Jump to content



Αντανακλαστικά εταιρίας


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Οθόνη Dell δουλεύοντας περίπου δύο χρόνια, παρουσίασε πρόβλημα στο κουμπί εκκίνησης.

Χθες τηλεφώνησε, σήμερα πήγε κάποιος του άφησε μια καινούρια και πήρε την παλιά!!

Σκέπτομαι να πάρω Eizo αλλά με την συμπεριφορά τους οι αλήτες τής Dell δεν με αφήνουν : p

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Τώρα τι θες και συ...πόλεμο να ξεκινήσεις????? :hehe:

Αφού τα λέω ότι στο σέρβις είναι άψογοι....και γυρνάει ο άλλος και εμμέσως πλην σαφώς αφήνει να εννοηθεί ότι τα παίρνω κιόλας απο την Dell για να τους διαφημίσω:p

LoooooL Λέμε

Link to comment
Share on other sites

E καλα, το οτι o ΓιαγκΤ τα παίρνει από την Dell, είναι γνωστό... :p (no offence man...)

Πάντως καλό είναι να μην υπερβάλλουμε. Η Dell δεν φτιάχνει δικές της οθόνες. ’λλοι τις φτιάχνουν και αυτή βάζει το λογότυπό της. Οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση Dell vs Eizo.

Δεν αμφισβητώ οτι oι Eizo είναι οι καλύτερες οθόνες αλλά και οι άλλες καλές είναι. Ότι προβλήματα έχουν όλες οι TFT τα έχουν και οι Eizo γιατί ακριβώς δεν είναι στο χέρι της.

Όπως και το support της Dell μπορεί να είναι άψογο αλλά για τον απλό χρήστη, δεν είναι και τόσο κίνητρο όσο για μια επιχείρηση. ’λλωστε, και η LG μου είχε αυτό το support. Δε μου άρεσε η εικόνα της, ήρθαν την πήραν και μου άφησαν καινούρια.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι στην οθόνη πρώτα μετράει η ποιότητα του hardware και μετά το support. ’σε που η Eizo το πιθανότερο θα ήταν να μη σου χάλαγε ούτε το κουμπάκι πάνω στα 2 χρόνια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι στην οθόνη πρώτα μετράει η ποιότητα του hardware και μετά το support. ’σε που η Eizo το πιθανότερο θα ήταν να μη σου χάλαγε ούτε το κουμπάκι πάνω στα 2 χρόνια... ;)

+1 :T:

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Δεν αμφισβητώ οτι oι Eizo είναι οι καλύτερες οθόνες αλλά και οι άλλες καλές είναι. Ότι προβλήματα έχουν όλες οι TFT τα έχουν και οι Eizo γιατί ακριβώς δεν είναι στο χέρι της.

Τι ακριβώς εννοείς προβλήματα? Με έχουνε φάει τόσο καιρό που έδωσα πολύ περισσότερα για να πάρω ΕΙΖΟ, αντί για Samsung ή Dell ή ΝEC ή οτιδήποτε άλλο. Τόσο καιρό έκανα το βλάκα, γιατί πολύ απλά δεν έτυχε να δω και να συγκρίνω τα κορυφαία μοντέλα τους από κοντά κι εμπιστευόμουν τις γνώμες των άλλων, και ειδικά ατόμων που θεωρούσα γνώστες...

Δυστυχώς επειδή έτυχε πρόσφατα να δω δίπλα δίπλα σχεδόν όλα τα μοντέλα (>25) μαζί με μια ΕΙΖΟ S2100 (ίδια με αυτή που έχω), κυριολεκτικά απογοητεύτηκα κι από την ποιότητα των υπολοίπων, αλλά και από τις γνώμες ανθρώπων με γνώσεις... :hmm: Χωρίς να είμαι υπερβολικός, αν δεν έχετε δουλέψει σε ΕΙΖΟ, απλά δεν ξέρετε τι μπορεί να δείξει μια TFT... Και για να μη γίνω στόχος για βέλη :p, όλες οι οθόνες ρυθμίστηκαν με πανάκριβα εργαλεία ώστε να αποδίδουν τα μέγιστα. Απλά μερικές όσο κι αν τις ρύθμιζες δεν έδιναν πότε αυτό που πρέπει, κι άλλες απλά δε ρυθμίζονταν γιατί ήταν συνεχώς out-of-range στο εργαλείο και δεν έπιαναν ποτέ την απόχρωση που πρέπει.

Δε λέω ότι το κοινό μάτι θα καταλάβει τις διαφορές ώστε να αξίζει να πληρώσει τη διαφορά τιμής, αλλά το δικό μου το καταλαβαίνει (κι όχι λόγω μετρήσεων) και το να λέμε ότι είναι "ιδίες" απλά είναι άτοπο. Καλύτερα να λέμε "άμα δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά, πάρε τη φθηνότερη"...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Τι ακριβώς εννοείς προβλήματα?

Εννοώ, οτι τα εγγενή προβήματα της TFT τεχνολογίας τα έχουν όλες οι οθόνες ανεξαρτήτως μάρκας και ποιότητας. Όπως σου είπα, δεν αμφισβητώ οτι οι Eizo είναι οι καλύτερες.

Ποτέ δεν είπα οτι όλες είναι ίδιες. Αλίμονο.

Αλλά προσωπικά δεν πληρώνω για κάποια οθόνη όσο καλή κι αν είναι όταν δε μπορώ να αλλάξω τη μ@μημένη την ανάλυση!

Και αυτό είναι ένα παράδειγμα που βασίζεται στην τεχνολογία της TFT που πολύ απλά, δεν μπορεί να το αλλάξει καμμία κατασκευάστρια.

Απλό δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο στη dell , πολυ καλο service

Αλλο service κι αλλο support, μην τα μπερδευετε.

Δεν μιλαμε για επισκευη εδω.

Αυτο σημαινει οτι μολις περασουν τα 3 χρονια και το μοντελο περασει, δεν θα μπορουν να το αλλαξουν γιατι δεν θα υπαρχει και βεβαια ουτε να στο επισκευασουν γιατι δεν εχουν SERVICE.

Αρα..............?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως που έμαθα δεν είναι και τόσο καλό τελικά...

Η οθόνη που παρέλαβε ο φίλος μας, είναι 2ο χέρι... Η Dell κάνει ότι και ο Γερμανός με τα κινητά... Σου παίρνει τη χαλασμένη, την επισκευάζει και τη δίνει στον επόμενο που θα έχει πρόβλημα με ίδιο μοντέλο. Κατά αυτόν τον τρόπο φαινομενικά έχει πολύ γρόγορη υποστήριξη, όπως όλοι θεωρήσαμε διαβάζοντας το θέμα αλλά στην ουσία η οθόνη που πήρε ο φίλος μας μπορεί να έχει παίξει δεκάδες ώρες παραπάνω (ή και λιγότερο) από αυτή που προηγουμένως είχε...

Δεν ξέρω αν θα ήθελα να μου συμβεί αυτό... Μάλλον όχι :...:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αλλά λίγες εταιρίες σου λένε πως να μπεις σε αυτό το μενού. Για την ΕΙΖΟ που γνωρίζω το έχει στο Information σελίδα 2 και μπορεί να το δεί ο καθένας. :)

Βέβαια δε γνωρίζω κατά πόσο είναι εύκολο να το μηδενίσει μια εταιρία, όπως κάνουν κάποιοι επιτήδειοι για παράδειγμα με τα κοντέρ των αυτοκινήτων (ακόμα και τα κρυπτογραφημένα ψηφιακά των ακριβών εταιριών...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από ΓιαγκΤ [16-03-2007 16:26]

Οθόνη Dell δουλεύοντας περίπου δύο χρόνια, παρουσίασε πρόβλημα στο κουμπί εκκίνησης.

Χθες τηλεφώνησε, σήμερα πήγε κάποιος του άφησε μια καινούρια και πήρε την παλιά!!

Σκέπτομαι να πάρω Eizo αλλά με την συμπεριφορά τους οι αλήτες τής Dell δεν με αφήνουν : p

Επειδή είμαι και εγώ νέος κάτοχος DELL οθόνης και ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει στο μέλλον....

Η αντικατάσταση έγινε με ΙΔΙΟ μοντέλο??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [16-03-2007 15:43]

Αν δεν έμενες Ιαπωνία (:p:P) θα σου έλεγα να έρθεις σπίτι να δοκιμάσουμε όποια ανάλυση θέλεις να μου πεις αν βλέπεις το παραμικρό ;)

υπαρχουν 2 προβληματα της τεχνολογιας οσον αφορα το σοβαρο fps gaming

1) 75-85hz refresh rate cap

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1069008

http://www.esreality.com/?a=post&id=1348962

2)

Οταν πας μια LCD σε αναλυση κατω της native εκεινη σκαλαρει, και με το σκαλαρισμα εχεις ενα extra input lag,ειδικα αμα μιλαμε για σκαλαρισμα σε PLASMA/DLP/LCD tv οταν της δινεις 480i σημα τοτε μπορει να εχεις απο 10ms lag μεχρι οσο παει (μιλαω απο προσωπικη εμπειρια ) , ε βαλε και το lag που εχουν ολα τα panel ( καποια λιγοτερo καποια περισσοτερο ) βαλε και το vsync που προσθετει αλλα 24ms βαλε και ενα ποντικι με 8ms polling (100/125hz) και την στρουμφισες :p

Αλλα προβληματα που δεν απευθυνονται μονο στους gamers ειναι να πεσεις σε μονιτορ με χαλια γωνιες θεασης και φωτεινοτητα που ακομα και στο 0% να παραμενει υπερβολικα υψηλη, μπορει να παθεις καμια ζημια στα ματια απτην πολλη κουραση και τοτε τρεχα γυρευε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:04]

Επειδή είμαι και εγώ νέος κάτοχος DELL οθόνης και ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει στο μέλλον....

Η αντικατάσταση έγινε με ΙΔΙΟ μοντέλο??

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά... και ας είναι και 2ο χέρι εξάλλου είναι η συνήθης πρακτική όπως αναφέρθηκε ήδη.

Βασικά το θέμα είναι να μην σου κάτσει στραβή, απαξ και γίνει κάτι τέτοιο, μπλέκεις συνήθως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.