Jump to content



nforce570 και 1gbit network


bourlas1416003173

Recommended Posts

έχω την asus m2n sli deluxe (nforce 570)

και μέχρι χτες την είχα συνδέσει με 100μβιτ network sto router modem

αγόρασα σήμερα ενα 3com gigabit switch

και έβαλα 4 pc πάνω στο switch και με ένα καλώδιο το switch πάνω στο ρουτερ/adsl modem

Τα άλλα τρία pc (abit ic7max3, dfi expert, laptop me 945 chipset) δουλεύουν όπως και πριν απλώς ανταλλάσσουν αρχεία μέσω δικτύου πολύ γρηγορότερα,

η asus όμως δεν μπορεί να συνδεθεί συνέχεια λέει "a network cable pluged in" και αμέσως αποσυνδέεται και μετά πάλι από την αρχή

δοκιμάζω μήπως είναι το καλώδιο με ένα άλλο, δοκιμάζω μήπως είναι το συγκεκριμένο πορτ στο switch με άλλο Port, μετά πάω και βάζω με το χέρι 100FD στην asus και όλα οκ (δεν έχει 1000Full Duplex)

μετά περνάω τους 9.16 nforce drivers τα ίδια, περνάω κατι beta που βρήκα στο σιτε της asus 9.19 πάλι τα ίδια, δοκιμάζω την δεύτερη ενσωματωμένη κάρτα δικτύου, παλι τα ιδια (επισης δεν εχω περασει το ΝΑΜ) δοκιμάζω να το περάσω τα ίδια

μήπως ειναι bug του chipset? και οι δυο κάρτες δικτύου της μητρικής δουλεύουν στα 100 αλλά μόλις τις βάλω στα 1000 συνδέονται και αποσυνδέονται συνεχώς

έχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

2 τυποι καλλωδιων ειναι,cross και straight.οταν δεν παιζει το ενα συνηθως παιζει το αλλο.σε 5-6 μητρικες που εχουν περασει απ οτο σπιτι μου με nforce chipsets παρατηρησα οτι ενω επαιζε κανονικα σε gigalan με το switch σε ακυρες φασεις πεταγε ακυρα connectivity errors ο network controller του nforce μεχρι που ελεγε και για unplaged network cable κατι που προφανως δεν ισχυε.

πατσαρα δικα μου καλλωδια straight και το προβλημα περιοριζοταν σε πολυ σπανιες εμφανισεις,παρολλα αυτα δεν εξαληφικε ποτε.

πηρα pci ethernet adapters 1000αρες και δεν το ξαναειδα απο τοτε.συνοδευουν πλεον ολλες τις μητρικες μου χωρις προβληματα.(realtek 8169/8110 chip)

εχω την εντυπωση οτι οι περισσοτερες onboard γιγαλαν που εχω δουλεψει ειναι αμφιβολου ποιοτητας στην πλειοψηφια των μητρικων,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.