Jump to content



Κυματισμός εικόνας (wobble)


Helios300k

Recommended Posts

Ισως μπορεί κάποιος να μου δώσει κανένα tip γιατι έχω στερέψει απο ιδέες...:toomuchne

’λλαξα οθόνη απο μια EIZO 21" crt σε μια DELL E228WFP (22" TFT).Οι ρυθμίσεις ειναι:

1680x1050 στα 60Hz με VGA την ATI Radeon 9250 128Mb (AGP), με τους τελευταίους drivers.

RAM: 1Gb

Το πρόβλημα είναι οτι σε κάποιες εφαρμογές (π.χ. Autocad 2004) όπου δεν είχα πρόβλημα με την προηγούμενη οθόνη, παρατηρώ έντονο κυματισμό καθώς κάνω pan ή zoom in/out.Σε firefox, office, ή movies/games δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η αλλαγή των drivers δεν ωφέλησε.Δοκίμασα αυτούς που συνοδεύουν την οθόνη και παλαιότερους.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω μιλάς επάνω για drivers που συνοδεύουν την οθόνη; Στην κάρτα γραφικών άλλαξες; Επίσης στη διαχείριση συσκευών, την οθόνη την λέει με το όνομά της;

Όλα αυτά μου φέρνουν σε refresh rate κάτι. Πήγαινε και στο Catalyst Control Center και βγάλε το Vertical Sync.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Εχουμε λοιπον:

- οι drivers στο συνοδευτικο cd ειναι οι wxp-w2k-catalyst-8-082-041130a-019577c

- στη διαχειριση συσκευων οντως δεν γραφει ονομα οθονης, αλλα δεν μπορω να βρω το συγκεκριμενο μοντελο στο site της dell....απ'οτι ειδα εχει για τις 27" και τις 30"

Το μενου στα WinXp λεει: "plug and play monitor"

- Vertical Sync ηταν ηδη off.

- Το hardware acceleration ειναι στο full.

Επειδη συμφωνω με jpavly οτι προκειται για θεμα refresh rate και ξεμεινα απο λυσεις εκανα και το post...

Ps: κατεβαζω και το τελευταιο directX ετσι να ειμαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει, μία οθόνη να υποστηρίζει μεγαλύτερο refresh rate ή κάποια διαφοροποίησή του και δεν βγαίνει σωστά αν δεν βρεις κατάλληλο driver.

Για πέρνα τους και δες http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=R137889&formatcnt=1&libid=0&fileid=184339

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.