Jump to content



Προταση αναβαθμισης


BeetleJuice

Recommended Posts

βρε κορμια εχω ενα προβλημα

ενας φιλος εχει ενα μηχανημα που συνισταται απο τα εξης

amd braton 3000+ locked

2x512 ddr1 UTT

lanparty nf2 socket a

το υπολοιπο συστημα εχει καλα πραγματα οπως ας πουμε 6600ultra 256MB agp8χ

το ζητημα ειναι οτι θελουμε την πιο συμφερουσα αναβαθμιση

το πιο λογικο ειναι να αλλαξουμε μητρικη και cpu και να κρατησουμε τα υπολοιπα

καμια ιδεα πως θα γινει αυτο?

939 με agp υπαρχει ας πουμε?

μηπως να παμε σε p4 με agp και ddr1? αυτο γινεται?

για ριχτε καμια ιδεα ρε σεις , δεν θελει να πεταξει μνημες και καρτα γραφικων και το υπολοιπο συστημα ειναι κομπλε ακομα και sonic tower εχει !

Link to comment
Share on other sites

939 με AGP δύσκολα θα βρείς πλέον...

Υπάρχει όμως η Asrock 4CoreDual-VSTA με agp/pci-x/ddr/ddr2...skroutz it...αυτή με εναν C2D ή P4 είναι η πιό συμφέρουσα λύση πιστεύω. Αν δε θελει ο φίλος σου κλόκια βέβαια, δεν πρέπει να πηγαίνει πάνω από 300fsb ελεω via.

Αυτό που δεν ξέρω με σιγουριά είναι το κατά πόσο η pci-x είναι 16x. Καπου νομίζω είχα διαβάσει οτι είναι 4x, αλλά στο manual κ στο site της δεν αναγράφεται τπτ σχετικά, περιέργως...

edit: pci-x x4 είναι δυστυχώς σύφωνα με αυτό. Τουλάχιστον είναι AGP8X :p

Link to comment
Share on other sites

μεταχειρησμενη s939 με AGP βρισκεις.το 8εμα ειναι εαν και κατα ποσο συμφερει αυτη τη στιγμη μια τετοια μεταβαση (εχω μια stand by για αγορα αλλα δεν ξερω ακομα εαν 8α την χρειαστω.εαν δεν την παρω μπορω να σου δωσω το ονομα του παιδιου να μιλησετε)

εαν δεν σκοπευει να αναβα8μηστει σε πολυπυρηνο μετα το καλοκαιρι τοτε μια αγορα ενος μεταχειρησμενου σετ mobo+cpu ειναι καλη επιλογη.το 8εμα ειναι εαν κοιτατε για δυπυρινο ή μονοπυρινο επεξεργαστη.αν κοιτατε για 2πυρηνο 939 τοτε ισως να εξετασεται το ενδεχομενο ριζικης αναβα8μησης.

σε μονοπυρινη version παντως η αναβα8μηση μπορει να σας βγει με εναν 3700+ κατω απο 150 ευρα.

σε ολα αυτα φανταζομαι υπολογιζεται να πουλησεται και τον Barton+DFI κανα 80αρι-100αρι σωστα?

τελος για ποσα φραγκα μιλαμε και απο τροφοδοτικο πως παμε ? (εκανα και ρημα ο φουστης :p)

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες να κρατήσεις-εκμεταλλευτείς την κάρτα γραφικών και τις μνήμες δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα καλύτερο από την Asrock 4coredual μαζί με έναν Ε4300 στα 9*300.

Δεν γίνεται με οτιδήποτε άλλο να έχεις αυτές τις επιδόσεις

μόνο μην έχεις παραπάνω από 2 sata...

Link to comment
Share on other sites

κορμικες απαντησεις οπως παντα

ειναι πολυ καλη η ιδεα σας

εγω αποτι φανηκε σκεφτηκα λιγο ρηχα , μιας κ σκεφτηκα με τη μια να παω σε 939/940 kai agp

ειχα ξεχασει την δυνατοτητα με αυτην την τρελο-asrock !

αρα ετσι κραταμε agp8x gpu , καβατζαρουμε και διπυρηνο C2D , κραταμε και τα 2 μνημονια .

το τροφοδοτικο μιας που ρωτησατε ειναι 500αρι , μας καλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να πουλήσεις το σύστημα ως έχει (μαμα-σιπιγιου-μνημη-καρτα) για 150-200 ευρώ (150 σου δίνω επιτόπου) και βάζοντας άλλα 200-250 να φτιάξεις καινούριο

σύστημα. Αυτό στο λέω γιατί όταν αλλάζεις μόνο μερικά πράγματα το σύστημα συχνά φρενάρει από τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα αυτή την asrock και, αν και φτηνή, πολύ μπάχαλο μου φάνηκε ... και pci-e και agp, και DDRII και DDR, είναι και VIA το chipset ... μακάρι να έχω άδικο αλλά προτιμώ

πάντα καθαρές λύσεις και όχι λιγό απ΄όλα.

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη μητρικη ειναι για μενα "ερμαφροδυτη" για τους λογους που ακριβως αναφερεις.σιγουρα με τη χρηση ddr1 ο c2d δεν 8α εχει την αποδοση που 8α ειχε υπο νορμαλ συν8ηκες αλλα με αυτον τον τροπο σου (του) δινετε η δυνατοτητα ενω αρχικα δεν εχεις πολλα λ7 να μεταβεις σε c2d και μετεπειτα μολις μαζεψεις κανα φραγκακι στην ακρη να απρεις μια αλλη μητρικη και ddr2

κατα τη γνωμη μου ειναι η καλυτερη λυση για μια ομαλλη μεταβαση οταν εχεις χρηματικο περιορισμο

τσιμπας εναν χερατο 6300/6400 γυρω στους 150 ευραιους τα οποια βγαζεις κατα το ημισι πουλωντας τα υπαρχοντα mobo+cpu και ετσι με κανα 80-100 ευρα εχεις πολυ καλυτερο συστημα.

Σκα8αρι,το μονο που πρεπει να προσεξεται ειναι εαν η καρτα γραφικων που εχει το φιλαρακι σου ειναι συμβατη με την μητρικη γιατι απο οσο ξερω η εν λογω μητρικη ειναι λιγο επιλεκτικη με τις vga ;)

αντε καλες αγορες-αναβα8μησεις και keep us posted

Link to comment
Share on other sites

πολυ μορτικο το ποστ σου αρχηγε , φαινεσαι μοντας και ξηγας

το λαλας καλα το θεμα

στηριζω και επαυξανω

e-shop δεν την εχει

θα δοκιμασω το πολυκαταστημα spc και το πλαισιο..

Link to comment
Share on other sites

ωραια να σας πω λεει οτι την nvidia 6600gt την δεχεται

αρα θεωρω οτι ειμαι οκ?

η πρεπει να ψαξω κ συμφωνα με τον κατασκευαστη του board για την gpu?

επισης ποσο λετε οτι πιανει η dfi μαζι με τον barton 3000+?

ρε παιδια ο pentium D εξακοντιστηκε?

δεν τον βρισκω πουθενα

ελεγα να μην του εβαζα c2d μπας κ ριξουμε και την τιμη

οσοι το δουν ας πουν αν θελουν κατι απο τα κομματια που μενουν

κ οποιος πουλαει c2d ή pentium D ας μιλησει...

ευχαριστω παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική παιδιά δουλεύει άψογα και με agp και με pci-e, και με ddr1 και με ddr2, χωρίς να χάνει πουθενά σε ταχύτητα.

Tην έχει ο αδερφός μου, εγώ για το β' pc, αλλά και την έβαλα σε 2 φίλους, όλοι με διαφορετικά setup...

Κανένα conflict ή παρατράγουδο ακόμα και με 3 pci πάνω. Φτάνει εύκολα 300fsb με C2D, ενώ κλοκάρει πολύ καλά τους Pentium D (και celeron)

Προβλήματα έχουν αναφερθεί μόνο με τη σειρά 8800 της nvidia (τα οποία μπορεί και να λυθούν με επόμενο bios)

Mε λίγα λόγια μην τη φοβάστε καθόλου, παρόλο που έχει τόσα πράγματα πάνω - δουλεύουν όλα κανονικότατα

@Beetle Η συμβατότητα αφορά σε pci-e κάρτες γραφικών και έχει μία λίστα στο site. (εγώ δοκίμασα 6600gt, 6600 απλή, 7900gt, 7600gs - σε pci-e και μάλιστα όχι τις μάρκες που αναφέρει στη λίστα, no problem.

Mε agp δεν χρειάζεται να κοιτάξεις καν.

Πάντως αξίζει με 1000 να βάλεις έναν E4300 πάνω! (απλά θα σου πω ότι ακόμα και με την "απλή" 6600 ο 4300 έδωσε πολύ παραπάνω από έναν PentiumD σε 3dmark05...-χωρίς να υπολογίζω και το cpu score.)

Αλλιώς δεν έχει νόημα, ψάξε για AMD στα μεταχειρισμένα ;) (αν βρεις βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο.τωρα που το ανεφερες 8υμη8ηκα λοτι η λιστα εχει να κανει με τις PCI-ex αλλα κανε και ενα τσεκ στον κατασκευαστη (εκει εννουσα αρχικα) για να εισαι καλυμενος απο ολες τις μπαντες.και με βαση τις ευλογιες του απο πανω (^^) προχωρας αφοβα.

οσον αφορα τους D τι να τον κανεις?ο μονος που εχω δει εδω και 2-3 μηνες να κυκλοφορει καινουριος ειναι ο 820 ο οποιος εχει και 100-110 ευρα.βαλε αλλα 40 και παρε c2d.εκτος και εαν βρεις κανα μεταχειρησμενο D 805 με κανα 60αρι,που ανεβαινει στο 8εο,οποτε αλλαζει το πραμα εφοσον το κοστος ειναι ο Νο1 παραγοντας μας εδω.

βεβαια η σειρα D ειναι πε8αμενη απο τη στιγμη της δημιουργιας της κατα τη γνωμη μου αλλα η τσεπη του κολητου ξερει καλυτερα.

για τα dfi+barton εγω προσωπικα 8εωρω πως μια τιμια τιμη (λολ) ειναι γυρω στα 60-70 γιατι πλεον και οι 939 Α64 εχουν πεσει πολυ..αλλα αυτο το αποφασιζεται εσεις και πανω απο ολα η τιμη αυτη ειναι τι 8εωρω εγω προσωπικα αντικειμενικο με βαση την αποδοση του σετ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.