Jump to content



CPU ή motherboard?


globalzero

Recommended Posts

Εχω ενα συστημα athlon 4000+ σε μητρικη της gigabyte(socket 939)

Οπως καθε βραδυ εβαζα το pc να κατεβασει καποια αρχεια και μετα να κλεισει μονο του οταν τελειωσει.

Σημερα το πρωι οταν πηγα να το bootarw πηραν κανονικα ρευμα τα παντα(fans,harddisks,dvd) ωστόσο η οθονη δεν αναβει και ουτε ακουω το χαρακτηριστικο 1 beep οταν boot κανονικα.(δεν ακουγεται τιποτα)

Επισης η καρτα δικτύου δεν αναβοσβηνει που κανονικα επρεπε με το που παρει ρευμα αφου ειναι συνδεδεμενη με rooter.

Γενικα το συστημα δινει την εντυπωση οτι ΜΟΝΟ ρευμα περνει αλλα δε λειτουργει.

Τα τσεκαρα ολα,εκανα reset το bios τιποτα ομως...

Για μητρικη μου μυριζει εμενα αν και ειναι και καινουργια σχετικα.

PSU δεν ειναι εχω δοκιμασει ηδη 3 :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή καταλαβαίνω οτι είναι Motherboard. Θα μπορούσε να είναι και ο επεξεργαστής αλλά συνήθως κάνει κάποιον ήχο (αν και όχι πάντα, πχ μπορεί να είναι και τα 2 καμμένα).

Αν η μητρική είναι σχετικά καινούρια όπως λες, πρέπει να καλύπτεται από την εγγύησή της. Πήγαινέ την στο μαγαζί που την πήρες ή απ'ευθείας στην Info-Quest (μαζί με την απόδειξη αγοράς πάντα).

Αν είσαι Αθήνα, το Πλαίσιο της Μεταμόρφωσης έχει stock-house, ίσως βρεις κάποια φθηνή μητρική s939 να κάνεις τις δοκιμές σου για να βεβαιωθείς.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει ολους τους συνδυασμούς με τις μνημες... Συνηθως με τις μηνμες οταν εχεις προβλημα το pc μπαινει εστω στα πρωτα γραμματα,ακους καποιον ηχο.Αυτο το pc ειναι εντελος νεκρο περα απο το ρευμα που περνουν τα διαφορα περιφερειακα..

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει κανεις.Ας υποθεσουμε οτι ξενικας μια μητρικη χωρις CPU(καμμενη) δε θα επρεπε παλι να βγαλει τους χαρακτηριστικους ήχους?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι την έχω πατήσει και έτσι και αλλιώς. Τις δυο πρώτες φορές με άφησε η μητρική την άλλη σε σύστημα έβαζα cpu καμμένη (δεν το γνώριζα) και είχε την ίδια συμπεριφορά. Πάντως η πιο πρόφατη μοιάζει πολύ με την δικιά σου. Το είχα αναμένο το μηχάνημα και κατέβαζε. Η οθόνη ήταν σε stand by mode και κουνάω το ποντίκι να ανοίξει τίποτα. Κάνω reset πάλι τίποτα. Τελικά ήταν η μητρική. Μια MSI K8N Neo4 nForce4 Ultra socket 939. Ήταν εντός εγγύησης και την άλλξα. Μάλλον το ίδιο έχεις πάθει...

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα οτι εαν δε βαλεις καθολου CPU σε ενα συστημα εχει την ιδια συμπεριφορα.

Εκανα κατι τεστ σε ενα duron 1200.

Θα παω αρχικα να ελέγξουν την CPU αφου μπορουν να το κανουν στο μαγαζι σε αντιθεση με τα αχρηστα Multirama που το στελνουν κατευθειαν αθηνα στην αντιπροσωπεία..

απο θεσσαλονικη ειμαι και φανταζομαι πως εαν ειναι η μητρικη θα μεινω κανα 2 βδομαδες χωρις υπολογιστη.

Επισης μετα απο πολυ κοπο παρατηρησα οτι 2 Pin της CPU σαν να ειναι βραχυκυκλωμενα στη βαση τους.:bye:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειναι η μητρικη!!!!

Το CPU δοκιμάστηκε σε αλλη μητρικη και μπηκε windows τα παντα ακομα και games...

Εδωσα τη μητρικη στα Multirama και θα σφαξω κανενα αρνι μηπως και δεν κανουν πανω απο βδομαδες! :/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το multirama έχει ακόμα μητρικές 939 ενώ ακόμη κυκλοφορούν και σε άλλα μαγαζιά. Πίεσε τους να κάνουν γρήγορα μην τυχόν και εξαφανιστούν και σε πάνε σε ολική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koukounis

Πάντως το multirama έχει ακόμα μητρικές 939 ενώ ακόμη κυκλοφορούν και σε άλλα μαγαζιά. Πίεσε τους να κάνουν γρήγορα μην τυχόν και εξαφανιστούν και σε πάνε σε ολική αναβάθμιση.

το ξερω,μαλιστα εχουν δυο στο καταστημα που επεστρεψα το προιν..

ειπαν μια βδομαδα τουλαχιστον...αντε να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.