Jump to content



Παρακαλώ τα φώτα σας


Recommended Posts

Έχω τα εξείς Conroe 6600 Zalman 7500 E-vga 680i OCZ modstream 450W 2x1GB Corsair XMS2 675 (667) E-vga 7900GTX 512mb και 3 HDD.

Δεν ξέρω αν χριαζόταν να τα αναφέρω αλλά δέν βλάπτει :-)

Το πρόβλημα μου είναι το εξείς το PC μου βγάζει θερμοκρασία στο idle 42C τσεκαρισμένω και με το core temp.

Και σε full load φτάνει 55C.!!!

Ολα αυτά στα 2,4GHz.

Δεν ειναι πολύ?Δέν είχα ποτέ πρόβλημα με την ψήκτρα της zalman και μου κάνει εντίπωση γιατί

στα 3,75GHz μου βγάζει 70C+ σε idle και δεν εχει πρόβλημα...

Και κάτι ακόμα έκανα post στα 3,91GHz (μόνο post κρασάρει στα win) :whistling με 1,45vcore cpu FSB 1,5v nForce SPP 1,4v nForce MCP 1,6v θερμοκρασία 86C+ (BIOS):tomato:

Δύο ερωτήσεις πόσο ρεύμα αντέχει το cpu?(έφτασα 1.625v) δεύτερη τομάτα:tomato:

Πρακτικά έφτασα το FSB 435MHz απο εκεί και πάνω ούτε post δεν κάνει.Μουλάροσε!

Ξέρει κανείς το max της mobo?

Συγνώμη για το μέγεθος και την ορθογραφία μου!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασια να την κοιτας καλυτερα με coretemp .... LINK Κατεβασε την 0.94 εκδοση γιατι η 0.95 εχει bug

Το μαχ της μητρικης πρεπει να το βρεις μονος σου ;)

Κατεβασε το multiplier στα χ8 για να μην σε κοβει ο επεξεργαστης ;)

Οντως η θερμοκρασια σου ειναι λιγο αυξημενη ...

Κοιτα αν η ψυκτρα σου παταει καλα...

Link to comment
Share on other sites

Η ψήκτρα πατάει τέλεια.

Δεν ξέρω αν φτέει το τελευτέο bios update που έκανα αν εχει κάποιος το P27 ας δεί αν έχει διαφορές στην θερμοκρασία.

Ναι πρέπει να το δώ μονος μου (το FSB) αλλά σύγουρα θα υπάρχει ενας μέσος όρος...

Πρίν το update θυμάμε 34 με 36C.

Σχετικά με το fsb μου κάνει κενά πχ κανει post με FSB 425 και δεν ξανα ποστάρει μεχρι να πάει 435 οπου κάνω το τελευτέο ποστ 3,91Ghz και αναρωτιέμε αν έχει και άλλο ''κενο'' στο FSB παρακάτω.Αν το ξέρει κάποιος θα ήθελα να το ξέρω.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.