Jump to content



Δεν δουλέυουν τα xp


michailovits

Recommended Posts

Σε ένα σαράβαλο pc με p3 430mhz 256+32mb ram sdram 2x18gb wd,πήγα να κάνω αναβάθμιση με μια mobo η οποία ήταν καμμένη.Έβαλα τελικά την παλιά όπως ήταν και όλα οκ, αλλά όταν πήγαινε να ανοίξει τα windows έβγαζε μια μάυρη οθόνη και δεν τα φόρτωνε.

Το ίδιο έγινε και με το φορματ που πήγα στο καπάκι να κάνω.Ενω έκανε φορματ και μετά αν δεν κάνω λα΄θος (δεν είμαι σίγουρος) έκανε και αντιγραφή αρχεείων εγκατάστασης , πάλι μάυρη οθόνη δεν προχωρούσε στο Install.

Παιδιά τι πρέπει να κάνω δεν ξέρω τίποτα και το pc δεν είναι δικό μου.

Όταν πάω να κάνω φορματ ποιον απο τους δύο σκληρούς να επιλέξω για να γίνει το φορμάτ?Δεν ξέρω αν είναι σε raid αλλά είναι συνδεδεμένοι με την ίδια καλωδιοταινία και ο ένας έχει το Jumper στο (τα jumpoers είναι 5) 2ο jumper Και ο άλλος στο 3o jumper.Δεν ξέρω αν είναι ραιδ αλλα στο φορματ μου βγάζει και τους δύο δίσκους όνο που στον έναν έχει απο κάτω 8mb (λογικά είναι το cahe) ενω στον άλλον τίποτα.

Μπας και φταίει το ocerclocking Που έκανα??

Παιδιά help-το Pc δεν είναι δικό μου

Link to comment
Share on other sites

RAID δεν είχαν εκείνο τον καιρό :)

Αυτά τα jumpers καθορίζουν ποιος δίσκος είναι master και ποιος είναι slave στο κανάλι IDE. Αλλιώς δεν δουλεύουν σωστά.

Προτείνω να βγάλεις εντελώς τον ένα δίσκο και να ελέγξεις τα jumper αυτού που θα αφήσεις ώστε να είναι σε θέση master.

Κάνε εγκατάσταση εκεί τα Windows να δεις τι γίνεται.

Edit: και να γυρίσεις τις ρυθμίσεις σε default, δεν κάνουμε εγκατάσταση σε overclocked pc χωρίς να ξέρουμε πως πάει ;)

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Βρε παιδιά....Εϊναι τόσο δύσκολο να γράφετε στον τίτλο του θέματος κάτι σχετικό με το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε;

Το έχουμε πει ουκ ολίγες φορές. http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=8841

Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε jpavly όλα οκ.

Αλλά παραμένει ένα πρόβλημα.

Οταν βάζω ένα οποιοδήποτε dvd μέσα κολάει δεν μπορεί να το παίξει σαν να μην είναι αρκετά δυνατό το σύστημα.Εγώ όμως έχω παίξει ταινεία σε p1 και έπαιζε μια χαρά.

Μήπως φταίει η κάρτα γραφικών που είναι on-board sis με 8mb μνήμη???

Έχω παίξει ταινία και με το powerdvd6 και με το 5 Και κολλούσε συνέχεια.

Τι να κάνω.Πλιζ χέλπ γιατί αυτό το pc μόνο για ταινίες το θέλουμε για τίποτα άλλο.

Μήπως κανένα λιγότερο απετιτικό πρόγραμμα θα δούλευε??Το powerdvd4 δεν το έχω μπορείτε να μου προτίνεται ένα???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά 90% φταίει η (πεπαλαιωμένη) onboard vga, αλλά και από την άλλη, αναγκαστικά λόγω cpu θα πρέπει να παίξεις με παλιότερη έκδοση του PowerDVD, από την 4 και πίσω. Η εκδοση 5 σε εναν P3 550 μου "έσπαγε", ενώ η 4 ήταν μια χαρά. Είχα βέβαια και μια ηρωική Rage LT 32mb...:p

Βρές την 4 ή και παλιότερη και δοκίμασε, αλλά κοίτα και για καμιά παλιά AGP καρτούλα με 32mb και άνω, θα βοηθήσει πολύ...

Σε τί P1 είδες DVD????? Μήπως είχε πάνω καμια κάρτα επιτάχυνσης MPEG? Γιατί τότε τα cpu ήταν πολύ αδύναμα για τέτοιες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασε το power DVD φιλε μου :)

Βάλε το K-Lite Codec pack full με τον Cyberlink MPEG-2 encoder και Media Player Classic ;)

Πιο "φτερό" δεν γίνεται.

Επίσης, για DVD θέλουμε μία κάρτα γραφικών με 16ΜΒ μνήμη τουλάχιστον και να υποστηρίζει και MPEG2 compression. Βρες μία GeForce2 ΜΧ αν μπορείς ή καμία ΑΤΙ 7000 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά!!πάλι πρόβλημα!!

Ενω κάνω κανονικότατα εγκατάσταση τα windows xp μόλις φτάνουν στο τέλος-εκει που λέει απομένει 1λεπτό για την ολοκλήρωση της εγκατάστασης των windows το Pc κολλάει τελείως!Αυτό έγινε δυο φορές.Το τροφοδοτικό δεν νομίζω να είναι γιατί έχω δοκιμάσει και άλλο ένα στο οποίο δουλέυω Prescottp4 3ghz με 2σκληρούς και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τι άλλο να κάνω???Αν βγάλω τον έναν σκληρό μετά ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει τον άλλο!

Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής :

Βάλε τους δίσκους στο cs (cable select), άλλαξε καλωδιοταινία βάλε μια καινούρια

80πινη (ελπίζω να τη δέχεται το mobo) , αν έχεις 2dimm μνήμης άσε μόνο το ένα

κάνε ένα clear cmos και δοκίμασε να δεις τι γίνεται.

Μην ξεχάσεις μετά το clear να βάλεις σωστή ώρα και ημερομηνία και να

αλλάξεις το boot sequence.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.