Jump to content



Overclock Απορία ????


Recommended Posts

Έχω D820, SRock775Dual-VSTA, DR2 PC2-4300(266)MCI Computer 512MB.

Χωρίς να κάνω o/c επεξεργαστής και μνήμη έχουν σχέση 6:8(FSB 200 και DDR 266)

Με το o/c σχέση γίνεται 1:1 και φτάνω την FSB στα 250MHz.Παραπάνω είναι ασταθής το σύστημα, αλλά πιστεύω ότι φταίει μνήμη. Αν ενεργοποιήσω DDR FlEXIBLE OPTION κάνει boot και στα 260ΜHz αλλά βάζει τη μνήμη στα 197MHz!!! Έτσι όπως είναι στα 250MHz είμαι στα 3.5GHz και DDR(3-3-2-7 CR1). Κανονικά δεν πρέπει να αντέχει μέχρι 266ΜHz???????.Τι πιστεύετε πρέπει να αλλάξω μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν τα παω καλα με την asrock... και η υπαρξη VIA δεν βοηθαει την κατασταση, ποσο σιγουρος εισαι οτι κλειδωνουν τα pci-pcie?? Εγω θα πονταρα οτι δεν παει παραπανω λογω του οτι ανεβαινει πολυ το pci σου και δεν αντεχουν τα περιφερειακα σου. Αν δεν εχει επιλογες για fix pci freq και ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι αλλες μητρικες με το VIA κλειδωνουν το pci τοτε ψαξε να βρεις το μοντελο του PLL σου (αν δεν ξερεις ποιο τσιπακι ειναι αυτο, τοτε ανεβασε στο imageshack.us μια μεγαλη φωτο της μητρικης να σου πουμε, και να ψαξεις στο νετ με τον κωδικο του, τα specs του. Κατα 99% στο pdf του θα λεει την αναλογια FSB/pci/pcie για διαφορες τιμες FSB.

Μια καλη/ευκολη/γρηγορη αποδειξη οτι φταιει το μη-κλειδωμα των pci για το προβλημα σου ειναι να βαλεις καρφωτα 266 FSB (οπου κατα 99% θα εχει κανονικες τιμες pci-pcie) και να δεις αν δουλευουν ρολοϊ ολα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να είναι πρόβλημα στο clock pci-e/pci αφού όλα δουλεύουν κανονικά, και στα 260MHz(FSB) me Flexibility Option-enable ( ClockGen δείχνει κανονικές συχνότητες), απλά το σύστημα γίνεται ασταθής το Prime95 πετάει warning στο πρώτο λεπτό.(Στα 260MHz(FSB) και 194MHz(Ram) έτρεξα το Memory Test που βγάζει στο boot menu Vista και δεν έβγαλε λάθος!!! Τότε έτρεξα memtest από το bootable CD και ούτε αυτό έβγαλε λάθος! Μέχρι 270ΜΗz(FSB) memtest δεν έβγαζε τα λάθη! αλλά στο windows δεν έμπαινε. Στα 275 δεν bootare. Πάνω από 260MHz(FSB) δεν μπαίνει στα Windows(ούτε με

Flexibility option enable). Από το Bios δεν έχω επιλογή να βάλω σχέση FSB:DDR.

3.6 cpuZ και ClockGen

3_th.jpg

0804071433_th.jpg

0804071505_th.jpg

0804071506_th.jpg

biospic1_th.jpg

biospic2_th.jpg

mobopic_th.jpg

mobopic2_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.