Jump to content



Καινουριο PC για φιλο


rip_noob

Recommended Posts

Ζηταω την βοηθεια σας για δευτερη φορα.

Ενας φιλος μου προκειται να αγορασει καινουριο Η/Υ μεσα στη βδομαδα και θελω λιγο βοηθεια.

Καταρχην ο υπολογιστης προοριζεται για απλη χρηση, δηλαδη office,browsing κτλ και σχεδον καθολου παιχνιδια.

Το budget ειναι γυρω στα 1300 ευρω.

Για επεξεργαστη σκεφτομαι τον 6300 η τον 6400 και για οθονη την LG L204WT (εννοειται πως αμα εχετε να αντιπροτεινεται κατι το λετε)

Εκει που θελω την βοηθεια σας κυριως ειναι στην επιλογη mainboard και ram.

Link to comment
Share on other sites

CPU:Itel core 2 duo 6400 775 tray - 175.63

Μ/b: Asus P5b-E - 143

Μνηνη: Supertalent 2x512MB ddr2 667Mhz - 75.64

Σκληρός: Seagate sataII 320GB 7200rpm -82.35

GPU: Asus 7600GT 256MB -133.66

Οθόνη: LG L204WT - 289

DVD LG 16x52 GDR-8164BB-13.87

DVDRW LG GSA -H12LB Lscribe -38.75

Floopy 3.5 - 4.96

Συνολό 956.86

Περισεύουν 343 για αγορά κουτιου-τροφοδοτικού, πληκτρολόγιο-ποντίκι, ηχεία και ψύξη

Απο αυτά που αναφέρεις να υποψιαστώ ότι δεν θα κάνει οverclocking οπότε μπορεις να κάνεις πολλούς συδυασμους μητρικών με μνήμες δεν θα δεις και μεγάλες διαφορές.

Για καρτα γραφικών με αυτη που έβαλα θα παίζει αρκετά παιχνίδια αν και οπώς είπες δεν τον πολυενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.

Ναι δεν προκειται να ασχοληθει καθολου με o/c. Και το mainboard που θελω να βαλω δεν θελω να εχει κατι το εξωτικο αλλα να ειναι σταθερο.

H 7600gt ειναι αρκετα φτηνη οπως βλεπω, το μονο που θελω στην καρτα ειναι να βγαζει dvi οποτε ισως την προτιμησω με τοσο χαμηλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ιntel Core Duo E6600 295

Asus P5B-E 143

ΟCZ 2GB Kit DDR2 667Mhz Value Pro 185

MSI 7600GT 127

Tagan 500Warr TG500-U25 Dual Engine 91.5

Αntec SLK3000B Black 68.90

LG 1919S-SF 199

To συνολο 1109...

Μενουν αλλα 200 περιπου να παρει οτι πληκτρολογιο, ηχεια,DVD-RW κ.λ.π θελει και οτι μεινει να τα πιειται μπυρες....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι να παρει 6600 ?? Για δουλειες γραφειου και browsing 300Ε για επεξεργαστη ;

6300 παρε.ουτε 6400 δεν χρειαζεται.Μητρικη γιατι p5b? Πιο απλη..gigabyte S3 ας πουμε..

μνημες μπορει να παρει 1GB για αρχη και μετα να κανει αναβαθμηση οταν θα του χρειαστουνε..Και τα υπολοιπα που σου μενουν δωσε τα σε οθονη και και και....

Γνωμη μου παντα..

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και τον 4300 αλλα δεν αναφερθηκα γιατι ειπε αναμεσα σε 6300 και 6400.

Παντως 4300 και GB S3 ειναι η καλυτερη επιλογη..Σε αυτο που δεν συμφωνω και τοσο ειναι για τα 2gb..

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το budget επαρκεί γιατί να μην πάρει τον 6400 και μια καλή μητρική

Παίρνει συνολικά ένα καλύτερο σύστημα για να κάνει πιο άνετα την δουλεία του να πάιξει και τα παιχνίδια του να δει και DVD.

Μπορεί να τα κάνει και με το 4300 αυτά αλλά αλλη αξία θα έχει ο υπολογιστής ως σύνολο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blkik

Εφόσον το budget επαρκεί γιατί να μην πάρει τον 6400 και μια καλή μητρική

Παίρνει συνολικά ένα καλύτερο σύστημα για να κάνει πιο άνετα την δουλεία του να πάιξει και τα παιχνίδια του να δει και DVD.

Μπορεί να τα κάνει και με το 4300 αυτά αλλά αλλη αξία θα έχει ο υπολογιστής ως σύνολο

Τοτε ειναι σα να μου λες να παρει την commando me 230E και να δωσει λιγοτερα λεφτα για οθονη...(δεν ειναι υπερβολη ;)Διαθετει μεχρι τοσα..Κοιταμε συμφωνα με την δουλεια που θελει να κανει πως θα εχει ιδια αποδοση με πιο λιγα λεφτα..Και as he said ειναι για δουλειες γραφειου..Δηλαδη πολυ "απλο" setup.Δεν χρειαζονται πεταμενα λεφτα πιστευω..

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

@dellman, ας πουμε οτι στα αλλα εχεις δικιο, τις μνημες αυτε για ποιο λογο τις προτεινεις?

Αφου με 185ε μπορει να παρει 2GB OCZ Value Pro, που θα του φανουν σαφως πιο χηριμες απο αυτες που προτεινεις.

@GoMar, δεν διφαωνω οτι ο Ε6600 ειναι υπερβολη αλλα το επελεξα γιατι υπηρχε ανεση οσον αφορα το χρηματικο οριο...Αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να αγορασει κατι παρακατω απο εναν Ε6400.

Προτιμω την Asus P5B-E γιατι την ξερω σαν μητρικη, ειναι απολυτα αξιοπιστη και RockStable και κυριως γιατι εχει 965 σε αντιθεση με το 945 που εχει η Gigabyte S3

@fragou14, ποσα ποια να δωσει σε περιφερειακα...ηδη με την δικια μου "ακριβη" συνθεση του μενουν 200 για να δωσει σε περιφερειακα, χωρις οθονη....

Γενικα το συστημα που προτεινα θεωρω οτι ειναι αρκετα καλο καθως ειναι αναβαθμισιμο πληρως, αν του βαρεσει του ανθρωπου μπορει να βαλει και παιχνδια να παιξει με ιδιαιτερη ανεση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LightBird

Προτιμω την Asus P5B-E γιατι την ξερω σαν μητρικη, ειναι απολυτα αξιοπιστη και RockStable και κυριως γιατι εχει 965 σε αντιθεση με το 945 που εχει η Gigabyte S3

965 εχει η S3.....

Anyway..λυσεις λεμε , απο εκει κ περα αποφασιζει αυτος που πληρωνει.Ο καθενας λεει την γνωμη του :)

Link to comment
Share on other sites

Για την Gigabyte συγνωμη αλλα υπαρχει με το ιδιο ονομα μια 945Ρ...

@dellman, ολα αυτα ειναι φημες, δεν εχω δει πουθενα στο Internet καποιο προβλημα(αν κανω λαθος διορθωσε με), αλλα και απο προσωπικη αποψη εχω Asus P5b-DLX με OCZ μνημες στα 800Mhz και δεν εχω κανενα προβλημα.

Το οτι ειναι 800αρες αντι για 667Mhz πιστευεις οτι θα τον ωφελισει περισσοτερο απο οτι 2GB αντι για 1GB, oταν μιλαμε για υπολογιστη που δεν θα υποστει υπερχρονισμο?

Δεν διαφωνω την αποψη μας λεμε...και η δικια μου ειναι η παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Τοτε ειναι σα να μου λες να παρει την commando me 230E και να δωσει λιγοτερα λεφτα για οθονη...(δεν ειναι υπερβολη ;)Διαθετει μεχρι τοσα..Κοιταμε συμφωνα με την δουλεια που θελει να κανει πως θα εχει ιδια αποδοση με πιο λιγα λεφτα..Και as he said ειναι για δουλειες γραφειου..Δηλαδη πολυ "απλο" setup.Δεν χρειαζονται πεταμενα λεφτα πιστευω..

Φιλικα

Οχι δεν του λέω να πάρει την commando δεν χρειάζεται τα εξτρά που έχει του λεώ όμως να πάρει καλύτερο επεξεργαστη τον 6400 εφόσον έχει τα λεφτά για να είναι πιο γρήγορο το μηχανημά του και αν θελήσει αργότερα να τρέξει παιχνίδια ή οπτιδήποτε άλλο. Θα του χρειαστει η παραπάνω δύναμη του επεξεργαστή έστω για να ανοίξει γρηγορότερα οποιαδήποτε πρόγραμμα. Ο υπολογιστής αποκτάει μεγαλύτερη υπολογιστική αλλά και μεταπωλητική αξία.

Ο 6600 και είναι υπερβολή αλλά δεν φτάνουν τα λεφτα. Το σύστημα τοy Lightbird είναι λειψό ουτε δίσκο δεν έχει

Ισα ίσα μνήμη 2GB δεν χρειάζεται με 1gb και μάλιστα όχι μεγάλης φίρμας κάνει μια χαρά τα πάντα. προτείνω supertalent ή transcend

Για την μητρική συμφωνω μπορεί και με την Giagabyte

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.