Jump to content



Η εγκατασταση των Win μενει δεν προχωραει μετα το 100% του φορματ...


Recommended Posts

Houston we have a problem :help:

στο συστημα της υπογραφης (μονο οι 2 samsung δεν ειναι πανω) παω να κανω φορματ γιατι πριν απο κανα 3ωρο τα Win tα κλασαν και δεν μπουταραν (ελλειπε καποιο αρχειο μου ελεγε το μνμ) και το φορματ κολαει συνεχεια στο 100%

αφου φτασει δλδ στο 100% μετα μενει καρφωμενο εκει...

οι συστοιχια του RAID 0 εχει γινει απο την αρχη ξανα και ξανα μηπως εφτεγε αυτο,εχ δοκιμασει να βγαλω και τον Seagate μηπως εφτεγε αυτο και μπερδευε τον controller,εχω δοκιμασει 2 διαφορετικα δισκακια windows τα οποια δεν εχουν φαει πολυ χρηση (κατω απο 10 φορες το κα8ενα εχουν χρησημοποιη8ει).

οι sata raid drivers περνιουνται σωστα κα8ε φορα αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...η εγκατασταση των Win μενει κολημενη στο 100% και δεν κουνιεται ρουπι... (μενει κολημενο στο 100% το φορματ να διευκρινησω.δεν εχω περασει καμια φορα στην εγκατασταση κα8ως μενω καρφωμενος στη μη ολοκληρωση του φορματ..)

λετε να επα8ε τπτ καποιος απο τους 2 raptors?ή μηπως και οι δυο?πως μπορω να το τσεκαρω?να περασω στους αλλους Win δεν παιζει γιατι εχουν μεσα αρχεια που δεν 8ελω να χα8ουν.

να δοκιμασω τους ραπτορες χωριστα και να κανω εγκατασταση σε εναν απο τους δυο και μετα να τους ελενξω?

:bye:

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για το

Data Lifeguard Diagnostic for DOS (CD)

ή για το

Data Lifeguard Tools 11/11.2 (πιο απο τα 2?) for DOS ?

και μια διευκρηνηση.8α πρεπει να τους σε μη-RAID κατασταση τους δισκους για να τους ελενξω ή και στην συστηχεια γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Data Lifeguard Diagnostic for DOS (CD)

Κάνε boot με αυτό και θα κάνει τα υπόλοιπα. Είτε είναι σε RAID είτε όχι αυτό ξεχωριστά θα τους δει. Ασε τους όπως είναι, δεν υπάρχει θέμα ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι γνωστο τις παση...δεν ειναι καποια καινουρια ατακα μαν :D

λογικα αυριο 8α τους κοιταξω γιατι πρεπει να φυγω...ολο τις πιο ακαταλληλες στιγμες μου τυχαινουν τα οποια προβληματα..

καποιος με γκαντεμιασε...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις πως στο καλο τρεχει το διαγνωστικο της WD?

μιλαω για το Data Lifeguard Diagnostic for DOS (CD)

εχω μπουταρει αλλα απο κει και περα δεν καταλαβαινω γρι...δεν εχει καποια ουσιαστικη επιλογη για scan/search/diagnose παρα μονο αυτα:

μεσα σε ενα πινακακι που λεει current options

/MLX Program is loaded into conventional and XMS memory using DPMS

/BL=16 Lookahead buffer is in conventional memory,size is in KB

/LEND=ON Lend memory to other applications 6646KB available

/DELAY=OFF Write delay is dissabled,caching is write through

edit:

βρε8ηκε http://www.wdc.com/en/library/eide/2779-701022.pdf

credit to tassoss :flower:

Link to comment
Share on other sites

τελικα οι δισκοι μετα απο ελεγχο με το διαγνωστικο της WD ηταν error free

γυρησα απο το bios σε defaults και η διαδικασια του φορμαρισματος+εγκαταστασης συνεχηστηκε κανονικα και απροβληματιστα.

το 8εμα τωρα ομως ειναι το εξης

λοιπον αφου περασα drivers για ακρτα γραφικων/ηχου/δικτυου κρασαρε το συστημα.

κανω ρεσετ και μου εμφανησε παλι το μνμ το οποιο ηταν υπευ8υνο για το φορματ την πρωτη φορα.

το μνμ εγραφε οτι ελλειπε ή οτι ηταν corrupted το αρχειο

\windows\system32\config\system

καμια ιδεα?ειναι κανας ιος?παιζει τπτ αλλο σε σχεση με hardware που μπορει να προκαλει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

δεν δοκιμασα την ολη διαδικασια με τους δισκους χωριστα.

η κα8αρη εγκατασταση ειναι σχετικη γιατι του drivers ολους που χρειαζομαι τους παιρνω απο τον Seagate ο οποιος δεν εχει φορμαριστει ;)

και δεν μπορω να εχω νετ χωρις drivers απο καρτα δικτυοπυ για να μπορεσω να κατεβασω τα παντα ξανα.απαξ και εχει ιο ο Seagate,με το που τον ανοιγεις (για να παρω οδηγους για καρτα δικτυου) τελειωσε,εξαπλωνεται παντου ;)

αυτη τη στιγμη εχει σχεδον τελειωσει η καινουρια εγκατασταση που εβαλα μπρος.απλα αυτη τη φορα χρησημοποιησα "αλλα" ΧΡ απο αλλο δισκακι (τα προηγουμενα ηταν corporate) τα οποια χρησημοποιω μεχρι τωρα συνεχεια χωρις προβλημα.απλα ειχα δοκιμασει τα corporate για ευνοητους λογους.

αν δεν ξανασυμβει το μοιραιο με αυτο το δισκακι που χρησημοποιω τωρα εχουμε μεγαλες πι8ανοτητες να καταληξουμε οτι εφταιγαν τα corporate (αυτα ειχα πανω και την πρωτη φορα που τα κλασα τα παρα8υρα)

αντε να δουμε...

edit:

#@$^$#%^$#%^%

μολις ειχε τελειωσει η εγκατασταση και ειχε επανεκινησει το συστημα και κα8ως πατησα ctr+ctr+1 για να γυρισει το KVM switch στο main Pc μπουταρε ξανα απο το CD και πρεπει φτου και απο την αρχη εγκατασταση τα παρα8υρα....αντε αλλη μιση ωρα τωρα...@#$%^#$^$%^

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οπως εχουμε και λεμε...

μετα το τελευταιο φορμαρισμα ολα δουλεψαν ρολοι....για μια μερα ομως...

μεχρι τις 7 η ωρα που εφυγα απο το σπιτι και εκλεισα το Pc ολα δουλευαν (σχεδον) ρολοι (ειχαμε κατι ανεξηγητα παγωματακια και ακτι στιγμιαια κρασαρισματα του firefox)

πριν λιγο που γυρισα σπιτι ανοιγω το PC και δεν μπουταρε παλι...ειχε χα8ει ο ενας δισκος απο το RAID...ξανατρεχω το διαγνωστικο της WD και στον δισκο μου ειχε "χα8ει" απο το RAID μου εβγαζε μνμ 0209=>

209 -> SMART Self Test failed to start when executed. The drive has not responded to the SMART test request. The drive has failed and must be replaced.

συνεπως κα8ως φαινεται απο την αρχη ευ8υνοταν ο ενας απο τους δισκους για ολα τα στραβα παρ'οτι ειχαν περασει τα διαγνωστικα error free χ8ες το απογευμα...

παρ'ολα αυτα τρεχω τωρα και ενα memtest,8α το αφησω μεχρι το πρωι να τρεχει μηπως εχει καποια ευ8υνη και η μνημη σε ολα αυτα τα κουλα.και εαν ειναι ολα ok εχει καλως,απλα αντικα8ηστουμε τους ραπτορες :rip:

smells like RMA spirit TM :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.