Jump to content



2 προβλήματα μετά από φορμάτ


cypherth

Recommended Posts

κάνω φορμάτ σε πισι φίλου. το μηχάνημα είναι ένας πέντιουμ στα 2,8, υπόλοιπα χαρακτηριστικά δεν θυμάμαι αλλά δεν παίζει και ρόλο πιστεύω. τα προβλήματα είναι 2 και παρουσιάστηκαν μετά από το φορμάτ. στο μηχάνημα έχουν εγκατασταθεί ΜΟΝΟ: nod32,νέρο,όφις, drivers σκάνερ, εκτυπωτή, εσωτερικού μόντεμ, κάρτας τηλεόρασης και ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

είναι τα αυθεντικά xp sp2 prof με όλα τα τελευταία updates.

1. μετά την εκκίνηση ενώ ανοίγουν τα πάντα κάτω πχ θέλει να ανοίξει το "ο υπολογιστής μου" και κάνει διπλό κλικ αλλά δεν ανοίγει έως ότου περάσει περίπου ένα λεπτό για να ανοίξει το firewall των xp. Γιατί αργεί τόσο να ανοίξει το firewall και γιατί το κάνει σε ένα "καθαρό" μηχάνημα ενώ ποτέ δε μου έχει τύχει ξανά?

2. και βασικότερο: όταν μπαίνει με pstn μέσω του εσωτερικόυ μόντεμ και μετά από 20 περίπου δευτερόλεπτα, κρασάρει το πισι, ούτε μπλε οθόνες ούτε τίποτα, απλά παγώνουν τα πάντα. δοκίμασα να αλλάξω drivers σε μόντεμ τίποτα, να ξαναγυρίσω σε ντερνετ εξπλορερ 6 από τον 7 που έβαλα, πάλι τζίφος, μέχρι και update της κάρτας δικτύου της μητρικής έκανα μήπως φταίει αυτό.

το μεσημέρι θα έχω το όνομα του μόντεμ. δεν έχω και εφεδρικό για να δοκιμάσω άλλο ρε γμτ.

ο event viewer έβγαζε κάτι 2 σφάλματα ένα mrxsmb και ένα e100b, και τα δυό ότι τα προκαλόυσε το εξής:

adapter intel ® pro/100VE network connectionQ adapter link down.

αυτό μου έδωσε την ιδέα να αναβαθμίσω την κάρτα δικτύου. το πρώτο σφάλμα εξαλείφθηκε το δεύτερο παραμένει. πιστεύω πως και το πρώτο πρόβλημα που περιγράφψ και το δεύτερο ίσως να οφείλονται σε αυτό όμως και αναβάθμιση έκανα και δεν το έκανε πριν το φορματ και με παλιότερους drivers.

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στο task manager αν τρεχει κατι με το svchost. Αν ειναι σε μεγαλο ποσοστο κατα την εκκινηση, τοτε φταιει αυτο. Αλλιως αρχιζε να βγαζεις συσκευες και θα δεις ποια φταιει.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις μπήκα σπίτι, το ότι κολλάει οφείλεται στο ότι προσπαθεί να κάνει αυτόματα updates από το σαιτ της microsoft. με το που το απενεργοποίησα δεν ξανακόλλησε. γιατί συμβαίνει αυτό τώρα?

nikoszax και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου αλλά δεν έχει μεγάλο ποσοστό, απλά κάνει ένα λεπτό το firewall να ανοίξει.

μάλιστα δεν μπορώ να ανοίξω networks connections πριν καν φορτώσει (για το συγκεκριμένο έχει βγάλει ένα πατς η microsoft το οποίο κατέβασα αλλά δεν έκανε τίποτα) αλλά ούτε και να δω τι συμβαίνει με το ίδιο το τείχος.

μου βγάζει κάνοντας διπλό κλικ: "λόγω ενός αγνώσοτυ προβλήματος τα windows δεν μπορούν να προβάλλουν τις ρυθμίσεις του τείχους προστασίας των windows"

με το που θα φορτώσει μετά το λεπτό όλα δουλεύουν κανονικά

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cypherth

λοιπόν μόλις μπήκα σπίτι, το ότι κολλάει οφείλεται στο ότι προσπαθεί να κάνει αυτόματα updates από το σαιτ της microsoft. με το που το απενεργοποίησα δεν ξανακόλλησε. γιατί συμβαίνει αυτό τώρα?

nikoszax και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου αλλά δεν έχει μεγάλο ποσοστό, απλά κάνει ένα λεπτό το firewall να ανοίξει.

μάλιστα δεν μπορώ να ανοίξω networks connections πριν καν φορτώσει (για το συγκεκριμένο έχει βγάλει ένα πατς η microsoft το οποίο κατέβασα αλλά δεν έκανε τίποτα) αλλά ούτε και να δω τι συμβαίνει με το ίδιο το τείχος.

μου βγάζει κάνοντας διπλό κλικ: "λόγω ενός αγνώσοτυ προβλήματος τα windows δεν μπορούν να προβάλλουν τις ρυθμίσεις του τείχους προστασίας των windows"

με το που θα φορτώσει μετά το λεπτό όλα δουλεύουν κανονικά

καμιά ιδέα?

Ειναι ενα προβλημα που ακομα δεν εχει βγει update που να το διορθωνει και ειναι σε γνωση της m$. Παρουσιαζεται οταν μπει το οffice και το windows update γινει microsoft update. Για καποιο λογο κανει πολυ μεγαλο cpu utilization μεχρι να δει αν καποιο update λειπει.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγάλει hotfix γι'αυτό, αλλά συνεχίζει να παρουσιάζει το ίδιο "πρόβλημα" στην περίπτωση που το office δεν είναι νόμιμο.

Σταμάτησε τo automatic update service και πήγαινε και σβήσε το περιεχόμενο του φακέλου C:\WINDOWS\SoftwareDistribution.

Κάνε ένα reboot και πρέπει να στρώσει. Μην βάλεις το microsoft update, το windows update θα δουλέυει οκ.

Link to comment
Share on other sites

RootX έχεις λινκ για το φιξάκι?

πάντως και όφις και λειτουργικό είναι αυθυντικά γιατί το πισι που βρίσκονται είναι σε επιχείρηση και μπήκαν επίτηδες τα αυθεντικά εφόσον έχουν αγοραστεί :)

προς το παρόν του άφησα απενεργοποιημένα τα updates, αύριο που θα ξαναπεράσω θα κάνω αυτό που λες με το φάκελο και θα δω.

το πρόβλημα με το τείχος στην εκκίνηση που αργεί ένα λεπτό πώς θα λυθεί? μέχρι να φορτώσει δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε το word δεν ανοίγει

Link to comment
Share on other sites

hotfix.

Αν το office είναι αυθεντικό, δοκίμασε να το κάνεις update από το office update site και να τσεκάρει ότι είναι genuine.

Το ίδιο πρόβλημα θα πρέπει να το παρουσιάζει και αν κάνεις χειροκίνητα update από τον IE πχ.

Πριν βεβαιωθείς ότι όλα είναι οκ(αφού δλδ περάσεις το hotfix, κάνεις update το office και τσεκάρεις και το windows update μέσω του IE) να έχεις το automatic updates απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα δοκιμάσω αύριο αυτό με τον όφις.

τον ie7 τον έβγαλα γιατί νόμιζα στην αρχή ότι ίσως αυτό να τον κολλάει...θα τον ξαναβάλω όμως.

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα με το firewall, είχα σε 2003 server. Σε μένα δεν ξεκίναγε καθόλου το firewall, με ίδιο μήνυμα όπως και σε σένα.

Έκανα τα βήματα που περιγράφει εδώ, για το sharedaccess και όλα οκ.

Την ίδια λύση προτείνει και η ms, link.

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυθεντικο office παρουσιαζεται. Ειχαν βγαλει στο παρελθον 2 hotfix, αλλα σε μενα κανενα δεν λειτουργησε σωστα. Απλα στο πιο προσφατο δεν αργει τοσο πολυ να επανελθει το συστημα. Για την ωρα μαλλον ειναι καλυτερο να το αφησεις στο manual μεχρι να βγει το τελικο fix.

Link to comment
Share on other sites

To φανταστηκα ..αλλαξε οδηγους το συντομοτερον σε παρακαλω..googleαρε το και ψαξε για τους πιο προσφατους...αυτοι προκαλουν το προβλημα...ομοιοπαθης βλεπεις...:(

Αν δεν βρεις ακρη στειλε μου πμ ..

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το δοκιμάσω αύριο που θα περάσω από εκεί.

πάντως με απενεργοποιημένα τα updates δεν έχει κολλήσει καθόλου.

αύριο θα δοκιμάσω και αυτό με το τείχος προστασίας να δούμε μπας και μειώσω κάπως το χρόνο μέχρι να "ανοίξει".

τι οδηγούς να βάλω πέραν αυτών που έχει το σι-ντι μέσα? πάντως και πριν από το φορμάτ αυτούς είχε μέσα χωρίς πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, καταρχήν καλημέρα.

nick2crete, εγκατέστησα από το σαιτ της μοτορόλα τους τελευταίους drivers που έβγαλε για το εν λόγω μόντεμ. Καμία διαφορά. θενκς πάντως.

RootX έκανα τα βήματα που περιγράφεις και μειώθηκε ο χρόνος από 1 λεπτό στα 40 δευτερόλεπτα... κάτι είναι και αυτό ομολογουμένως....

δεν ξανακόλλησε εφόσον έχω κλειστά τα updates, οτιδήποτε άλλο δοκίμασα από όσα γράφονται παραπάνω δεν έπιασε.

Συμπέρασμα. Εφόσον δεν κολλάει, απλά δεν γίνονται updates ή θα φέρνω μια στο τόσο το πισι σπίτι να του κάνω update από τη dsl μου, ή θα μπαίνω στο σαιτ της μαικροσοφτ και χειροκίνητα θα βλέπω τι έχει βγει.Όχι ότι έχει και τόσο σημασία...

Όσο για το τείχος προστασίας, απλά υπομονή κάθε φορά που γίνεται εκκίνηση μέχρι να περάσουν τα 40 δευτερόλεπτα και να ανοίξει, και αναμονή μέχρι η μάικροσοφτ να διορθώσει το πρόβλημά της. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοιτάξτε λίγο αυτό:

http://support.microsoft.com/kb/892199/el

ημερομηνία 23 μαϊου.

φυσικά το πρόβλημα στο πισι που βρίσκεται παραμένει.

μπορεί να δοκιμάσει και κάποιος με το ίδιο πρόβλημα να μου πει μπας και βρήκε λύση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.