Jump to content



Χαμηλό Download στο eMule [solved] + Tips n Tricks !


kreach

Recommended Posts

Είπα να κατεβάσω το eMule, έκανα που λέτε port forward αλλά τίποτε.

Κατεβάζω με ταχύτητες ~5-6ΚΒ/s

Υπάρχουν κολπάκια στο Γαϊδουράκι που δεν γνωρίζω? Τίποτα στις ρυθμίσεις ή στους Servers??

To KAD τι ακριβώς είναι???

*Sorry έγραφα αργά κ μπερδεύτηκα ! Παλιά χρησιμοποιούσα edonkey αλλά έκλεισε και χρησιμοποιώ eMule

Link to comment
Share on other sites

Το KAD είναι κατανεμημένο-αποκεντρωμένο πρωτόκολλο που σου δίνει δυνατότητα να μείνεις στο δίκτυο ακόμα και χωρίς servers και σου αυξάνει την πιθανότητα να βρείς πηγές. Πρέπει οπωσδήποτε να είσαι συνδεδεμένος στο KAD.

Σχετικά με το πρόβλημά σου:

1) Πρέπει να ανεβάζεις και εσύ αν θέλεις να σου δίνουν και οι άλλοι.

2) Φρόντισε να έχεις "high id" στην σύνδεσή σου με τους servers και "open" στην σύνδεσή σου με το KAD.

3) Ενεργοποίησε το protocol obfuscation.

4) Κατέβασε την λίστα των server σου από εδώ: http://www.gruk.org/list.php

Αν συνεχίσεις να έχεις προβλήματα, ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

1) Όσον αφορά την ταχύτητα:

eMule Speed Download (DL) 80KB/s και Upload (UL) 10KB/s

Στα Options-Connection : Limits DL 80KB/s UL 10KB/s

2) Τί πρέπει να κάνω ώστε να έχω high id ? έχω Low ID

Πήγα στο FAQ του eMule Project και από ότι κατάλαβα πρέπει να έχω ανοίξει τις port.

Για το ΚΑD κάνω απλά connect ή bootstrap και διπλο κλικάρω σε μια κόκκινη μπάρα

έτσι?

3) Οκ

4) Πήγα στη σελίδα και έκανα add to emule

Ευχαριστώ φίλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Από το router σου κάνε port forwarding μια θύρα tcp & udp (η μιά tcp και μια udp) προς την IP του κατεβαστηριού. ’νοιξε αυτές τις πόρτες στον firewall του κατεβαστηριού. Σιγουρέψου οτι ο ISP σου δεν σου μπλοκάρει τις πόρτες αυτές για "ασφάλεια". Όρισε τις πόρτες αυτές στο connection settings του emule.

Δες αν έχεις high id τώρα.

Επίσης αύξησε το upload σου. 10 είναι ελάχιστα. Δώστε περίπου το 80% του max upload σου.

Link to comment
Share on other sites

Στο Connection έκανα Test Port και όλα οκ

ΤCP 54955

UDP 26366

Αυτά λες ?

Για το αν τις μπλοκάρει για "ασφάλεια" πώς μπορώ να το μάθω? Να πάρω την ΟτεΝετ? Αν μου τις μπλοκάρουν, μπορώ να ζητήσω να τις Ξεμπλοκάρουν?

Αύξησα το UL στα 15KB/s έχω 768/128

Link to comment
Share on other sites

Λίγο χαμηλό είναι το upload σου αλλά υπάρχει λύση. Προταιρεότητα πάντως είναι το άνοιγμα των θυρών που όρισες (μια χαρά είναι αυτές που διάλεξες)

Δεν χρειάζεται να πάρεις τηλέφωνο την οτενετ. Έχουν ένα σύστημα στη σελίδα τους, ένα κοντρόλ πάνελ, που σου επιτρέπει να ανοίξεις τις πόρτες σου (ήδη έχεις ρούτερ από ότι καταλαβαίνω οπότε δεν τίθεται θέμα μείωσης ασφάλειας)

Μόλις ανοίξεις τις πόρτες σου και δεις high-id στον σερβερ και open στην καντέμλια θα είσαι εντάξει. Αν και πάλι έχεις πρόβλημα με ταχύτητα, ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα έχω High ID και ένα DL έχει αυξηθεί στα ~12ΚΒ/s

Το βραδάκι που θα έχω τελιώσει το διάβασμα θα ξαναμπώ, να δούμε τι άλλο μπορεί να γίνει.

Επί την ευκαιρία, στο ARES θυμάμαι να υπάρχει θέμα με τον αριθμό Connections δηλ Hard Limit και Connections ανάλογα στο Γαϊδουράκι. Με 768/128 τί πρέπει να έχω?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, μιας και κανόνισες τα θέματα των ρυθμίσεων υπάρχει και ένα ακόμα κόλπο αλλά είναι λίγο "βρώμικο" γι'αυτό και το άφησα για το τέλος.

Ψάξε με το emule που έχεις και κατέβασε το εξής:

Dazzle mod 1.05 with source

Είναι μια "μετατροπή" του emule με διάφορα πειράγματα ωστε να σου δίνει πλεονέκτημα. Συμπεριλαμβάνεται και το binary αλλά περιέχεται και ο πηγαίος κώδικας στην περίπτωση που φοβάσαι ιούς κλπ.

Όταν το κατεβάσεις, κλείσε το emule και αντικατάστησε το binary του emule με το binary του dazzle. Έχουν το ίδιο όνομα.

Τρέξε πάλι το emule (πλέον είναι dazzle) και πάνε στις ρυθμίσεις του και όρισε:

όχι στο share with non-mule clients

ναι στο full sharing

ναι στο publish files to network

ναι στο auto optimize

ναι στο upload when there are no credits to gain

κάντο ένα restart και στείλε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

oK το κατέβασα από το http://leechermods.blogspot.com/2007/02/emule-047c-dazzle-mod-v105.html

Δεν μπόρεσα να το αντικαταστήσω με κάτι γιατί δεν είχε το ίδο όνομα.

Το έβαλα στον φάκελο του eMule, του έκανα συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας και πλέον μπαίνω από κει.

Eίδα διαφορά στo Download !

Ευχαριστώ ρε Βιξ :T:

ΕΔΙΤ:

Πώς κάνω Preview ενός βίντεο ? Έβαλα τον MediaPlayer Classic στο Command Player αλλά τπτ

Πώς κάνω block τα βίντεο .wmv ?

Link to comment
Share on other sites

Mertsa, εγώ το χρησιμοποιώ. Είχα ρίξει μια ματιά στα sources και δεν βρήκα τίποτα ύποπτο.

Δεν έχει νόημα να σου δώσω άμεση απάντηση -- σε θέματα ασφάλειας δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι γνώμες από φόρουμ.

Το έχω υπόψιν το θέμα που αναφέρεις στη σύνδεση. Φυσικά και χρησιμοποιώ το patch.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα πολύ ωραία κύλησε η συζήτηση !

Το patch βρίσκεται εδώ για να μην ψαχνόμαστε !

Επειδή το θέμα είναι ενδιαφέρον, θα ρίξω ένα λινκ του θέματος αυτού στο sticky του Snips "Αzureus, port forward & σωστές ρυθμίσεις"

Link to comment
Share on other sites

Tελευταίες ερωτήσεις:

1) Πώς βάζω τον vlc ή τον media player classic για να κάνω preview τα incomplete βιντεάκια?

2) Με τι κριτήρια θα επιλέγω τον Server?

Θέλω χαμηλό ή υψηλό ping?

Αν ένας server έχει πολλούς users και ο άλλος πολλούς max users ποιόν να προτιμώ?

Επιλέγω τα περισσότερα files έτσι?

To prefrence παίζει ρόλο? Γιατί το server του emule έχει Low και ένα άλλο που συνδέθηκα αυτόματα το "ifreesex" είναι normal. Ελεος !

3) Στην σελίδα KAD επιλέγω connect ή κατευθείαν bootstrap?

Όταν κλικάρω σε μια στήλη μου βγαίνουν κάτω κάτω κάτι numbers, keys. Έχει σημασία τι κλικάρω?

4) Πώς συνδεόμαστε με proxy ?

5) Στο security (Options) : update from url μπορώ να βάλω την ιστοσελίδα του peerguardian?

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω οτι αν τον εγκαταστήσεις ως default player θα χρησιμοποιείται από το emule. Πάντως υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος μερικές φορές. Επειδή ο vlc είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ικανός στο να παίζει αρχεία εντελώς κομματιασμένα, μπορείς να σέρνεις αρχεία .part από τον προσωρινό φάκελο του emule μέσα στον vlc και να αποφεύγεις το -- μερικες φορές χρονοβόρο -- rebuild του emule.

2) Με τι κριτήρια θα επιλέγω τον Server?

Να μην είναι αμερικάνικος

Να βρίσκεται στη λίστα του gruk

Να έχει μεγάλο αριθμό indexed αρχείων

Εγώ έχω τους

Em Server No 1

Donkey Server 1-6

Big Bang 1-10

τους έχω σε static και έχω απενεργοποιήσει το αυτόματο κατέβασμα νέων server και έχω ενεργοποιήσει το auto connect μόνο στους static.

γενικώς οι servers είναι λειτουργία backup το kad συνήθως αρκεί

3) Εφόσον συνδέθηκες είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο είσαι εντάξει. Αυτά έχουν νόημα όταν κανείς δεν μπορεί να συνδεθεί, τότε κάνει bootstrap. Φρόντισε απλά να κάνεις autoconnect στο kad

4) Μόνο αν το υποστηρίζει ο ISP σου ή βρίσκεσαι σε τοπικό δίκτυο με proxy. Δεν μιλάμε για http proxy πάντως (αν και έχουν προσπαθήσει μερικοί να επωφεληθούν των πλεονεκτημάτων των http proxies με το webcache το οποίο όπως είναι αναξιόπιστο)

5) Αν έχεις ήδη το peerguardian δεν χρειάζεσαι την εν λόγω λειτουργία. Και επειδή *πρεπει* να έχεις το peerguardian, καλύτερα να μην ασχοληθείς με το security του emule. Νομίζω πάντως οτι τα δύο φορματ δεν είναι συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.