Jump to content



Αγορά κινητού


B@b!s

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά απο ένα χρόνο και έχοντας στη διάθεση μου μια επιδότηση της τάξεως των 185 αποφάσισα να αγοράσω ένα νέο κινητό...και εδώ αρχίζει η οδύσσεια!

Για την ιστορία το κινητο που έχω τώρα είναι το Νοκια 6270. Τo κινητό δεν μου έχει παρουσιάσει ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά υστερεί στον τομέα του λειτουργικού καθώς δεν μπορώ να βάλω κανενα προγραμμα που είναι σε φορματ διαφορετικό απο java... (το κινητο είναι series 40). Ένα άλλο μειον είναι η μπαταρία του...δεν μπορώ να πω πως με ικανοποιήσε αρκετα, καθως χρειαζόμουν σχεδον καθημερινα φορτιση αν δεν ήθελα να μείνω χωρις κινητο!

Μετά απο αυτή την μικρή ιστορική αναδρομή εχω αποφασισει να πάρω ένα κινητό με λειτουργικό symbian ή windows mobile, έχοντας μια αξιοπρεπή κάμερα (καλό θα ήταν να υπάρχει και flash), μια αξιοπρεπή μπαταρία και υποδοχή εξωτερικής μνήμης. Επίσης καλό θα ήταν να είναι clamshell για καλύτερη προστασία της οθόνης και όλα αυτα μέχρι την καταπληκτική τιμή των 300-350 (το πολύ) !!! :magic:

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο κινητό, το οποίο να μπορώ να παραμετροποιήσω όσον αφορά προγραμματάκια και user interface, να μου το προτείνει! (δεκτή κάθε πρόταση γιατι αν ήξερα πολλά δεν θα είχα βάλει το σχετικό θέμα!)

Επισης θα ήθελα την γνώμη σας για τα εξής κινητά: Nokia N71, Nokia N72, Qteq 8310 και Qteq / HTC 8500.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και 5 μήνες το n72. Αρχικά βλέποντας τις προδιαγραφές του μου φάνηκε πολύ δυνατό κινητό και με 1 gb κάρτα mmc mobile θα ήμουν καλύμμενος. Βέβαια, όπως και κάθε nokia όταν ξεπεάσεις τα 3/4 της μνήμης αρχίζει να κολλάει όταν φορτώνει αρχεία (φώτο και τραγούδια κυρίως). Σαν mp3 player δεν μπορώ να πω ότι έχει κάποιο μειονέκτημα, εκτός βέβαια από την έλειψη equalizer το οποίο μπορεί να μπεί με άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής πέρα του προεγκατεστημένου. Το μόνο που δεν μου άρεσει είναι η κάμερα, που μεν αναφέρεται ότι είναι 2 megapixel, αλλά δεν έχει καλή ευαισθησία και στο σκοτάδι τα κάνει θάλασσα.

Γενικά σαν κινητό, έχει πολύ πλούσιο εξοπλισμό : λουράκι καρπού, καλώδιο σύνδεσης με το pc, φορτιστή και τον μετατροπέα από τους παλιούς (με πιο χοντρό βύσμα) φορτιστές, κάρτα μνήμης 128 (στην κλασσική του έκδοση με προεγκατεστημένα office, norton antivirus, adobe και άλλα καλούδια), ακουστικά και ειδική υποδοχή για να συνδέεις κανονικά ακουστικά.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα και γενικά και σε παιχνίδια δεν κολλάει. Έχω βρεί μέχρι και photoshop για να κάνω τη δουλειά μου. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι άψογα...ποτέ δεν είχα παράπονα από Νοkia κινητό.

Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο μείον είναι η ευαισθησία της κάμερας (εγώ ζω και με αυτό και δεν παραπονιέμαι) και από μπαταρία μου κρατάει 3-4 μέρες με κανονική χρήση. 2 μέρες με mp3 αλλά γενικά το έχω δεί να κρατάει και πάνω από 5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 17:05]

Έχω εδώ και 5 μήνες το n72. Αρχικά βλέποντας τις προδιαγραφές του μου φάνηκε πολύ δυνατό κινητό και με 1 gb κάρτα mmc mobile θα ήμουν καλύμμενος. Βέβαια, όπως και κάθε nokia όταν ξεπεάσεις τα 3/4 της μνήμης αρχίζει να κολλάει όταν φορτώνει αρχεία (φώτο και τραγούδια κυρίως). Σαν mp3 player δεν μπορώ να πω ότι έχει κάποιο μειονέκτημα, εκτός βέβαια από την έλειψη equalizer το οποίο μπορεί να μπεί με άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής πέρα του προεγκατεστημένου. Το μόνο που δεν μου άρεσει είναι η κάμερα, που μεν αναφέρεται ότι είναι 2 megapixel, αλλά δεν έχει καλή ευαισθησία και στο σκοτάδι τα κάνει θάλασσα.

Γενικά σαν κινητό, έχει πολύ πλούσιο εξοπλισμό : λουράκι καρπού, καλώδιο σύνδεσης με το pc, φορτιστή και τον μετατροπέα από τους παλιούς (με πιο χοντρό βύσμα) φορτιστές, κάρτα μνήμης 128 (στην κλασσική του έκδοση με προεγκατεστημένα office, norton antivirus, adobe και άλλα καλούδια), ακουστικά και ειδική υποδοχή για να συνδέεις κανονικά ακουστικά.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα και γενικά και σε παιχνίδια δεν κολλάει. Έχω βρεί μέχρι και photoshop για να κάνω τη δουλειά μου. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι άψογα...ποτέ δεν είχα παράπονα από Νοkia κινητό.

Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο μείον είναι η ευαισθησία της κάμερας (εγώ ζω και με αυτό και δεν παραπονιέμαι) και από μπαταρία μου κρατάει 3-4 μέρες με κανονική χρήση. 2 μέρες με mp3 αλλά γενικά το έχω δεί να κρατάει και πάνω από 5 μέρες.

Πιστεύω πώς αυτό το "πρόβλημa" με την κάμερα είναι γενικό χαρακτηριστικό των nokia κινητων (εξαιρουμένων των νέων μοντέλων με φακούς carl zeiss, που βγήκαν για να χτυπήσουν τα sony ericsson με cybershot) αν τα συγκρίνεις με τα sony ericsson.

Αυτό πάντως που καλοβλέπω είναι το htc 8500 επειδή είναι και clam shell...αλλά η αναζήτηση καλά κρατεί! :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 17:05]

Έχω εδώ και 5 μήνες το n72. Αρχικά βλέποντας τις προδιαγραφές του μου φάνηκε πολύ δυνατό κινητό και με 1 gb κάρτα mmc mobile θα ήμουν καλύμμενος. Βέβαια, όπως και κάθε nokia όταν ξεπεάσεις τα 3/4 της μνήμης αρχίζει να κολλάει όταν φορτώνει αρχεία (φώτο και τραγούδια κυρίως). Σαν mp3 player δεν μπορώ να πω ότι έχει κάποιο μειονέκτημα, εκτός βέβαια από την έλειψη equalizer το οποίο μπορεί να μπεί με άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής πέρα του προεγκατεστημένου. Το μόνο που δεν μου άρεσει είναι η κάμερα, που μεν αναφέρεται ότι είναι 2 megapixel, αλλά δεν έχει καλή ευαισθησία και στο σκοτάδι τα κάνει θάλασσα.

Γενικά σαν κινητό, έχει πολύ πλούσιο εξοπλισμό : λουράκι καρπού, καλώδιο σύνδεσης με το pc, φορτιστή και τον μετατροπέα από τους παλιούς (με πιο χοντρό βύσμα) φορτιστές, κάρτα μνήμης 128 (στην κλασσική του έκδοση με προεγκατεστημένα office, norton antivirus, adobe και άλλα καλούδια), ακουστικά και ειδική υποδοχή για να συνδέεις κανονικά ακουστικά.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά προγράμματα και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα και γενικά και σε παιχνίδια δεν κολλάει. Έχω βρεί μέχρι και photoshop για να κάνω τη δουλειά μου. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι άψογα...ποτέ δεν είχα παράπονα από Νοkia κινητό.

Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο μείον είναι η ευαισθησία της κάμερας (εγώ ζω και με αυτό και δεν παραπονιέμαι) και από μπαταρία μου κρατάει 3-4 μέρες με κανονική χρήση. 2 μέρες με mp3 αλλά γενικά το έχω δεί να κρατάει και πάνω από 5 μέρες.

Θα συμφωνήσω, και εγώ το n72 έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Να σημειώσω πως εμφανησιακά είναι πολύ πιο όμορφο απο το n70 με το μόνο ίσως μειονέκτημα είναι ότι δεν είναι 3G.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ως προς τα προγράμματα που χρησιμοποιείς και προς τη μνήμη που απαιτείται για να λειτουργήσει και να μην κολλάει. Πάντως τα κινητά με windows παθαίνουν πιο συχνά black out.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Έχουν περάσει από τα χέρια μου 4 Nokia, 2 Sony, 2 Sony-Ericsson και 2 Qtek.

Τα λιγότερα προβλήματα τα είχα με τα Qtek και τα περισσότερα με τα Nokia...

Ένα έχω παρατηρήσει με τα nokia... Αν τους κάνεις σε τακτά χρονικά διαστήματα αναβάθμιση firmware δεν παθαίνουν τίποτα. Και εγώ είχα 5 και τα 3 με symbian.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε λέω... Αλλά αν δε μπορεί να κάνει synchronize γιατί έχει πρόβλημα το firmware που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize ..... :wall:

Qtek είχες? Γιατί αν δεν είχες από που έχεις διαμορφώσει άποψη? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:13]

Ναι, δε λέω... Αλλά αν δε μπορεί να κάνει synchronize γιατί έχει πρόβλημα το firmware που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize που όμως αν του κάνεις αναβάθμιση τα χάνεις όλα και για να μην τα χάσεις πρέπει να κάνεις synchronize ..... :wall:

Qtek είχες? Γιατί αν δεν είχες από που έχεις διαμορφώσει άποψη? :)

:clap: :jump: wow!!! Στην αρχή νόμιζα πως δεν μπορούσα να διαβάσω σωστά! :p

Με τα qtek ούτε κι εγώ έχω ακούσει προβλήματα πολλα πάντως.

Οι διαφορές όσον αφορά τα προγράμματα ποιές είναι? Μεγαλύτερη ποικιλία που υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Qtek είχες? Γιατί αν δεν είχες από που έχεις διαμορφώσει άποψη? :)

Δεν έτυχε να έχω προσωπικά. Δεν εκφέρω άποψη για τα συγκεκριμένα κινητά αν παρατήρησες.

Εγώ τα περισσότερα προγράμματα τα έχω βρει για symbian, μετά ακολουθεί windows και μετά απλά προγραμματάκια java για sony ericsson. Το πλεονέκτημα των symbian 60 και άνω είναι ότι διαβάζουν και sys και jar.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα βγαίνουν και για τα δύο. Το SDK όμως για WinMobile μπορείς να το κατεβάσεις ελεύθερα από τη Μ$ και να γράψεις μόνος σου ότι θέλεις. Επίσης, σπάνια οι εφαρμογές για WM απευθύνονται σε συγκεκριμένο μοντέλο, σε αντίθεση με τις Symbian που πρέπει να τις βρείς σε έκδοση για το δικό σου κινητό.

Επίσης, καμμία σχέση η αντιμετώπιση της Nokia σαν υποστήριξη με την Qtek η οποία έχει και forum και τα πάντα.

Το Qtek δε συμφέρει αν είσαι ο τύπος του sms. Τα περισσότερα ή δεν έχουν πλήκτρα ή δε βολεύουν για sms. Εγώ βέβαια γράφω με το πενάκι σε QWERTY πληκτρολόγιο στην οθόνη και γράφω πολύ πιό γρήγορα ;)

Από την άλλη προκαλώ τον οποιονδήποτε να τα βάλουμε δίπλα δίπλα να κάνουν synchronize με το Οutlook που ενώ το έχω συνδεδεμένο, και κάνω edit ένα contact πατώντας Save&Close την ενημερώνει επιτόπου στο κινητό ακόμα και άν έχει φωτογραφίες κλπ. Επίσης δε χρειάζεται να ψάχνεις για drivers κάθε λίγο και λιγάκι. Έχει για XP, XPx64, Vista, Vistax64, 2000, 2003, κλπ. Και φυσικά το λειτουργικό το βλέπει απευθείας κι όχι μέσω προγράμματος. Εκτός αυτού τα περισσότερα θέλουν και Java για να δουλέψουν σωστά και πρέπει να βρεις και την κατάλληλη Java. Εμένα πχ στα Vista64 δεν παίζει σωστά οπότε αν είχε κάποιο άλλο (Nokia, Samsung, Motorola, SE, κλπ) θα μου ήταν άχρηστο...

Τέλος, αν πας σε ένα φίλο και θέλεις να το συνδέσεις, κι έχει Vista, περιλαμβάνονται όλοι οι drivers και απλά το βάζεις στο καλώδιο και κάνεις ότι θέλεις. Με τα άλλα πρέπει να κατεβάζεις soft, java, jaba, mamba, kambia και δεν ξέρω εγώ τι άλλο....

EDIT: Aν το θέλεις για φωτογραφίες, πάρε Nokia σειρά Ν ή SE σειρά Κ από 750 και μετά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:52]

Τα περισσότερα βγαίνουν και για τα δύο. Το SDK όμως για WinMobile μπορείς να το κατεβάσεις ελεύθερα από τη Μ$ και να γράψεις μόνος σου ότι θέλεις. Επίσης, σπάνια οι εφαρμογές για WM απευθύνονται σε συγκεκριμένο μοντέλο, σε αντίθεση με τις Symbian που πρέπει να τις βρείς σε έκδοση για το δικό σου κινητό.

Επίσης, καμμία σχέση η αντιμετώπιση της Nokia σαν υποστήριξη με την Qtek η οποία έχει και forum και τα πάντα.

Το Qtek δε συμφέρει αν είσαι ο τύπος του sms. Τα περισσότερα ή δεν έχουν πλήκτρα ή δε βολεύουν για sms. Εγώ βέβαια γράφω με το πενάκι σε QWERTY πληκτρολόγιο στην οθόνη και γράφω πολύ πιό γρήγορα ;)

Από την άλλη προκαλώ τον οποιονδήποτε να τα βάλουμε δίπλα δίπλα να κάνουν synchronize με το Οutlook που ενώ το έχω συνδεδεμένο, και κάνω edit ένα contact πατώντας Save&Close την ενημερώνει επιτόπου στο κινητό ακόμα και άν έχει φωτογραφίες κλπ. Επίσης δε χρειάζεται να ψάχνεις για drivers κάθε λίγο και λιγάκι. Έχει για XP, XPx64, Vista, Vistax64, 2000, 2003, κλπ. Και φυσικά το λειτουργικό το βλέπει απευθείας κι όχι μέσω προγράμματος. Εκτός αυτού τα περισσότερα θέλουν και Java για να δουλέψουν σωστά και πρέπει να βρεις και την κατάλληλη Java. Εμένα πχ στα Vista64 δεν παίζει σωστά οπότε αν είχε κάποιο άλλο (Nokia, Samsung, Motorola, SE, κλπ) θα μου ήταν άχρηστο...

Τέλος, αν πας σε ένα φίλο και θέλεις να το συνδέσεις, κι έχει Vista, περιλαμβάνονται όλοι οι drivers και απλά το βάζεις στο καλώδιο και κάνεις ότι θέλεις. Με τα άλλα πρέπει να κατεβάζεις soft, java, jaba, mamba, kambia και δεν ξέρω εγώ τι άλλο....

EDIT: Aν το θέλεις για φωτογραφίες, πάρε Nokia σειρά Ν ή SE σειρά Κ από 750 και μετά...

Έχω ζαχαρώσει 2 κινητά qtek to 8310 και το 8500 και ένα nokia 6290...any suggestions?

Αλήθεια το sdk τι είναι??:o

Link to comment
Share on other sites

Για την αυτόματη ενημέρωση δεν μπορώ να πω τίποτα...γίνεται ακριβώς σαν να συνδέεις ένα flashdisk και βλέπεις αυτόματα και τις 2 μνήμες (κινητού/memory stick). Τώρα για την μεταφερσιμότητα, σωστό υπάρχουν προβλήματα, θες οδηγούς. Αλλά είπαμε δεν είναι όλα m$, εδώ ακόμα και για μερικά mp3 players χρειάζεσαι drivers. Δεν το συζητώ σε αυτό το θέμα τα qtek υπερέχουν και σε σημαντικό βαθμό, βέβαια εδώ δεν μιλάμε για απλό κινητό, αλλά για pda με ενσωματωμένο κινητό. Ο καθένας αγοράζει με τις ανάγκες που έχει...όπως εγώ πήρα το n72 για να το έχω για κινητό και ένα gps palmtop για να έχω τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 16:03]

Εφαργογή γραφής προγραμμάτων ... software development kit.

Nομίζω πως αντίστοιχα υπάρχουν και για sys

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά χρειάζεται μόνο αν έχω σκοπό να δημιουργήσω εγώ νέα προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 16:13]

Ναι...

Wizaaard: Έχεις να προτεινεις καποιο QTEK-HTC στα 300-350 ευρα? (σε βλεπω αρκετα ενημερωμενο στο θεμα, για αυτο η προσωπικη ερωτηση :p )

Επιτρεψέ μου σαν εκολαπτόμενο χρήστη τούτού του site να σου προτείνω ένα site για να πάρεις μια γεύση: www.expansys.com.gr

Link to comment
Share on other sites

θενξ για το λινκ, εχει πολυ καλες τιμες :D

το προβλημα ειναι οτι δε νομιζω να κανουν συνδεσεις κινητής (θελω να κανω συμβολαιο) Αν κανανε και συνδεσεις, με τα πρπ 100 ευρω που ειναι η επιδοτηση, θα τσιμπαγα ενα ωραιοτατο P3300 :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.