800 στροφες κανει σαν τρενο :p

Δλδ την νυχτα δεν αντεχεται :confused:

εμενα νορμαλ πραγματα...

παντως πιο ησυχο απο το μαμα φαν ειναι σιγουρα...

εγω το αφηνω ολη νυχτα και κατεβάζει αλλα δεν ακουω τιποτα...

μαλλον γιατι οι MANOWAR κανουν πολυ φασαρια! :banging:

Link to comment
Share on other sites

ευτuχως που δεν σας ακουσα... βρε παιδια, αν δεν ξερουμε ας μην απανταμε καθολου! Δεν σας εγραψα οτι εχω μια συγκεκριμενη μητρικη? Αν ητανε να βαλω οποιον zalman ηθελα, δεν υπηρχε λογος να σας ρωτησω...Απο οτι εχω δει, στην μητρικη μου, ταιριαζει μονο ο zalman 7700. Το θεμα ειναι αν πρεπει να παρω και αυτο το northbridge cooler? Και an ναι, ποιο απο τα 2-3 που εχει το eshop?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lionor [Σήμερα, στις 05:28]

ευτuχως που δεν σας ακουσα... βρε παιδια, αν δεν ξερουμε ας μην απανταμε καθολου! Δεν σας εγραψα οτι εχω μια συγκεκριμενη μητρικη? Αν ητανε να βαλω οποιον zalman ηθελα, δεν υπηρχε λογος να σας ρωτησω...Απο οτι εχω δει, στην μητρικη μου, ταιριαζει μονο ο zalman 7700. Το θεμα ειναι αν πρεπει να παρω και αυτο το northbridge cooler? Και an ναι, ποιο απο τα 2-3 που εχει το eshop?

χμμμμμμ

μαλον επισκευθηκες αυτο το σιτε...

http://www.zalman.co.kr/product/cooler/7000(AB)_478MBlist_eng.htm

και σου απαντω...

και την δικια μου μητρικη δεν εχει εκει αλλα μια χαρα μπηκε...

σιγα μην κατσει η ZALMAN να ελεγξει ΟΛΕΣ τις μητρικες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nik92 [Σήμερα, στις 18:26]

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=922641

δεν είναι zalman αλλά ο θόρυβος είναι εγγυημένα 0 . Σε κριτικές έχω ακούσει πολύ καλά λογια .

εννοειται οτι ο θορυβος ειναι μηδενικος...

αφου ειναι παθητικη η ψυκτρα! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Χθες, στις 14:47]

χμμμμμμ

μαλον επισκευθηκες αυτο το σιτε...

http://www.zalman.co.kr/product/cooler/7000(AB)_478MBlist_eng.htm

και σου απαντω...

και την δικια μου μητρικη δεν εχει εκει αλλα μια χαρα μπηκε...

σιγα μην κατσει η ZALMAN να ελεγξει ΟΛΕΣ τις μητρικες... ;)

δεν εχω καταλαβει κατι...εκει αναφερει τις μητρικες που κανουν ή που δεν κανουνε για την συγκεκριμενη ψυκτρα; γιατι αν αναφερει τις μη συμβατες, τοτε κανενα προβλημα! να σε ρωτησω: χρειαστηκε να βγαλεις την μητρικη; ειναι ευκολη η εγκατασταση; σε μενα, εχει πανω μια μαμισια ψυκτρα, που στις ακρες εχει 2 ελασματα. τα σηκωνω, αλλα αυτη δεν κουνιεται καθολου απο την θεση της... πως στο καλο βγαινει...; Να ρωτησω και κατι ακομα αν ξερετε: πιθανη αλλαγη επεξεργαστη επιβαλλει και format?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lionor [Σήμερα, στις 01:41]

δεν εχω καταλαβει κατι...εκει αναφερει τις μητρικες που κανουν ή που δεν κανουνε για την συγκεκριμενη ψυκτρα; γιατι αν αναφερει τις μη συμβατες, τοτε κανενα προβλημα!

εκει αναφερει τις συμβατες...

το λεει αλωστε...

"List of Pentium 4 motherboards that interfere with CNPS7000(A/B)"

οπως ειπα και παραπανω εκει ΔΕΝ εχει ΟΛΕΣ τις μητρικες...

πανω πανω εχει ενα σχεδιαγραμμα με τις αποστασεις που πρεπει να υπαρχουν...

αν υπαρχουν, τοτε αγορασε την!

Αρχική απάντηση από lionor [Σήμερα, στις 01:41]

χρειαστηκε να βγαλεις την μητρικη; ειναι ευκολη η εγκατασταση; σε μενα, εχει πανω μια μαμισια ψυκτρα, που στις ακρες εχει 2 ελασματα. τα σηκωνω, αλλα αυτη δεν κουνιεται καθολου απο την θεση της... πως στο καλο βγαινει...; Να ρωτησω και κατι ακομα αν ξερετε: πιθανη αλλαγη επεξεργαστη επιβαλλει και format?

δεν χρειαζεται να βγαλεις την μητρικη...

σχετικα ευκολη...

αν αλλαξεις επεξεργαστη ΔΕΝ χρειαζεται να κανεις φορματ...

σχετικα με την αλλαγη της ψυκτρας κανε κλικ στο λινκ στην υπογραφη μου που λεει "αλλαγη μητρικης και ψυκτρας". :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lionor [11-03-2007 02:28]

ευτuχως που δεν σας ακουσα... βρε παιδια, αν δεν ξερουμε ας μην απανταμε καθολου! Δεν σας εγραψα οτι εχω μια συγκεκριμενη μητρικη? Αν ητανε να βαλω οποιον zalman ηθελα, δεν υπηρχε λογος να σας ρωτησω...Απο οτι εχω δει, στην μητρικη μου, ταιριαζει μονο ο zalman 7700. Το θεμα ειναι αν πρεπει να παρω και αυτο το northbridge cooler? Και an ναι, ποιο απο τα 2-3 που εχει το eshop?

και εγω στο δικο μου pc εχω zalman 7700 απο πλαισιο, και δουλευει ολο το 24ωρο στις 1300 rpm! ΑΘΟΡΥΒΟ!!! ΣΕ socket 478 , p4 northwood 3,0 ghz...

Link to comment
Share on other sites

Sakis...you dont speak the England very bester ε??????

"List of Pentium 4 motherboards that interfere with CNPS7000(A/B)"

το interfere σημαίνει ανακατέυομαι, εμποδίζω, ενοχλώ....και πάει λέγοντας. ’ρα η λίστα αριθμεί τις μητρικές που ΔΕΝ ταιριάζουν καλά με την ψύκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Sakis...you dont speak the England very bester ε??????

:hehe:

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 09:54]

"List of Pentium 4 motherboards that interfere with CNPS7000(A/B)"

το interfere σημαίνει ανακατέυομαι, εμποδίζω, ενοχλώ....και πάει λέγοντας. ’ρα η λίστα αριθμεί τις μητρικές που ΔΕΝ ταιριάζουν καλά με την ψύκτρα.

παω και για Proficiency τo Σαββατο... :hehe::tomato:

βασικα δεν ηξερα τι σημαινει αλλα στο λεξικο που κοιταξα λεει "συμβαδιζω, ανακατευομαι"...

μαλλον το λεξικο ειναι GTP... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.