Jump to content



XFX 8800 GTX & HIPER Type-M HPU-4M580


tribalinos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο φόρουμ, και έχω μια απορία που ελπίζω εδώ να με βοηθήσετε!

Έχω στο συστημα μου μια ATI X1900XTX και ως τωρα ολα καλα, αλλα αρχισε κατι προβληματακια και την παω για αλλαγη. Σκεφτομαι για την XFX 8800 GTX, το θεμα είναι όμως οτι δεν ξέρω απο τροφοδοτικό αν θα αντέχω... Έχω το HIPER Type-M HPU-4M580, είναι 580W και με την ΑΤΙ κανενα προβλημα, αλλα η GTX εχω δει οτι θέλει 2 6-πινα PCIe connectors, ενω το τροφοδοτικο μου νομίζω έχει μόνο ένα!

Η ερωτηση λοιπον είναι, θα μπορώ να την δουλεψω κανονικά μόνο με το 1, και για SLI χρειάζεται και το δεύτερο, ή και από μόνη της χρειάζεται και τα 2?

Αν ναι μπορώ να να προσθέσω ενα ακομα connector με καποιο τρόπο, ή θα χρειαστώ καινούργιο τροφοδοτικό???

Παρακαλώ αν καποιος ξέρει να με βοηθήσει γιατι θα παίξει μεγάλο ρόλο στην τελική απόφαση!

Ευχαριστώ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως με την αγορα της καρτας....

Θα βρεις μεσα τα καλοδια (2) τα οποια χρειαζονται για την συνδεση της καρτας....

Ειναι molex(4πινο)->6πινο της καρτας....

Αρα το μονο που χρειαζεσαι ειναι 2 ελευθερα 4πινα ;)

Περιμενε να σου πουν και τα παιδια που εχουν την XFX γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν τα εχει μεσα η συγκεκριμενη καρτα....

Παντως η BFG τα ειχε ;)

Link to comment
Share on other sites

H XFX δεν βάζει μέσα κανένα κονέκτορα γιατί όπως λέει και το χαρτί που έχει μέσα δεν του προτείνει...

Και τα 2 6πινα όπως και δήποτε γιατι αλλιώς θα σφυράει η κάρτα

Από την άλλη...άμα αγοράσεις κανέναν κονέκτορα θα είσαι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.