Jump to content



Ποντικι/keyb για HTPC


YDinopoulos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:56]

Να είχε και φωτιζόμενα πλήκτρα.

Μια ζωή αυτή η Logitech μισές δουλειές (μία βάζουν laser αλλά αφαιρούν πλήκτρα, μετά βάζουν πλήκτρα αλλά δεν είναι για gaming, τώρα με τα φωτιζόμενα πλήκτρα στο keyb).

..εε μην τα θες και συ ολα δικα σου εβαλαν φωτιζoμενη ενδειξη για το volume :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Τελικα πηρα το Optical Desktop Elite for Bluetooth.

Ειναι καπως μεγαλο το keyb, αλλα απο στα 5 μετρα που το δοκιμασα δεν εχει καμια απωλια. Τουλαχιστον ετσι δειχνει. Το mouse το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πηρε η κουβεντα το gaming εγω θα προτεινα το mx518 δεδομενου οτι πιστευεις πως δεν θα εχεις προβλημα με το σχημα, εγω προσωπικα θα παω σε explorer 3.0 σε λιγο καιρο γιατι μερικες φορες το μικρο μου δαχτυλο ποναει και κατανταει εκνευριστικο, επισης το σενσορας ειναι τοποθετημενος σε αυτα τα ποντικια κοντα στην παλαμη και οχι στο κεντρο, αυτο σημαινει πως ευνουνται περισσοτερο αυτοι που χρησιμοποιουνε παλαμη απο αυτους που χρησιμοποιουνε δαχτυλα ( ακουστηκε λιγο καπως αυτο :p )

Το g5 δεν πλεονεκτει πουθενα εναντι του 518 στο θεμα του tracking, το αντιθετο μαλιστα αφου οταν κανεις μεγαλες και αποτομες κινησεις δεν μπορει να ανταπεξελθει σωστα, με κλοκαρισμα στα 1000hz απτο setpoint 3.3 αυτο το προβλημα εξαλειφεται συμφωνα με το guide του esreality ( http://esreality.hexus.net/?a=post&id=1344187 )

Στο θεμα της λειτουργικοτητας το g5 παλι μειονεκτει λογω του αχρηστου cartidge για τα νουμποβαρακια και της ελλειψης foward button ( κατι που προστεθηκε στο g5 v2 μαζι με τα 1000hz/1ms out of the box http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/EEUR/EN,CRID=2464,CONTENTID=13419 ) αν ιδρωνετε τοσο πολυ οταν παιζετε βαλτε ταλκ τι να πω, προσωπικα η αισθηση που εχει το κελυφος του g5 στο χερι μου φανηκε καπως ....

Και το g5 και το 518 ειναι καλες επιλογες για τους περισσοτερους,ομως το πραγματικο μειονεκτημα περα απο αυτο το διαστημικο σχημα ειναι το μεγιστο υψος που μπορει να διαβασει ο σενσορας, τα οπτικα της ms ( wheel mouse optical 1.1a,intelimouse optical 1.1a intelimouse explorer 3.0 ) εχουν πολυ βολικο και μικρο μεγιστο υψος, τα logitech και razer ομως ειναι αλλη ιστορια, πρεπει να σηκωσεις πολυ ψηλα το χερι σου για να σταματησει να διαβαζει με αποτελεσμα οταν σηκωνεις το ποντικι στο παιχνιδι αυτο να συνεχυζει διαβαζει στον αερα

Η ιδανικη λυση φαινεται να ειναι το deathadder της razer,χαμηλο max tracking height, explorer 3.0 shape, μεγιστο οριο ταχυτητας 4m/s ( οποιος εχει χερι που παει πιο γρηγορα αξιζει συγχαρητηρια :p ) 1800dpi ( σκαλαρισμα στα 450 και 900 μεσω drivers ) αν κρινει κανεις ομως απ'το guide στο ESR ( http://esreality.hexus.net/?a=post&id=1334185 ) μαλλον βιαστηκαν να βγαλουν το ποντικι :TD: εγω θα προσπαθησω να παιξω με λιγο πιο ανεβασμενο sens στο explorer οταν ερθει ( απο 60cm/360 σε 45 στα 250hz παντα, παραπανω δεν χρειαζεται για να παει απο 1m/s σε 1.5m/s τελικη http://www.esreality.com/?a=longpost&id=1265679&page=4 ) και αμα δω να εχω προβληματα με το negative accel και το σχημα ειναι οντως τοσο καλο αναγκαστικα θα παω σε deathadder

Ελπιζω να βοηθησα καποιους :)

Link to comment
Share on other sites

σε συμπληρωμα σε οσα αναφερατε , θα μπορουσατε να πειτε ποιο απο αυτα τα πληκτρ-ποντ (ή καποιο αλλο ασυρματο για htpc) εχει τα πλεον αθορυβα πληκτρα; (και για πληκτρολογιο και για ποντικι) :) ....

Link to comment
Share on other sites

εχμ αυτα ειναι Wireless / RF , απο οτι εχω ακουσει αυτα εχουν καλυτερη εμβελεια και καλυτερα αποτελεσματα (εφοσον ο πομπος και ο δεκτης ειναι οκ) σε τοιχους κλπ, αλλα απο ταχυτητα-αποκριση δεν ξερω...

Για το θεμα ηχου ; (κλικ κλικ και πικι πικι τσαν δεν θελω :) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth [15-04-2007 20:15]

εχμ αυτα ειναι Wireless / RF , απο οτι εχω ακουσει αυτα εχουν καλυτερη εμβελεια και καλυτερα αποτελεσματα (εφοσον ο πομπος και ο δεκτης ειναι οκ) σε τοιχους κλπ, αλλα απο ταχυτητα-αποκριση δεν ξερω...

Για το θεμα ηχου ; (κλικ κλικ και πικι πικι τσαν δεν θελω :) )

Ολα αυτα που λες τα εχει το logitech dinovo edge(http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/MY/EN,CRID=2166,CONTENTID=12339),ειδικα στο θεμα της εμβελειας ΣΚΙΖΕΙ, ειναι ομως αρκετα ακριβο αν εχεις τα λεφτα παρτο διαφορετικα βρες ενα οποιοδηποτε ασυρματο που να εχει laptop style κουμπια και δοκιμασε το πριν το παρεις αν γινεται

Link to comment
Share on other sites

εμενα ρε παιδια αυτο το g7 μου ρχεται να το πεταξω....οταν κανω tranfer απο το laptop αρχεια μαλλον πιανει την συχνοτητα του wifi router και χανω το pointer στο desktop....

μια χαρα ηταν το G5 ..γιατι εμπλεξα με Wireless mouse δεν μπορω να καταλαβω..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 04:41]

Ολα αυτα που λες τα εχει το logitech dinovo edge(http://www.logitech.com/index.cfm/products/details/MY/EN,CRID=2166,CONTENTID=12339),ειδικα στο θεμα της εμβελειας ΣΚΙΖΕΙ, ειναι ομως αρκετα ακριβο αν εχεις τα λεφτα παρτο διαφορετικα βρες ενα οποιοδηποτε ασυρματο που να εχει laptop style κουμπια και δοκιμασε το πριν το παρεις αν γινεται

ναι το ειδα και απο κοντα στο public ... μου αρεσε πολυ σε εμφανιση (ειναι για σαλονι αλλωστε), φαινεται και καλο σε ποιοτητα.... Σε εμβελεια διαβασα (εδω) οτι ειναι σουπερ ....

μενει να μου πειτε και αν ειναι σπαστικα τα πληκτρα του και το ποντικι σε κλικ κλικ η οχι :) .....

απορω γιατι βαζουν το ποντικι ειδικα να εχει 'κλικ' στο πατημα .... ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 13:08]

ο καλυτερος? lol αντικειμενικοτατο σε βλεπω....

EDIT: Βρε εσυ, το Wiimote δεν ειναι μονο για το WII?

Να το διορθώσω: Είναι (με διαφορά) ο καλύτερος χειρισμός για την κίνηση του cursor σε HTPC. Δεν αντικαθιστά φυσικά το πληκτρολόγιο

Απλά χρειάζεται sensor bar (Υπάρχουν wireless me 15)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.